Območna enota Koper

Klopni meningoencefalitis: Bolezen osrednjega živčevja, ki jo s cepljenjem uspešno preprečujemo

Območna enota Koper

Toplo vreme in sonce prinaša delo na vrtu in številne druge aktivnosti na prostem. Na plan pa je privabilo tudi klope. Klopi pa lahko prenašajo različne bolezni, pri nas najpogosteje lymsko boreliozo, sledi klopni meningoencefalitis, redkejša bolezen, ki jo preneašajo klopi pri nas pa je humana granulocitna anaplazmoza. Slovenija sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa in laymske borelioze v Evropi.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 25.03.2024
Objavljeno: 22.03.2024

Na NIJZ letno zabeležimo od 3000 do 7000 primerov lymske borelioze, ter v povprečju 110 primerov klopnega meningoencefalitisa.

Zaradi razmeroma mile zime bi bila aktivnost klopov letos lahko večja, saj mila zima in vlažna pomlad okrepita njihovo dejavnost. Največja pojavnost klopnega meningoencefalitisa je na Koroškem, Gorenjskem in v ljubljanski zdravstveni regiji. Klopi se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi, a dobimo ga lahko tudi na otroškem igrišču ali na domačem vrtu.

Sprva se bolezen kaže kot kratka neznačilna vročinska bolezen, ki traja ponavadi dva do štiri dni. Bolniki imajo vročino, bolečina v mišicah, so utrujeni in imajo glavobol. Sledi obdobje brez simptomov, ki traja nekaj dni do tri tedne. Nato pa dobijo visoko vročino s hudim glavobolom, včasih s slabostjo in bruhanjem, lahko nastopijo motnje zavesti.

Klopni meningoencefalitis pri desetih odstotkih obolelih vodi v ohromitve, pri polovici teh ostanejo trajne. Dobra tretjina bolnikov ima (dolgo) trajne posledice v obliki glavobolov, utrujenostji, slabšega prenašanja stresnih dogodkov, kot so motnje pomnjenja in zbranosti, motnje ravnotežja in sluha, ter tresenja. Do dva odstotka bolnikov pa zaradi meningoencefalitisa umre. Pri starejših, zlasti starejših od 60 let, se pogosteje pojavlja resen potek bolezni, ki lahko vodi v paralize in večkrat pušča trajne posledice.

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je priporočljivo za vse prebivalce, starejše od enega leta, ki živijo ali pa se gibajo na območju, kjer se pojavlja klopni meningoencefalitis. V Sloveniji je brezplačno za otroke, ki v tekočem letu dopolnijo eno leto starosti, in odrasle, ki dopolnijo 49 let. Brezplačno se lahko cepijo tudi t. i. zamudniki. To so vsi otroci, ki so bili rojeni v letu 2016 ali pozneje, in tisti odrasli, ki so dopolnili 49 let v letu 2019 ali pozneje. Cepljenje (osnovno cepljenje oz. 3 odmerke) zgoraj naštetim osebam krije obvezno zdravstveno zavarovanje in se lahko opravi pri pediatru oz. izbranemu osebnemu zdravniku.

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je na voljo skozi vse leto, priporočljivo pa je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih. Na ta način se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov. V toplem delu leta, ko so klopi aktivni in je potrebna čim hitrejša zaščita, se lahko uporabijo ‘pospešene sheme cepljenja’.

Proti lymski boreliozi, ki se v prvi fazi kaže v obliki rdečega kolobarja na koži, ne obstaja cepivo. Bolezen se zdravi z antibiotiki. Več na naslednji povezavi.

Tedensko spremljanje lymske borelioze in KME
Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno