Mesečna srečanja podporne skupine v sklopu programa Dojenju prijazno mesto Ravne na Koroškem bodo potekala pod imenom “Klepet za (bodoče) mamice” vsak prvi torek v mesecu ob 10. uri v prostorih Pionirske knjižnice Leopolda Suhodolčana na Ravnah. Naslednje srečanje bo v torek, 3. junija 2025.
Prva objava: BOLNIŠKA ODSOTNOST V LETU 2024
V letu 2024 se je večina kazalnikov bolniške odsotnosti povišala – v povprečju je bilo več primerov bolniške odsotnosti, izgubljenih več koledarskih dni, zaposleni so bili bolniško odsotni večkrat v letu, vendar pa je posamezna odsotnost trajala krajši čas, če vrednosti primerjamo z letom 2023.
Prekomeren stres in izgorelost na delovnem mestu
Doživljanje stresa je stavni del življenja in predstavlja normalen odziv na zahtevne življenjske okoliščine. Zmerna raven stresa je koristna, saj nas spodbuja k trudu ter omogoča občutke ponosa ob uspehih. Težave se pojavijo takrat, ko stres doživljamo preveč intenzivno in/ali prepogosto. Praviloma se to zgodi ob občutku, da zahteve in pričakovanja iz okolja presegajo to, kar znamo in zmoremo.
Tetanus

Tetanus ali mrtvični krč je bolezen, ki jo povzroča nevrotoksin bakterije Clostridium tetani, čigar spore so lahko zaradi živalskih iztrebkov prisotne tudi v zemlji. Za tetanusom lahko zboli vsakdo, četudi je bolezen že prebolel. V Sloveniji smo pričeli s cepljenjem proti tetanusu leta 1951. Pojavnost bolezni se je posledično močno znižala. Pri nas zbolevajo predvsem starejše necepljene osebe.
UV in zdravje – v opisih in slikah
Osnovna dejstva o UV sevanju, vplivih na zdravje in možnosti zaščite so prikazana v sklopu infografik in plakatov:
Strokovni posvet o preventivi na področju rabe psihoaktivnih snovi
12. maja 2025 je v Ljubljani potekal strokovni posvet v okviru Ciljno raziskovalnega projekta »Predlog celostnega preventivnega modela za otroke in mladostnike na področju psihoaktivnih snovi in uporabe digitalnih tehnologij v šolskem okolju, na katerem so strokovnjaki iz različnih sektorjev razpravljali o priložnostih in ovirah za implementacijo učinkovite in celostne preventive v šolsko okolje.
Ministri in državni sekretarji na okrogli mizi o vrednotah in duševnem zdravju

Vrednote v družbi in ustvarjanje pogojev za dobro duševno zdravje – to je bila osrednja tema današnje okrogle mize, ki predstavlja vsebinski uvod v letošnji Festival duševnega zdravja. Ta bo potekal v petek, 23. maja 2025, v Kopru.
Meningokokni meningitis

Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev (petehije). Bolezen je imela včasih zelo visoko smrtnost, z uporabo antibiotikov se je ta precej zmanjšala, vendar je še vedno visoka (8-15%).
Tedenska poročila o čakalnih dobah
Tedenski pregled stanja čakalnih dob in števila čakajočih.
Javni poziv št. 1/2025 za izbor zunanjih izvajalcev, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta Schools4Health za pripravo zdravih obrokov
Nacionalni inštitut za javno zdravje, Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana, ki ga zastopa izr. prof. dr. Branko Gabrovec, generalni direktor, v vlogi upravičenca za izvajanje projekta »Schools4Health«, na podlagi Grant Agreement za izvajanje projekta »Schools4Health« št. 101079978, z dne 14. 10. 2022, objavlja javni poziv za izbor zunanjih izvajalcev za pripravo zdravih obrokov na srednjih šolah.
Gibanje, zdravje in življenje: Potovanje skozi aktivno staranje v Italiji
Člani projektne skupine Aktivno staranje in preprečevanje padcev smo se aprila 2025 zbrali v enem najveličastnejših mest na Siciliji, Palermu. Gostil nas je naš projektni partner Centro Universitario Sportivo Palermo.
Pogosta vprašanja o pitni vodi

Nekaj najpogostejših vprašanj in odgovorov s področja pitne vode.
Hepatitis B in C v Sloveniji
Letna poročila
Navodila in priporočila za cepljenje
Navodila in priporočila za izvajalce cepljenja.
O varnosti cepljenja proti HPV
Humani virusi papiloma (HPV) so virusi, s katerimi se pogosto okužijo ženske in moški, tako v Sloveniji, kot tudi drugje po svetu. Okužbe s HPV lahko povzročajo predrakave spremembe in šest različnih rakov tako pri ženskah kot tudi pri moških, genitalne bradavice (kondilome) in papilome grla. Obstaja več kot 200 različnih genotipov HPV.
Novičniki projekta EU-WISH
Slovenija, poleg še drugih 26 evropskih držav, sodeluje v projektu EU-WISH. Projekt je osredotočen na nadgradnjo, razširitev in krepitev spremljanja bioloških in kemijskih agensov v odpadnih vodah v javnozdravstvene namene.