Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Nacionalni inštitut za javno zdravje že vrsto let pripravlja letna poročila o stanju na področju prepovedanih drog v Sloveniji.
Nacionalno poročilo o stanju na področju prepovedanih drog v Republiki Sloveniji je pripravljeno v skladu z metodologijo, ki jo predpisuje EMCDDA (Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami). Poročila so v angleškem jeziku.
Cepiva in specifični imunoglobulini so visoko regulirani celostni biološki pripravki, namenjeni za učinkovito in varno ustvarjanje zaščitnega imunskega odziva na okužbo (aktivna oziroma pasivna imunost) pri cepljeni osebi.
V skladu z metodologijo spremljanja okužb s SARS-CoV-2 (COVID-19) zajemamo laboratorijsko potrjene primere z datumom izvida za pretekli dan. Na podlagi laboratorijske prijave se opravi še epidemiološko anketiranje, ki se navadno opravi na dan prijave, vendar ne vedno. Ker so podatki v stalnem procesu zbiranja in posodabljanja, je dnevna dinamika podatkov zato še toliko bolj izrazita. Zbrani podatki do vključno preteklega dne se osvežijo vsak dan do 10. ure.
31. januar je dan brez cigarete, ob katerem želimo ne samo kadilce, ampak tudi uporabnike ogrevanih tobačnih izdelkov, elektronskih cigaret, brezdimnih tobačnih izdelkov (snus, fuge, tobak za oralno uporabo ali žvečenje) in nikotinskih vrečk spodbuditi, da te izdelke opustijo.
Krepiti je treba prizadevanja za kakovostno, na izsledkih utemeljeno in spoštljivo obporodno skrb, kažejo rezultati mednarodnega projekta IMAgiNE EURO: Izboljšanje zdravstvene oskrbe mater in novorojenčkov v evropski regiji.
Vsako leto 31. januarja obeležujemo Dan brez cigarete, ob katerem želimo kadilce opozoriti na hude posledice uporabe tobaka ter jih spodbuditi k opustitvi kajenja.
Na tem mestu so objavljeni dokumenti in gradiva za zdravnike, kako opraviti pojasnilno dolžnost pred cepljenjem.
Začelo se je obdobje v letu, ko so pogostejše virusne okužbe dihal. Med njimi je tudi gripa. Cepljenje proti gripi se priporoča za vse prebivalce, zlasti pa za ranljive skupin, pri katerih je večje tveganje za težji potek bolezni in zaplete, lahko celo smrt.
Začela se je sezona gripe. Krožijo pa tudi ostali virusi, ki povzročajo okužbe dihal, vključno s covidom-19, rinovirusi in sezonskimi humanimi koronavirusi. Ne glede na začetek sezone se še vedno lahko cepimo proti gripi.
Pogosto si obljubimo, da se bomo začeli bolj zdravo prehranjevati. Je to znano tudi vam? Obenem veste, da zdrava prehrana pomembno vpliva na preprečevanje nastanka različnih kroničnih nenalezljivih bolezni (debelost, sladkorno bolezen tipa 2 ipd.) ter izboljšuje delovno učinkovitost v službi. Pomembno je, da se zavedamo, da vsaka sprememba prehranjevalnih navad zahteva čas in odločnost.
Osnovna dejstva o UV sevanju, vplivih na zdravje in možnosti zaščite so prikazana v sklopu infografik in plakatov:
Sezona v 4. tednu 2025 (20. 01. 2025 do 26. 01. 2025)
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, v nekaterih sezonah segajo v pomladanske mesece.