CIRCE-JA (Prenos najboljših praks v primarnem zdravstvenem varstvu)

CIRCE-JA (Prenos najboljših praks v primarnem zdravstvenem varstvu)

CIRCE-JA (JA Transfer of best practices in primary care)

Ne spreglejte
Najnovejše
Rade Pribakovič

Projekt skupnega ukrepa CIRCE krepi zdravstene sisteme držav članic na način, da spodbuja prenos dobrih praks v primarnem zdravstvenem varstvu. Slovenija v tem projektu prenaša dobro prakso centrov za krepitev zdravja in preventivnih programov v 8 drugih držav in hkrati pilotno preizkuša špansko dobro prakso na področju integrirane oskrbe kroničnih bolnikov.

Radivoje Pribaković Brinovec, dr. med., spec.

 

Uradna spletna stran projekta

Opis projekta

CIRCE-JA bo učinkovito prenesel in implementiral šest (6) izbranih najboljših praks v primarnem zdravstvenem varstvu med evropskimi državami članicami, podprto z metodologijo, ki temelji na znanstvenih dokazih, dvigu zmogljivosti držav članic pri izvajanju inovativnih modelov oskrbe in obravnavo preobrazbe zdravstvenih sistemov na tej stopnji oskrbe. Poleg tega bodo dejavnosti prenosa znanja in tesnega medinstitutcionalnega sodelovanja podpirale proces prenosa in izvajanja, vključno s širokim naborom dejavnosti, kot os delavnice, obiski osebja in napotitve, politični dialogi, strokovni nasveti, programi medsebojnega in vrstniškega učenja. Postopka prenosa in izvajanja bosta spremljana in ocenjena. Znanje, ki bo ustvarjeno in deljeno bo obravnavalo glavne elementa in priporočila za uspeh tudi po koncu trajanja projekta.

Glavni cilj projekta CIRCE je transfer in implementacija šestih dobrih praks na primarnem zdravstvenem varstvu v države članice, podprto s strokovno metodologijo izbora praks. Šest praks iz štirih držav (Slovenija, Belgija, Portugalska in Španija) bo uvedenih v 45 implementacijskih okolij v 12 držav članic z ustreznimi strukturnimi, organizacijskimi in institucionalnimi razlikami v njihovem zdravstvenem sistemu. Ob tem bo sledil transfer znanja v obliki delavnic, delovnih obiskov, imenovanj kadra z namenom trajnostnih rešitev po projektu, ob tem bo sledil transfer znanja v obliki delavnic, delovnih obiskov, imenovanj kadra z namenom trajnostnih rešitev po projektu.

Pri projektu sodeluje 14 držav članic EU. Upravičenci in pridruženi subjekti predstavljajo Evropske zdravstvene sisteme in storitve, ki os neposredno povezani s splošnim ciljem tega JA, kot lastniki ali izvajalci najboljših praks.

Faze projekta in njihova realizacija:

Projekt zajema 7 delovnih paketov, 49  pilotov in poteka v 14 državah, ki bodo implementirale dobre prakse.

Udeležba na Kick-off sestanku, ki je potekal v Sevilli, dne 6. in 7. marca 2023.

Udeležba na Kick-off sestanku WP7, ki je potekal na Dunaju, dne 19. in 20. oktobra 2023.

Udeležba na 1. konzorcijskem sestanku, ki je potekal v Varšavi, dne 21. in 22. marca 2024.

V prvem letu projekta je potekal razvoj metodologije spremljanja uspešnosti prenosov dobrih praks v druge zdravstvene sisteme, metodologije analiz konteksta in zdravstvenih sistemov, metodologije krepitve kapacitet in razvoja programov usposabljanj.

V drugem in tretjem letu projekta poteka priprava in izvedba implementacijskih načrtov za prenos dobrih praks v ciljna okolja.

Dodana vrednost:

Prenos dobrih praks na primarni ravni zdravstvenega varstva, centrov za krepitev zdravja in preventivnih programov iz Slovenije v druge države ter dobre prakse integrirane oskrbe kroničnih bolnikov v Slovenijo. Razvoj metodologije prenosa dobrih praks med različnimi zdravstvenimi sistemi. Razvoj kazalnikov uspešnosti implementacije dobrih praks preventive kroničnih bolezni in integrirane oskrbe na primarni ravni. Vzpostavitev mednarodnega foruma primarnega zdravstvenega varstva v EU.

Pričakovani rezultati in gradiva:

  • Uspešen in učinkovit prenos 6 dobrih praks v primarnem zdravstvenem varstvu v ciljnih, t.i. implementacijskih okoljih.
  • Analiza dejavnikov, ki na mikro-, mezo- in makro ravni spodbujajo in ovirajo vzpostavljanje, širitev in trajnost dobrih praks.
  • Vzpostavitev trajnosti implementiranih dobrih praks in razviti mehanizme za širitev dobrih praks znotraj posameznih držav in zdravstvenih sistemov.
  • Vzpostavitev Evropskega observatorija za primarno zdravstveno varstvo.

Trajanje projekta: 1. 2. 2023 do 31. 1. 2026.

Nosilna organizacija: SERVICIO ANDALUZ DE SALUD, Španija.

Projektni partnerji:  49 partnerjev iz 14 evropskih držav članic EU.

Financiranje: Celotna vrednost projekta znaša 9.736.139,24 €, vrednost projekta za NIJZ 649.602,35 €. Evropska komisija, EU4Health Programme (EU4H) v okviru Pogodbe o sodelovanju št. 101082572. Sofinancirano s strani Evropske unije in Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.


Kick off meeting, 6. in 7. marec 2023:

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Odpornost proti antibiotikom pri povzročiteljih invazivnih okužb v Sloveniji

Podrobno