Hlapne organske spojine (Volatile Organic Compounds, dalje VOC) je ime za skupino organskih spojin, ki pri sobni temperaturi zlahka izhlapijo iz nekaterih trdnih in tekočih snovi. To je posledica njihovega nizkega vrelišča. VOC vključujejo različne kemikalije, od katerih so mnoge lahko prisotne v našem vsakdanjem življenju. Najbolj pogost predstavnik je formaldehid, znani pa so še tetrakloroetilen, toluen, ksilen, stiren, etilen glikol, metilen klorid, benzen in drugi, ki imajo lahko kratkoročne in dolgoročne škodljive učinke na zdravje. Koncentracije številnih VOC so lahko v zaprtih prostorih do desetkrat večje kot na prostem.
Študije na poskusnih živalih in pri ljudeh so pokazale, da je izpostavljenost VOC povezana z draženjem kože, oči in grla, preobčutljivostjo, učinki na centralni živčni sistem, rakotvornostjo ter učinki na jetra in ledvice.
V bivalnem okolju so glavni viri VOC barve, odstranjevalci barve in druga topila, sredstva za zaščito lesa, aerosolni spreji, čistila in razkužila, sredstva za odganjanje moljev in osvežilci zraka, stanovanjska oprema, gradbeni materiali, skladiščenje goriv in avtomobilskih izdelkov, določene potrebščine za hobije ter kemično očiščena oblačila. Na delovnem mestu so vir VOC lahko pisarniška oprema, fotokopirni stroji in printerji, korekturne tekočine, brezogljični kopirni papir, material za grafiko, lepila in adhezivi, obstojni označevalci teksta, fotografske raztopine… Vir izpostavljenosti je lahko tudi pitna voda zaradi industrijskih izpustov in postopka dezinfekcije. Izpostavljenost VOC v bivalnem okolju (vključno z delovnimi mesti) je praktično neizogibna.
Regulativne agencije uporabljajo rezultate teh študij in določajo varne meje za vsako VOC, ki velja za varno za izpostavljenost ljudi.