Javni poziv za izbor zunanjih strokovnjakov, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta »Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primarni ravni«
Podatki o naročniku
Naročnik javnega poziva je Nacionalni inštitut za javno zdravje, Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju NIJZ).
Namen in cilj poziva
S pozivom želi NIJZ oblikovati bazo zunanjih strokovnjakov, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta »Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primarni ravni«.
V projektu sodelujejo strokovnjaki iz NIJZ in URI Soča. Ker NIJZ ne zaposluje vseh potrebnih strokovnjakov za izvedbo projekta, je cilj poziva vzpostavitev baze zunanjih strokovnjakov. Iz baze zunanjih strokovnjakov bo NIJZ vabil strokovnjake k izvajanju posameznih projektnih aktivnosti.
Prednost pri izbiri za izvedbo posamezne naloge bodo imeli strokovnjaki z večjimi kompetencami. Strokovnjaki, ki bodo vabljeni k sodelovanju, bodo za izvedbo aktivnosti z NIJZ podpisali pogodbo. Pogoji in vrednost pogodbe bodo oblikovani glede na obseg in vrsto naloge. Strokovnjak ima pravico zavrniti izvedbo naloge. Zavrnitev ne vpliva na nadaljnje sodelovanje z NIJZ.
V okviru razvoja obravnave za osebe z mišično-skeletni bolečinami je potrebno slediti strokovnim pristopom ter upoštevati sodobne pristope v zdravstvu. Poseben poudarek bo namenjen razvoju ustreznih vsebin obravnave za osebe z akutno bolečino v hrbtu in kronično ne-rakavo mišično-skeletno bolečino. Cilj je skoz bio-psiho-socialni pristop pozitivno vplivati na dojemanje in sprejemanje bolečine ter paciente opolnomočiti, da se na podlagi podanih pristopov uspešno spoprijemajo z njo v vsakdanjem življenju.
Poseben poudarek bo namenjen povezovanju med medicino dela, prometa in športa ter ambulantami družinske medicine. Vsebina se nanaša na vključevanje specialista medicine dela, prometa in športa v obravnavo pacienta z akutno bolečino v hrbtu in kronično ne-rakavo mišično-skeletno bolečino.
Osnovni podatki o projektu
Namen projekta »Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primarni ravni« je vpeljati strokovne in organizacijske spremembe za povečanje kakovosti in dostopnosti obravnave za zmanjševanje in preprečevanje bolečine v hrbtu na primarni ravni ravni, vključno z zmanjševanjem ponavljajočih se in dolgotrajnih epizod, ter jo dopolniti s pristopi za obravnavo kronične razširjene ne-rakave bolečine. Dostopnost in kakovost obravnave se bo testiralo v 6 pilotnih okolij po Sloveniji v sklopu Centrov za krepitev zdravja. Na podlagi evalvacije se bo oblikoval predlog sistemske umestitve obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino v redne aktivnosti izvajalcev zdravstvene dejavnosti na primarni ravni.
Naložbo financira Evropska unija iz sklada Next Generation EU Načrt za okrevanje in odportnost.
Cilji projekta so sledeči :
- izboljšanje zdravstvene obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino, kar vključuje izboljšanje dostopnosti do ustrezne zdravstvene obravnave in izboljšanje njene učinkovitosti;
- izboljšanje preprečevanja mišično-skeletne bolečine in zmanjšanje števila ponavljajočih in dolgotrajnih epizod;
- evalvacija obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino, ki zajema število do-usposobljenega kadra, število uporabnikov vključenih v evalvacijo ter njihov napredek na področju mišično-skeletne bolečine;
- predlog sistemske umestitve obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino v redne aktivnosti izvajalcev na primarni ravni.
Dodana vrednost projekta:
Dodana vrednost projekta se bo kazala v dostopnosti in kakovosti obravnave za osebe, ki se soočajo z mišično-skeletno bolečino. Nadgradnja kompetenc strokovnega kadra v pilotnih okoljih bo pripomogla k boljšemu razumevanju razsežnosti problematike mišično-skeletnih bolečin in uporabi ustreznih pristopov za njeno učinkovito reševanje. Projekt bo z naslavljanjem večih nivojev nastanka bolečine; ozaveščanje uporabnikov z namenom zmanjšanja tveganja za nastanek bolečine, obravnava akutnih stanj, spoprijemanje z razširjeno kronično ne-rakavo bolečino in opolnomočenje posameznika na gibalnem nivoju, prispeval k učinkovitejšemu ohranjanju in izboljšanju posameznikovih osnovnih funkcij, delazmožnosti, kakovosti bivanja ter ohranjanju zdravega življenjskega sloga.
