Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Pred letošnjimi martinovanji želimo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje že tradicionalno preko sporočil otrok okrepiti zavedanje družbe, da je varen udeleženec v prometu, naj bo to voznik motornega vozila, kolesar ali pešec, samo trezen udeleženec, to je brez prisotnosti alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi.
Vsako leto v času Martinovega na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pripravimo akcijo Otroci za varnost v prometu, kjer učenci izdelajo likovne izdelke in jih nato podarijo voznikom na uličnih akcijah v sodelovanju s policisti. Namen akcije je ozaveščati o prometni varnosti in dvigniti nivo ozaveščenosti o posledicah uživanja alkohola pri udeležencih v prometu. Poleg […]
Od ponedeljka, 7. 10., do petka, 11. 10., je v Zdravstvenem domu Piran v Luciji potekal Teden zdravja, kjer smo sodelavci NIJZ OE Koper, skupaj z drugimi deležniki lokalnega okolja pripravili različne dejavnosti, povezane z zdravjem: delavnice in predavanja, brezplačne meritve, svetovanja strokovnjakov in stojnice, z namenom ohranjanja in krepitve zdravja, pa tudi spreminjanja in […]
NIJZ, Območna enota Koper v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, v soorganizaciji z Ljudsko univerzo Koper ter v sodelovanju z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije, v četrtek, 3. oktobra 2024, ob 8.45 v Kulturnem domu Marezige organizira strokovno konferenco z naslovom “Obvladovanje psihosocialnih tveganj na delovnem mestu: Od preprečevanja izgorelosti do rehabilitacije zaposlenih.”
Svetovna zveza za duševno zdravje je letos izpostavila izjemno pomembno temo – duševno zdravje na delovnem mestu, ki je tudi osrednja tema Svetovnega dne duševnega zdravja 2024. Več kot 2000 udeležencev iz 116 držav je prepoznalo nujnost naslavljanja te problematike, kar odraža globalno potrebo po izboljšanju pogojev za duševno zdravje v delovnih okoljih. Slogan letošnje […]
Igro smo spoznali na Dnevu brez alkohola v Ilirski Bistrici. Skupaj s fizioterapevtko Območne enote Novo mesto, Brigito Zupančič Tisovec so se učenci OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica, razmigali in igrali.
Onesnažen zrak predstavlja največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije povzroči na globalni ravni sedem milijonov prezgodnjih smrti letno. Kakovost zraka v Evropi se zadnja leta sicer postopno izboljšuje, vendar smo še daleč od ravni onesnaževal v zraku, ki bi bila sprejemljiva za zaščito zdravja ljudi.
V soboto 15. junija na Debelem rtiču organiziramo skupaj z društvom Primorske spominčice že 11. enodnevno Šolo o demenci. Šola o demenci je namenjena bolnikom in njihovim svojcem, ter strokovnim zdravstvenim in drugim delavcem, ki se pri svojem delu srečujejo s tovrstnimi bolniki in težavami.
Evropski teden cepljenja poteka od 21. do 27. aprila, svetovni pa od 24. do 30. aprila 2024, zato posvečamo kar 10 dni številnim prelomnicam in neverjetnim odkritjem, ki so in ki rešujejo življenja otrok in odraslih po vsem svetu.
Zdravje je na vrhu vrednot posameznika vseh starosti in skupnosti, kot celote.
Ob izteku akcije »40 dni brez alkohola« v vseh devetih zdravstvenih regijah v Sloveniji potekajo dogodki »Dan brez alkohola«. NIJZ OE Koper smo združili moči z Zdravstveno-vzgojnim centrom Zdravstvenega doma Ilirska Bistrica in se v torek, 2. aprila, na »placi« v Ilirski Bistrici predstavili javnosti.
NIJZ OE Koper v sodelovanju z Zdravstveno-vzgojnim centrom ZD Ilirska Bistrica vljudno vabimo na dogodek »Dan brez alkohola«, ki bo v torek, 2. aprila 2024, med 9. in 13. uro, v Ilirski Bistrici na Trgu maršala Tita (“na placi”).
Toplo vreme in sonce prinaša delo na vrtu in številne druge aktivnosti na prostem. Na plan pa je privabilo tudi klope. Klopi pa lahko prenašajo različne bolezni, pri nas najpogosteje lymsko boreliozo, sledi klopni meningoencefalitis, redkejša bolezen, ki jo preneašajo klopi pri nas pa je humana granulocitna anaplazmoza. Slovenija sodi med države z najvišjo pojavnostjo […]
Strokovno srečanje vodij timov Zdravih šol ter izvajalk vzgoje za zdravje in ustno zdravje otrok in mladostnikov koprske regije v šolskem letu 2023/24 v Postojni
Dolgotrajne posledice nasilja v družini so za žrtev večplastne in segajo na različna področja njenega življenja. Nasilje ne pušča zgolj fizičnih poškodb, ampak tudi trajne psihične in čustvene posledice, kot so težave v medosebnih odnosih, zmanjšana samopodoba, občutki sramu in strahu, tesnoba, depresija, posttravmatski stresni sindrom ter telesne težave, ki segajo od nespečnosti do kroničnih […]
Program Svit je državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, v katerega so na vsaki dve leti povabljene osebe stare od 50 do 74 let, ki imajo urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje.