Podatkovne zbirke in raziskave

Kdaj, kje in kako je potekala pediatrična raziskava PREMS 2023–2024?

Podatkovne zbirke in raziskave

Nacionalna pediatrična raziskava se je začela v septembru 2023 in je trajala 6 mesecev. V raziskavi so sodelovali vsi pediatrični pacienti, stari od 1 meseca do 18 let, ki so se v času raziskave zdravili v eni izmed sodelujočih bolnišnic in tudi zaključili z bolnišnično obravnavo.

Zadnje posodobljeno: 05.09.2024
Objavljeno: 02.09.2024

Vabilo otrokom in staršem:

Pozdravljeni otroci in starši,

zanima nas vaše mnenje o izkušnjah z bolnišnično oskrbo, zato vas vabimo, da sodelujete v raziskavi PREMS. Želimo, da nam poveste, kako doživljate zdravljenje in obravnavo v bolnišnici, saj je vaše mnenje za nas izjemno pomembno.

Cilj raziskave je pridobiti vpogled neposredno iz vaše perspektive, saj vemo, da imate pravico biti slišani in izražati svoje misli ter občutke. Zaposleni v bolnišnici želijo slišati vaše izkušnje in opažanja, saj jim bodo vaši odgovori pomagali prepoznati dobre prakse in možnosti za izboljšanje kakovosti zdravstvene oskrbe.

Zavedamo se, kako pomembno je, da so pri tem vaši odgovori popolnoma zaupni. Zato želimo poudariti, da je raziskava anonimna, ime in priimek ne bosta razkrita, in noben zdravstveni izvajalec ne bo imel vpogleda v odgovore. Vaše (ne)sodelovanje v raziskavi ne bo vplivalo na nadaljnjo zdravstveno oskrbo.

Bodo pa vaša mnenja in izkušnje ključnega pomena za izboljšanje našega dela in skupaj bomo lahko naredili boljšo izkušnjo zdravljenja za vse otroke in mladostnike. Rezultati raziskave bodo objavljeni na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, s čimer bomo omogočili transparentnost in dostopnost do ugotovitev.

Hvala, ker si boste vzeli čas za sodelovanje. To nam veliko pomeni in skupaj bomo ustvarili boljše zdravstvene storitve za vas in vse vaše vrstnike.


Za otroke, stare 1 mesec do 8 let so vprašalnik izpolnjevali starši elektronsko preko računalnika, tablice ali mobilnega telefona. Gre za spletni vprašalnik, do katerega je bilo mogoče dostopati z unikatnim geslom preko spletne povezave ali preko QR kode prejete v vabilu.

Otroci, stari 913 let, so lahko izpolnili papirnat vprašalnik, ki so ga nato vložili v prejeto kuverto z vnaprej plačano poštnino ter oddali v najbližji poštni nabiralnik. Vprašalnik je bil prilagojen kognitivnim zmožnostim otrok ter opremljen z zanimivimi sličicami ter opisi živali.

Mladostniki, stari 14–18 let so prav tako lahko izpolnili spletno anketo in podali svoje izkušnje z zdravstveno obravnavo v bolnišnici. Prejeli so vabilo, v katerem je bila navedena spletna povezava z geslom, prav tako pa tudi QR koda. Anketo so tako lahko izpolnili preko računalnika, tablice ali mobilnega telefona.

Komisija Republike Slovenije za medicinsko etiko je ocenila raziskavo in podala pozitivno mnenje k izvedbi.


Ali je zagotovljena zaupnost zbranih podatkov?

Raziskava je bila popolnoma anonimna, v nobenem koraku nismo razpolagali s pacientovim imenom in priimkom. Zdravstveni izvajalec ni imel vpogleda do pacientovih osebnih odgovorov, prav tako njegovo (ne)sodelovanje ni imelo vpliva na njegovo nadaljnjo zdravstveno oskrbo.


Rezultati

Poročilo kvalitativne analize raziskave o izkušnjah otrok z bolnišničnim zdravljenjem 2023/2024 je dostopno na naslednji povezavi.

Sodelujoči zdravstveni izvajalci so prejeli svoje rezultate v obliki dvostranskega povzetka ključnih kazalnikov ter izpisa odgovorov pacientov na vprašanja odprtega tipa na elektronski naslov.

Za dobro javno zdravje
Alkohol

Prva objava: Nacionalna raziskava o tobaku, alkoholu in drugih drogah 2023

Podrobno
Območna enota Ljubljana

Promocija zdravega življenjskega sloga v okviru tedna mobilnosti

Podrobno
Območna enota Koper

Svetovni dan duševnega zdravja v ospredju strokovne konference: “Obvladovanje psihosocialnih tveganj na delovnem mestu – Od preprečevanja izgorelosti do rehabilitacije zaposlenih”

Podrobno