7. APRIL – SVETOVNI DAN ZDRAVJA s sloganom Moje zdravje, moja pravica
Zdravje je na vrhu vrednot posameznika vseh starosti in skupnosti, kot celote.
Zdravje je na vrhu vrednot posameznika vseh starosti in skupnosti, kot celote.
Skrb za zdravje predstavlja pomemben del vsakodnevnih vedenjskih navad in izbir, kako bomo v življenju živeli, kaj in kako bomo delali, s kom se bomo družili.
Seveda pa ni vse tako preprosto in odvisno izključno od nas samih.
Bolezen, poškodbe, nesreče, socialno okolje, razmere in družinske navade vplivajo na naše izbire in možnosti, odločitve, zdravje in skrb zanj.
Nedvomno pa s skupnim zavedanjem pomena zdravja in podpornim razvojem vseh za zdravje pomembnih struktur, pripomoremo k temu, da zmanjšamo ne enake možnosti za zdravje. Ko skrbimo za svoje zdravje, skrbimo tudi za zdravje vseh, s katerimi živimo, delamo in se družimo. Če pa je skrb za zdravje naše poslanstvo, vizija našega razvoja in podpora posamezniku in vsem sektorjem, ki se kakorkoli povezujejo z zdravjem, potem moramo biti zgled, podpora in steber, ki strokovne usmeritve umešča v življenje in delo na razumen, praktičen in sprejemljiv način.
Zadovoljni posamezniki, zadovoljna okolja in različne skupine prebivalstva in strokovna javnost pa so rezultat in hkrati motivator, da ne obupamo in znova in znova iščemo nove možnosti in priložnosti, da zdravje ohranjamo, krepimo in ga uvrščamo v vrh za srečo in uspeh pomembnih skupnih vrednot.
Vsak od nas ima dolžnost in pravico, da živi na čim bolj zdrav način, predvsem pa da s svojimi odločitvami in početjem ne ogroža zdravja drugih. Odločevalci v lokalnih skupnostih, delodajalci, gospodarstveniki, država pa morajo pri svojih odločitvah za razvoj, delo in prihodnost vkomponirati zgolj za zdravje in zdrave pogoje primerne načrte. Ne nazadnje: zdravje ne nastaja v zdravstvu, ampak tam, kjer ljudje živimo, delamo in se imamo radi…