Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
NIJZ vsako leto pripravi analizo izvajanja cepljenja v RS z namenom ugotavljanja precepljenosti proti posameznim nalezljivim boleznim.
Toplo vreme in sonce vabi k dejavnostim v naravi, na plan pa privabi tudi klope. Ti med drugim prenašajo tudi klopni meningoencefalitis (KME), zaradi katerega v zadnjih letih v Sloveniji povprečno zboli okoli 100 ljudi na leto. Nekaterim okužba pušča trajno invalidnost, lahko vodi v smrt. Cepljenje učinkovito in varno ščiti pred okužbo s KME.
Navodila in priporočila za izvajalce cepljenja.
Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko povzroči resne zaplete, zlasti pri majhnih otrocih, nosečnicah in osebah z oslabljenim imunskim sistemom. Prenašajo se po zraku, najpogosteje s kihanjem in kašljanjem. Okužba je možna že po kratkem stiku z obolelim. Nacionalni inštitut za javno zdravje priporoča cepljenje kot najučinkovitejšo zaščito. Med možnimi zapleti so vnetje […]
Cepilni dan za študente proti HPV bo potekal 4. marca 2025 v petih zdravstvenih domovih po Sloveniji pod sloganom Šeraj ljubezen, ne bolezen.
Na podlagi prvega odstavka 25. člena Zakona o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja minister za zdravje Pravilnik o določitvi Programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2021 (Uradni list RS, št. 89/21; str. 5200-5215):
Z začetkom leta 2017 je v okviru eZdravja pričel z delovanjem Elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju – eRCO, s katerim se samodejno prenašajo in zbirajo podatki o vseh opravljenih cepljenjih in neželenih učinkih.
Na tem mestu so objavljeni dokumenti in gradiva za zdravnike, kako opraviti pojasnilno dolžnost pred cepljenjem.
Spodaj je shematski prikaz rednega programa cepljenja predšolskih in šolskih otrok v Sloveniji.
V okviru akcije Šeraj ljubezen, ne bolezen, ki poteka danes, se je na cepljenje proti HPV prijavilo več kot 360 študentov.
Ženske lahko že v času nosečnosti pred nekaterimi nalezljivimi boleznimi zaščitijo svojega dojenčka v prvih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv. Nosečnicam se priporoča cepljenje proti oslovskemu kašlju, RSV in gripi. S slednjim zaščitijo tudi sebe pred težkim potekom gripe.
Na mednarodni dan ozaveščanja o HPV, ki ga vsako leto obeležujemo 4. marca, letos poteka cepilni dan za študente v zdravstvenih domovih univerzitetnih mest po državi.