Zasvojenosti pomembno vplivajo na naše zdravje, na odnose z bližnjimi, delovne zmožnosti in na kakovost življenja, zaradi česar jih, ne glede na njihovo vrsto, umeščamo med pomembne dejavnike tveganja za duševno zdravje. Zloraba različnih substanc in škodljiva vedênja pogosto služijo kot mehanizem hipne razbremenitve stiske in omogočajo zgolj začasen pobeg pred težavami, ki pa se nerešene začnejo sčasoma kopičiti. Duševne stiske se na ta način vedno bolj poglabljajo po principu »snežne kepe«, ki se vali po pobočju in postaja vedno večja. Posameznik se po tej poti postopoma zaplete v vrtiljak nenehnih izgub (npr. vozniškega izpita, službe, podpore bližnjih…), zaradi česar postane reševanje težav in zdravljenje težko in dolgotrajno.
Na strokovnem srečanju, ki ga na OE Maribor organiziramo v okviru Programa Mira, Nacionalnega programa duševnega zdravja, bomo spregovorili o zasvojenostih z alkoholom in s prepovedanimi drogami, torej o kemičnih zasvojenostih, pa tudi o zasvojenostih z digitalnimi tehnologijami, o nekemičnih zasvojenostih, in spoznali njihov negativen vpliv na medsebojne odnose in na širše družbene razmere. Strokovni delavci iz osnovnih in srednjih šol, s področja socialnega varstva in zdravstva se bodo imeli priložnost seznaniti tudi s Programom za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti »Pogovorimo se«, ki se izvaja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje – Območni enoti Maribor.
Vljudno vabljeni na regijsko strokovno srečanje z naslovom »Zasvojenosti: Vrtiljak duševnega zdravja«, ki bo potekalo v četrtek, 24. oktobra 2024, s pričetkom ob 10. uri. Udeležba je brezplačna, vendar je število mest omejeno.
Vabilo s programom srečanja najdete spodaj v priponki.
Prosimo, da se na dogodek predhodno prijavite. Prijave za udeležbo sprejemamo do vključno 18. oktobra 2024 na povezavi.