Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Osnovna higienska pravila ravnanja za kopalce oziroma obiskovalce bazenskega kopališča.
Letna poročila prikazujejo agregirane podatke o bazenih in kopališčih ter o kakovosti kopalnih voda v bazenih v Sloveniji od leta 2004 naprej.
Priporočila, merila, navodila, elektronski obrazci, higienski red za kopalne vode v bazenih, ki jih NIJZ pripravi na podlagi zakonodaje in ostala priporočila NIJZ
Svetujemo, da se ob pojavu sluzenja morja izogibamo območjem s sluzastimi agregati.
Tudi v Sloveniji nudijo pedikuro in manikuro s pomočjo rib Garra rufa – majhne ribe brez zob vrste sladkovodnega krapa, ki »grizljajo« odmrle celice kože. Že dolgo so znane v Turčiji, Indiji in Daljnem Vzhodu za obravnavo različnih kožnih stanj, zadnje čase pa tudi kot kozmetična storitev.
Rekreacija, povezana z vodo, je zelo pomembna za zdravje človeka in njegovo dobro počutje, saj poleg telesne aktivnosti predstavlja tudi razvedrilo, sprostitev, počitek in igro. Poleg plavanja v rekah, jezerih in morju imajo prebivalci Slovenije na voljo tudi več kot 600 bazenov.
Odgovori na najpogostejša vprašanja o kopalni vodi v bazenih; osnovne informacije, priprava in dezinfekcija, kakovost, priporočila za varno kopanje.
Poročila prikazujejo spremljanje kakovosti kopalnih voda na naravnih kopališčih in na območjih kopalnih voda v Sloveniji, v letih od 2005 do 2009.
Na podlagi zaprosila ZIRS, z dne 21,2, 2018 in 27.3.2018, podajamo strokovno menje z zahtevami za kopeli v slanici za lebdenje v objektih in napravah.za lebdenje.
Pri razkuževanju kopalne vode nastajajo številni nezaželeni stranski produkti razkuževanja. Med njimi je veliko tudi hlapnih, ki izhajajo iz vode v zrak ter lahko povzročajo neprijeten vonj in slabo kakovost zraka v dvoranskih kopališčih. To ima negativne posledice na zdravje plavalcev in zaposlenih, zlasti v dvoranskih bazenskih kopališčih, ki se lahko kažejo kot draženje oči […]
Priporočila, navodila NIJZ za naravne kopalne vode.
Povezava do publikacije Kopalne vode – zdravo in varno kopanje.
Kopališča so namenjena različnim dejavnostim. Rekreacija v kopalnih vodah je priporočljiva, ima korist za zdravje ter dobro počutje ljudi in jo moramo spodbujati. Lahko predstavlja tudi tveganje za zdravje, odvisno od različnih dejavnikov, vezanih na kopalno vodo, kopalca in okolje.
Aluminijeve soli so koagulanti za pripravo kopalne vode (filtracija s peščenim filtrom). Povečana koncentracija aluminija v kopalni vodi kaže na neustrezno pripravo.