Predmet javnega poziva
Predmet javnega poziva je izbor 3 zunanjih strokovnjakov, specialistov medicine dela prometa in športa, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta »Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primarni ravni«.
Število prostih mest za strokovnjake: 3
Zahtevani profil strokovnjaka:
Na javni poziv se lahko prijavijo strokovnjaki, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
- Imajo opravljeno specializacijo iz medicine dela, prometa in športa.
- So zaposleni v zdravstvenem domu ali kot zasebniki.
- Izvajajo preventivne zdravstvene preglede.
- Sodelujejo v procesu poklicne rehabilitacije ter svetujejo pri izbiri drugega ustreznega dela.
- Svojo storitev opravljajo v eni od spodaj navedenih statističnih regij. Statistične regije so opredeljene na povezavi: (https://www.stat.si/obcine).
- Jugovzhodna Slovenija
- Osrednjeslovenska
- Gorenjska
V sklopu prijave se bodo dodatno točkovala leta izkušenj v praksi s strokovnega podorčja ter izkušnje z usposabljanji/drugimi oblikami izobraževanja na strokovnem področju iz vsebin javnega poziva.
Strokovnjak bo na projektu sodeloval na sledeč način:
Povezovanje z ambulantami družinske medicine z namenom preprečevanja dolgotrajnih oz. pogostih bolniških staležev; preprečevanja zmanjšane zmožnosti za delo in nastanka invalidnosti pri pacientih.
- V obliki specialističnih pregledov, posvetov in mnenj nudili podporo pacientom pri nadaljnjem delu v smislu pravilne uporabe ergonomskih/tehničnih pripomočkov in ergonomskem načinu dela.
- Nudili pacientom pomoč pri urejanju delovnega statusa (v primeru ugotovljene zmanjšane zmožnosti za delo).
- Ogled in ocena delovnega mesta
- Izvedba izobraževanj za vnaprej opredeljene, specifične ciljne skupine.
Število prostih mest za strokovnjake: 3
Obdobje izvedbe
Pogodbe z izbranimi zunanjimi izvajalci se bodo podpisale za obdobje izvajanja projektnih aktivnosti, vendar najkasneje do 31. 3. 2026.
Predviden pričetek prvih aktivnosti je 1. 6. 2024.
Objava in rok za predložitev ponudb
Rok za predložitev vlog na tem javnem pozivu je 8 dni od objave poziva na predpisanem obrazcu, in sicer najkasneje do 15. 5. 2024.
Način oddaje vlog
Prijavitelj prijavo odda samostojno na predpisanem obrazcu.
Vsak strokovnjak lahko odda prijavo le za en zahtevan profil strokovnjaka glede na navedene pogoje, v kolikor jih izpolnjuje.
Prijavnemu obrazcu je potrebno priložiti:
- kratek CV prijavitelja;
- dokazilo o specializaciji;
Merila za ocenjevanje prijav se nahajajo v prilogi objave javnega poziva.
Strokovna komisija lahko kandidate pozove k dopolnitvi vloge. Kandidat jo dopolni v roku 3 delovnih dni od posredovanega poziva. V nasprotnem primeru je njegova vloga izločena.
Informacije o javnem pozivu
Dodatne informacije v zvezi z javnim pozivom so do zaključka na voljo na kontaktnem naslovu: miskbol@nijz.si
Subjekti javnega poziva
Subjekti javnega poziva so fizične osebe in s.p.
S posameznikom bo glede na vsebino dela, obseg in njegov status, sklenjena pogodba o sodelovanju ali avtorska ali podjemna pogodba.
Obravnava, ocenjevanje in izbor prispelih vlog v javnem pozivu
Vse prijave, ki bodo popolne in ki bodo izpolnjevale prijavne pogoje za sodelovanje, bodo pregledane in obravnavane s strani komisije. Po pregledu prijav bo komisija strokovnjake, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje, uvrstila v bazo zunanjih strokovnjakov za sodelovanje pri projektu »Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primerni ravni«. Prijavitelji bodo o uvrstitvi v bazo obveščeni po elektronski pošti.
Podatki prijaviteljev, uvrščenih v nabor strokovnjakov, bodo po potrebi dostopni tudi prvostopenjski (Ministrstvo za zdravje) in drugostopenjski projektni kontroli.
Objava javnega poziva
Javni poziv je objavljen na spletni strani NIJZ
Priloge javnega poziva:
Odgovorna oseba: doc. dr. Branko Gabrovec, Generalni direktor NIJZ