Upoštevamo splošna, že dobro znana priporočila za preprečevanje širjenja okužb dihal, kot so, da ob prehladnih znakih ostanemo doma oziroma ne hodimo med ljudi (še zlasti ne obiskujemo dojenčkov, otročnic, starejših in kroničnih bolnikov), vzdržujemo medosebno razdaljo, si pogosto umivamo roke, se izogibamo dotikanju obraza (oči, nosu in ust), upoštevamo higieno kašlja in kihanja, učinkovito prezračujemo zaprte prostore, izogibamo se tesnim stikom z osebami, ki kažejo znake akutne okužbe dihal, skrbno čistimo površine in predmete, da zmanjšamo možnost prenosa mikroorganizmov.
Posebej izpostavljamo tudi naslednja priporočila:
Cepljenje proti povzročiteljem okužb dihal
- Cepljenje proti covidu-19 je enostaven in učinkovit ukrep za zaščito pred težko obliko covida-19. Poživitveni odmerek s posodobljenim cepivom se priporoča osebam z večjim tveganjem za težji potek covida-19 (lahko pa ga prejmejo tudi ostale osebe), pri katerih je minilo vsaj 3 mesece od zadnjega cepljenja ali prebolelega covida-19.
Priporočila in navodila za cepljenje proti covidu-19 - Cepljenje proti gripi se opravi jeseni (pred sezono gripe) in se priporoča vsem prebivalcem, še zlasti skupinam z večjim tveganjem za težji potek bolezni in osebam, ki so izpostavljene pri delu (zdravstveni delavci).
- Pri starejših osebah in kroničnih bolnikih je hkrati s cepljenjem proti gripi priporočljivo opraviti tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam.
Cepljenje proti gripi, covidu-19 in pnevmokoknim okužbam v sezoni okužb dihal 2023/2024
Priporočila glede uporabe mask
Osebam, ki spadajo v ranljive skupine prebivalstva, svetujemo pravilno uporabo mask v okoljih z večjim tveganjem za okužbe dihal, npr. v zaprtih, slabo prezračenih prostorih, kjer se nahaja večje število ljudi. Masko je treba uporabljati pravilno, da dobro pokrije nos in usta.
Priporočila ob pojavu znakov in simptomov okužb dihal
Če se pričnete slabo počutiti, postanete nahodni ali hripavi, občutite bolečine v žrelu, vas boli glava, mišice ali sklepi, izgubite voh in okus ali si izmerite povišano telesno temperaturo, ostanite doma, da ne širite okužbe na druge. Če spadate v ranljivo skupino, se po potrebi obrnite na izbranega zdravnika, ki bo odločil glede morebitnega zdravljenja in testiranja.
* Kronični bolniki: osebe, ki imajo kronične bolezni obtočil, dihal, sečil, jeter, metabolne bolezni (sladkorna bolezen…), nekatere živčno-mišične in vezivne bolezni, maligna obolenja, nekatere bolezni krvi in krvotvornih organov, bolezni, ki slabijo imunski odziv.