Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
V skladu z metodologijo spremljanja okužb s SARS-CoV-2 (COVID-19) zajemamo laboratorijsko potrjene primere z datumom izvida za pretekli dan. Na podlagi laboratorijske prijave se opravi še epidemiološko anketiranje, ki se navadno opravi na dan prijave, vendar ne vedno. Ker so podatki v stalnem procesu zbiranja in posodabljanja, je dnevna dinamika podatkov zato še toliko bolj izrazita. Zbrani podatki do vključno preteklega dne se osvežijo vsak dan do 10. ure.
Nacionalni inštitut za javno zdravje skladno z Zakonom o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva vodi Evidenco gibanja zdravstvenih delavcev in mreže zdravstvenih zavodov (NIJZ 16). Informacijska rešitev za podporo zbirki ima naziv Register izvajalcev zdravstvene dejavnosti in delavcev v zdravstvu (RIZDDZ). Namen zbirke je načrtovanje in spremljanje mreže javne zdravstvene službe, načrtovanje in spremljanje gibanja zdravstvenega kadra ter izvajanje sistemov zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja.
Ustreznosti toplotne obdelave živila ne moremo zanesljivo oceniti le glede na senzorične lastnosti, kot so videz, barva, sočnost, mehkoba in aroma, temveč je pomembno tudi merjenje središčne temperature živila z vbodnim termometrom (sondo).
Prijave nalezljivih bolezni za mesec marec 2025
Sezona v 13. tednu 2025 (24. 03. 2025 do 30. 03. 2025)
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, v nekaterih sezonah segajo v pomladanske mesece.
Ob svetovnem dnevu zdravja, je na Univerzi v Novem mestu potekalo strokovno srečanje z naslovom »Delovno aktivni – kaj pa vaše zdravje?«.
Na tem mestu objavljamo izsledke raziskav PREMS (Patient Reported Experience Measures), ki jih v Sloveniji izvajamo v specialističnih ambulantah in bolnišnicah od leta 2019 dalje.
Svetovni dan zdravja, ki ga vsako leto zaznamujemo 7. aprila, je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila leta 1950 z namenom ozaveščanja o pomenu zdravja na svetovni ravni.
Nacionalni inštitut za javno zdravje od leta 2019 izvaja raziskave o izkušnjah pacientov z zdravstvenimi obravnavami na različnih nivojih in v različnih dejavnostih. Namen teh raziskav je dobiti vpogled v izkušnje z zdravstvenimi obravnavami neposredno s strani pacientov.
Začel se je štiriletni projekt, ki bo s sistematičnim pristopom k (pred)krhkosti prispeval k zdravemu in kakovostnemu staranju prebivalstva.
Dogodek v okviru delovnega paketa 7: Socialne neenakosti Skupnega Ukrepa (JA) Prevent NCD z naslovom “Skupaj za zmanjševanje neenakosti v zdravju” je 15. februarja 2025 povezal deležnike z namenom izmenjave znanj, predstavitev dobrih praks za zmanjšanje neenakosti v zdravju, s poudarkom na medsektorskem sodelovanju in ocenjevanju vpliva politik.
Letos praznujemo pomemben mejnik – 10. obletnico podatkovne platforme Zdravje v občini, ki jih na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zbiramo, pripravljamo in objavljamo. Že deset let spremljamo ključne kazalnike zdravja prebivalcev v vseh slovenskih občinah in s tem prispevamo k boljšemu razumevanju zdravja ter spodbujamo ukrepe za izboljšanje kakovosti življenja. Nove podatke bomo objavili […]
Podatki do vključno 13. tedna 2025 (1. 1. 2025–30. 3. 2025)
Podatki za obdobje od 1. 1. 2022 do 21. 7.2022
V marcu smo na Celjskem z več dogodki obeležili mednarodni mesec osveščanja o raku debelega črevesa in danke ter 42. slovenski teden boja proti raku, ki je letos potekal med 3. in 9. marcem pod geslom “V boju proti raku bo zavel nov veter – snujemo programa LUKA in PETER”.