Aktivnostih preprečevanja samomora in sodelovanje z mediji – posodobljena priporočila odgovornega poročanja o samomoru v letu 2024
Prve smernice za odgovorno novinarsko poročanje o samomoru smo v Sloveniji dobili leta 2010. Prizadevanja na področju preprečevanja samomora bi bila težje izvedljiva, če ne bi mediji prepoznali svoje vloge pri tem. Upoštevanje smernic za odgovorno poročanje o samomorih je vplivalo na to, da so prispevki o samomoru, razen redkih izjem, postali bolj senzibilni do tistih, ki so v stiski, kot tudi do tistih, ki so zaradi samomora koga izgubili, navedeni so viri pomoči. Kot vsa prizadevanja na področju preprečevanja samomora je tudi to naloga, ki se nadaljuje. Svetovna zdravstvena organizacija in Mednarodna zveza za preprečevanje samomora sta v letu 2023 izdali posodobljeno verzijo smernic oziroma priporočil. Prenovljena priporočila bodo do konca letošnjega leta izdana tudi v Sloveniji in so plod sodelovanja med NIJZ, Slovenskim združenjem za preprečevanje samomora, Slovenskim centrom za raziskovanje samomora na Univerzi na Primorskem, Ozaro in Katedro za novinarstvo na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani. Doc. dr. Saška Roškar, NIJZ, je povedala: »Nova priporočila ohranjajo vse bistvene elemente, dodan je poudarek na novih medijih in tehnologijah. Opazen je tudi premik paradigme od poudarjanja dejavnikov tveganja k poudarku varovalnih dejavnikov. Poročaje o samomorih je zahtevna naloga, ki zahteva veliko mero senzibilnosti, predvsem pa odgovornosti, saj imajo določeni načini poročanja lahko negativni učinek. Novinarji imajo zahtevno nalogo, da najdejo pravo ravnovesje med pravico javnosti do obveščenosti in tveganjem nezaželenih učinkov. Zato je pomembno, da stvari zastavimo sodelovalno, kot dialog med strokami«.
K upoštevanju priporočil o odgovornem poročanju novinarje obvezuje tudi Kodeks novinarske etike, še posebej pa so te vsebine pomembne za bodoče strokovnjake s tega področja. O pomenu priporočil je dr. Igor Vobič, redni profesor na Katedri za novinarstvo na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani in član Novinarskega častnega razsodišča kot predstavnik javnosti povedal: »Poročanje o tako občutljivih družbenih pojavih, kot je samomor, zahteva posebno pozornost in odgovornost novinarjev. Smernice novinarskim uredništvom predstavljajo pomembno orodje, saj ponujajo zadnja spoznanja o vlogi medijev na področju preprečevanja samomora, izpostavljajo odgovorne vidike poročanja o tem kompleksnem pojavu in hkrati dajejo konkretne usmeritve ter nasvete, s čimer nadgrajujejo kodificirane etične standarde novinarskega poročanja o samomoru. Sodobno novinarsko delo pomembno določajo poslovni interesi medijskih lastnikov in menedžmenta, ki s seboj prinašajo tveganja hitrega poročanja, cenenega klikolova in senzacionalizma, kar novinarjem otežuje odgovorno opravljanje svojega dela in v primerih poročanja o samomoru prinaša neslutene posledice.«
V okviru študija novinarstva na ljubljanski Fakulteti za družbene vede posebno pozornost posvečamo tudi etičnim dilemam novinarskega poročanja o samomoru. Pri tem ugotavljamo, da je zaradi nenehnega razvoja komunikacijskih tehnologij ter z njim povezanih kompleksnosti digitaliziranega družbenega komuniciranja in pritiskov na novinarsko delo ključno, da se izobraževanje in usposabljanje novinarjev nadaljuje tudi po prehodu iz predavalnice v uredništvo. Smernice v tem smislu predstavljajo pomembno izhodišče ne le za razprave na presečišču javnozdravstvene in novinarske stroke, temveč dobrodošlo osnovo za poglobljen premislek o tem, kako se kot družba pogovarjamo o samomoru in kako bi lahko ta pogovor izboljšali.