Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Na tem mestu objavljamo izsledke raziskav PREMS (Patient Reported Experience Measures), ki jih v Sloveniji izvajamo v specialističnih ambulantah in bolnišnicah od leta 2019 dalje.
Prenovljen sistem spremljanja zunajbolnišničnih obravnav SZBO vključuje zbiranje podatkov o zunajbolnišničnih obravnavah in s tem podatke o zdravju ter zdravstvenem varstvu prebivalstva z namenom načrtovanja in upravljanja sistema zdravstvenega varstva, vključno s statističnim in raziskovalnim namenom.
V vsebinsko področje SZBO_SKUP predstavlja vsebinsko gledano temeljni del novega sistema spremljanja zunajbolnišničnih obravnav (eSZBO). V metodoloških navodilih SZBO_SKUP je opredeljen osnovni nabor podatkov, ki jih Nacionalni inštitut za javno zdravje želi zbirati o zunajbolnišničnih obravnavah z namenom načrtovanja in upravljanja sistema zdravstvenega varstva, vključno s statističnim in raziskovalnim namenom.
Nacionalna pediatrična raziskava se je začela v septembru 2023 in je trajala 6 mesecev. V raziskavi so sodelovali vsi pediatrični pacienti, stari od 1 meseca do 18 let, ki so se v času raziskave zdravili v eni izmed sodelujočih bolnišnic in tudi zaključili z bolnišnično obravnavo.
Nacionalni inštitut za javno zdravje kot upravljalec zbirk s področja spremljanja bolnišničnih obravnav od 1. januarja 2013 dalje omogoča poročanje o bolnišničnih obravnavah preko enotnega informacijskega sistema spremljanja bolnišničnih obravnav e-SBO. Nov sistem e-SBO zamenjuje in ukinja obstoječa sistema Bolob (Informacijski sistem bolnišničnih obravnav za posamezne bolnišnične epizode) in SPP (Podatkovna zbirka bolnišničnih obravnav istega tipa).
Podatki o obravnavi uporabnikov drog so pomemben vir informacij za spremljanje, načrtovanje, vodenje in razvijanje zdravstvene dejavnosti. Pomembni so za ocenjevanje števila posameznikov, ki potrebujejo pomoč pri zdravljenju odvisnosti, so pa tudi osnova za poročanje in za mednarodne primerjave v okviru obveznosti do Evropskega urada za nadzor nad drogami in odvisnostjo in drugih.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo pooblaščeni za naslednje podatkovne zbirke:
Sistem Spremljanja zunajbolnišničnih obravnav poškodb in zastrupitev predstavlja prenovljen in poenoten način zbiranja podatkov o zunajbolnišničnih obravnavah zaradi poškodb in zastrupitev v splošni in specialistični zdravstveni dejavnosti.
V Primarnem reproduktivnem zdravstvenem varstvu žensk se v okviru posodobitve in nadgradnje spremljanja zunajbolnišničnih obravnav SZBO spremljajo vse aktivnosti v zdravstveni dejavnosti Ginekologija v splošni zunajbolnišnični dejavnosti (VZD 306): VZD 306007 (Dispanzer za ženske) oz. 306008 (Obsojenci in priporniki – dispanzer za ženske).
Podatki o bolnišničnih in zunajbolnišničnih (ambulantnih) obravnavah na rehabilitaciji zaradi bolezni, poškodb, … predstavljajo pomemben vir informacij za spremljanje, načrtovanje, vodenje in razvijanje zdravstvene dejavnosti, za ocenjevanje zdravstvenega stanja prebivalstva, so pa tudi osnova za poročanje in za mednarodne primerjave v okviru obveznosti do Evropske unije, Svetovne zdravstvene organizacije in drugih.
Podatke o porodnicah in novorojenčkih v Sloveniji zbiramo v Perinatalni informacijski sistem RS (PIS RS) od leta 1986. PIS RS je bil zasnovan z namenom zmanjšati perinatalno obolevnost in umrljivost. V obdobju od leta 1986 do 1992 so začeli v okviru raziskovalnega projekta razvijati sodoben informacijski sistem za spremljanje perinatalnega varstva, v katerega se je leta 1987 vključilo vseh 14 porodnišnic.
Podatki o bolnišničnih obravnavah predstavljajo pomemben vir informacij za spremljanje, načrtovanje, vodenje in razvijanje zdravstvene dejavnosti.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v letu 2018 izvedli raziskavo o tobaku, alkoholu in nekaterih drugih drogah med prebivalci Slovenije.
Začasna odsotnost z dela zaradi bolezni, poškodb in drugih zdravstveno upravičenih razlogov se v enakem pomenu opisuje tudi z izrazi absentizem, zdravstveni absentizem, bolniški stalež, bolniška odsotnost.
Informacijski sistem spremljanja fetalnih smrti (ISSFS), v okviru katerega se beležijo podatki o vseh fetalnih smrtih v Sloveniji, ki predstavlja pomemben vir podatkov za spremljanje, vrednotenje in načrtovanje programov na področju načrtovanja družine in predporodnega varstva, je samostojen medicinski register fetalnih smrti v Sloveniji.