Najnovejše

Članki

Preprečevanje poškodb

Otrok na kolesu

V starosti 4–5 let se otrok že zmore voziti z dvokolesom brez stranskih koleščkov, vendar se sme do 6. leta starosti voziti le na pešpoti ali v območju za pešce, na območju umirjenega prometa pa le v spremstvu polnoletne osebe.

Preprečevanje poškodb

Otroški kolesarski sedež in prikolica

Otrok v kolesarskem sedežu in prikolici se verjetno prvič sreča z vožnjo s kolesom in v njej uživa, vendar to prinaša s seboj tudi nevarnosti. Do poškodb otroka lahko pride z obema izdelkoma, vendar velja kolesarska prikolica za nekoliko bolj varno kot sedež, ker je otrok v prikolici nameščen bližje tlom, zato v morebitni nezgodi […]

Prehrana

Svetovni teden dojenja 2022

Med 1. in 7. avgustom obeležujemo svetovni teden dojenja, s katerimi želimo usmeriti pozornost družbe k omogočanju, ohranjanju in spodbujanju dojenja. Nekatere države ga zaradi počitnic obeležujejo tudi nekoliko pozneje, v jeseni. Slogan letošnjega svetovnega tedna dojenja je »Zavzemajmo se za dojenje: izobražujmo in podpirajmo«.

Območna enota Kranj

Promocija Programa Svit v vojašnici Petra Petriča v Kranju

Že tradicionalno se NIJZ OE Kranj udeležuje dneva odprtih vrat v vojašnici Petra Petriča v Kranju.

Nalezljive bolezni

Strokovnjaki o aktualnem dogajanju obvladovanja covida-19 in novih strokovnih priporočilih

Člani Posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 in Nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu so 22. 7. 2022 predstavili trenutno epidemiološko stanje in nova strokovna priporočila za prebivalce Slovenije.

Nenalezljive bolezni

Bolezni kostno-mišičnega sistema

Bolezni in stanja kostno-mišičnega sistema in vezivnega tkiva predstavljajo velik problem zdravja v Sloveniji in veliko breme za zdravstveni sistem.

Nenalezljive bolezni

Astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB)

Astma in KOPB sta kronični bolezni dihal, ki pomembno vplivata na kakovost življenja ter obolevnost in umrljivost v številnih državah po svetu. Z ustrezno preventivo in obravnavo v primarnem zdravstvenem varstvu sta obe bolezni preprečljivi in obvladljivi, zato so nujni identifikacija bolj ogroženih skupin prebivalstva ter spremljanje.

Nenalezljive bolezni

Duševne motnje

Duševne težave se lahko pojavljajo na različnih področjih našega življenja. Ob doživljanju duševne stiske ali težav se lahko počutimo prestrašene, ker ne vemo, kako se soočiti z neprijetnimi mislimi, čustvi, telesnimi občutki ali vedenjem. Misliti lahko začnemo, da se te težave dogajajo le nam, zato nihče ne razume, kaj doživljamo. Pomembno je, da znamo poiskati […]

Nenalezljive bolezni

Srčno-žilne bolezni

Med najpomembnejše bolezni srca in žilja sodijo zvišan krvni tlak (arterijska hipertenzija), koronarna bolezen srca, bolezni možganskega žilja, periferna arterijska bolezen, kronična ledvična bolezen in druge redkejše bolezni (npr. abdominalne in torakalne anevrizme aorte). Najpogosteje nastanejo zaradi ateroskleroze, pri kateri se nalagajo  maščobne celice v steni krvnih žil ob povišanih vrednostih škodljivih maščobnih delcev v […]

Nenalezljive bolezni

Rak

Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo: rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Območna enota Novo mesto

Kako ravnati v poletni vročini?

Za nami je letošnji prvi vročinski val. Poletja postajajo vsako leto bolj vroča in na to se bomo morali, tudi zaradi podnebnih sprememb, verjetno navaditi. Vročina sicer najbolj prizadene predvsem starejše in otroke ter nekatere bolnike. Takšni so na primer bolniki s srčno-žilnimi obolenji in obolenji dihal, diabetiki, bolniki z obolenji ledvic, bolniki z duševnimi motnjami, nepokretni. Pa tudi bolniki z drisko, bruhanjem, povišano telesno temperaturo; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil.

Nalezljive bolezni

Zaščita zdravja v času, ko je med nami še vedno prisoten virus SARS-CoV-2

Ob v zadnjih dveh letih doseženem kapitalu imunosti, ki je posledica cepljenja, prebolevnosti in hibridne imunosti (hkrati prebolevniki in cepljeni), je pandemija covida-19 zdaj drugačna. Spremljanje gibanja virusa SARS- Cov-2 je osredotočeno na preprečevanje hujšega poteka bolezni covid-19 in bo v prihodnje potekalo z močnimi javnozdravstvenimi priporočili, tj. dostopnimi in družbeno sprejemljivimi priporočili.

Območna enota Maribor

Psihološko svetovanje v svetovalnici Centra za psihološko svetovanje Posvet v Mariboru

Že peto leto zapored je v svetovalnici Centra za psihološko svetovanje Posvet v Mariboru, ki deluje v okviru Slovenskega združenja za preprečevanje samomora, na voljo brezplačna individualna ali skupinska obravnava posameznikom, parom in družinam, ki doživljajo čustvene stiske, ki jih same ne obvladujejo več in potrebujejo strokovno pomoč.

Območna enota Ljubljana

Iščemo vire za zdrave izbire

V okviru svetovnega dne brez tobaka smo na območni enoti Ljubljana izvedli regijske aktivnosti namenjene mladim. Izvedli smo 10 ponovitev delavnice »Iščemo vire za zdrave izbire«. Delavnice se je skupaj udeležilo približno 340 mladih. Pogovarjali smo se o kajenju, novih tobačnih izdelkih in predvsem o tobačni industriji.

Podatki

PREMS – pediatrija (0-18 let) PILOT

PREMS – ped.: Pilotna raziskava o izkušnjah pediatričnih pacientov z obravnavo v bolnišnici

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno