JAPreventNCD – Projekt skupnega ukrepanja na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni

JAPreventNCD – Projekt skupnega ukrepanja na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni

JAPreventNCD - Cancer and other NCDs prevention – Action on Health Determinants

Ne spreglejte
Najnovejše
Mojca Gabrijelčič-Blenkuš

»Za NIJZ in s tem javno zdravje v Sloveniji nameravamo posodobiti pristope na področjih in tematikah projekta skupnega ukrepanja, pomladiti time ter se še bolj povezati tako nacionalno in regionalno kot tudi z različnimi skupinami deležnikov. Projekt skupnega ukrepanja sovpada s pripravo strategije javnega zdravja za Slovenijo in sámo sodelovanje v projektu lahko pripomore tudi k implementaciji nove strategije. Računamo na veliko svežih izkušenj, ki jih bomo prinesli v naš prostor, kar nekaj naših pa bomo tudi mi delili s partnerji.”

prim. doc. dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš

Opis projekta

Rak in druge nenalezljive bolezni predstavljajo več kot dve tretjini vseh bolezni v Evropi. Na ravni prebivalstva obstajajo znatne razlike glede na socialno-ekonomski status, geografsko območje, starost, invalidnost, spol in etnične skupine. Velik del teh bolezni je mogoče preprečiti. Cilj Skupnega ukrepa za preprečevanje raka in drugih nenalezljivih boleznih – Ukrepa v zvezi z dejavniki zdravja je podpreti strategije in politike za zmanjšanje bremena raka in drugih nenalezljivih bolezni, njihovih skupnih dejavnikov tveganja na osebni in družbeni ravni ter opredeliti metode za ocenjevanje njihove učinkovitosti po vsej Evropi. Posebni cilji so: izboljšati skupne zmogljivosti držav članic za načrtovanje in izvajanje politik in dejavnosti na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni na nacionalni, regionalni in lokalni ravni; izboljšati sistem spremljanja raka in drugih nenalezljivih bolezni in njihove skupne dejavnike tveganja; prispevati k zmanjšanju neenakosti v kulturnih in nacionalnih dialogih ter sodelovati s ključnimi akterji na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, vključno z odločevalci, organizacijami civilne družbe, strokovnjaki, splošnim prebivalstvom in skupinami bolnikov, in sicer da bi olajšali sodelovanje in skupna prizadevanja. Analizirali bomo možnosti za izvajanje z dokazi podprtih medsektorskih politik za preprečevanje raka in drugih nenalezljivih bolezni, pilotno testirali inovativne prakse in razširili najboljše prakse, vključno s prizadevanji za spodbujanje zdravega življenjskega sloga, ki temeljijo na prebivalstvu in so usmerjena v preventivo. Spremljali bomo tako stopnjo umrljivosti in obolevnosti za rakom in drugimi nenalezljivimi boleznimi ter izpostavljenost skupnim dejavnikom tveganja kot tudi stroške nenalezljivih bolezni in oskrbe raka ter vpliv prizadevanj za spodbujanje zdravja in preprečevanje bolezni na osebni in družbeni ravni. Prizadevali si bomo zagotoviti strateške smernice na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni. Ključni rezultati projekta bodo Konzorcij EU za preprečevanje raka, letni dogodki na visoki ravni ter intervencijska orodja in priporočila politike, ki bodo prispevala k zmanjšanju bremena raka in drugih nenalezljivih bolezni ter neenakosti v Evropi.

Faze projekta in njihova realizacija:

Projekt zajema 10 delovnih paketov, 98 pilotov, 60 nalog in 113 podnalog.

Udeležba na Kick-off sestanku, ki je potekal v Oslu dne, 13., 14. in 15. februarja 2024.

Dodana vrednost:

Regulativa in obdavčitve, integrirano za področja alkohola, tobaka in prehrane ter kjer je relevantno, telesne dejavnosti.

Skladnost in uveljavljanje obstoječih predpisov – Oblikovanje/pregled in pilotni preizkus načrta za okrepitev skladnosti z obstoječimi predpisi o alkoholu in obstoječimi predpisi, povezanimi z alkoholom, in pregled njihove učinkovitosti ter implementacija predlogov ukrepanja.

Skladnost fiskalnih politik- Proučitev skladnosti fiskalnih politik na področju alkohola, tobaka, prehrane in telesne dejavnosti v DČ, priprava priporočil in pilotna implementacija predlaganih rešitev v DČ na podlagi opredeljene metodologije, s končnimi priporočili za izvajanje na ravni EU. Zagotovitev dokazov za dvig obdavčitve tobačnih in povezanih izdelkov v sodelujočih DČ.

Implementacija usklajenega monitoringa reformulacije živil v DČ, na podlagi Best-ReMaP metodologije, ter priprava ukrepov in uveljavljanje ukrepov za zmanjševanje porcij.

Implementacija ukrepov na javnih naročilih hrane, v skladu z novim okvirom za trajnostnostne prehranske sisteme, ki ga bo sprejela Komisija v 2023 – V dogovoru z EK, implementacija novega okvira v naslednjih točkah: povečanje ozaveščenosti in znanja o porabi javnih sredstev za javna naročila hrane in potencialu za izboljšanje prehrane v javnih zavodih; implementacija mandatornih kriterijev za živila z vidika zdravja, prehrane, trajnostnosti, vključevanja lokalnih proizvajalcev in socialnega vidika; izgradnja dvostopenjske mreže nacionalnih kontaktnih točk za javna naročila in intersektorskega dela; priprava implementacijskega vodnika za javna naročila hrane.

Usklajena implementacija prenovljenega prehranskega profila v DČ – Implementacija prenovljenega prehranskega profila za opredelitev živil, ki so primerna za trženje v različnih populacijskih skupinah (poudarek na malčkih) in zagotovitev omejevanja trženja prehranskih znamk, ki se izognejo sedanjemu profiliranju konkretnih HFSS živil z opredelitvijo ustreznih repitev za ta novi identificirani JZ prehranski problem.

Povečanje nadzora in izvajanje ukrepov za zmanjšanje trženja alkohola, tobaka in HFSS živil – Povezovanje področij prehrane, alkohola in tobaka ter priprava podlag in implementacija ukrepov za kompleksno omejevanje trženja alkohola, tobaka in HFSS/ultraprocesiranih živil v tradicionalnih in digitalnih medijih. Priprava vsebin za prenovo AVMSD za alkohol, tobak in prehrano ter opredelitev potrebnih JZ parametrov za vsa tri področja.

Zdrava podporna okolja – 6.1 Implementacija dobrih praks v delovnih organizacijah (vir predlogov DČ: NCD Healthier together initiative 2022). Spodbujanje delodajalcev, da na usklajen način spodbujajo zdravje svojih zaposlenih, s posebnim poudarkom za digitalizaciji dela in sedečim življenjskim slogom ter promocijo evropskega kodeksa proti raku. Ukrepi za omejevanje dejavnikov tveganja za raka na delovnem mestu.

Pričakovani rezultati in gradiva:

  • Izboljšati skupne zmogljivosti držav članic za načrtovanje in izvajanje politik in dejavnosti za preprečevanje raka in drugih nenalezljivih bolezni na nacionalni, regionalni in lokalni ravni.
  • Izboljšati podatke in sistem spremljanja raka in drugih nenalezljivih bolezni ter njihovih skupnih dejavnikov tveganja.
  • Prispevati k zmanjšanju socialnih neenakosti pri raku in drugih nenalezljivih boleznih.
  • Sodelovati s ključnimi akterji na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, vključno z odločevalci na vseh ravneh oblasti, organizacijami civilne družbe, strokovnjaki, splošnim prebivalstvom in skupinami bolnikov, ter jih podpirati, da bi olajšali sodelovanje in skupna prizadevanja.

Trajanje projekta: 1. 1. 2024 do 31. 12. 2027.

Nosilna organizacija: Norveški direktorat za javno zdravje (HELSEDIREKTORATET), Norveška.

Projektni partnerji: Več kot 100 partnerjev iz 25 evropskih držav (22 držav članic EU, Islandija, Norveška in Ukrajina).

Financiranje: Celotna vrednost projekta znaša 95.523.718,92 €, vrednost projekta za NIJZ 3.766.721,00 €. Evropska komisija, EU4Health Programme (EU4H) v okviru Pogodbe o sodelovanju št. 101128023. Sofinancirano s strani Evropske unije in Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.


Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Odpravimo raka materničnega vratu – ključno je cepljenje proti HPV

Podrobno
Podatki

Obravnave na rehabilitaciji

Podrobno
Moje okolje

Povišane ravni delcev v zraku – priporočila za prebivalce

Podrobno