Območna enota Koper

Zdravje hrbtenice za učitelje

Območna enota Koper

Na 3. regijskem srečanju zdravih šol smo spoznali tudi vaje za hrbtenico z dr. Katjo Koren, dipl. fizioterapevtko iz Zdravstveno vzgojnega centra ZD Koper.  

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 03.07.2025
Objavljeno: 02.07.2025

Učiteljski poklic pogosto zahteva dolgotrajno sedenje, stoječe delo in ponavljajoče se gibe, kar lahko negativno vpliva na zdravje hrbtenice. Zaradi slabe drže, nepravilnega dvigovanja bremen ali pomanjkanja gibanja se lahko pojavijo bolečine v križu, vratu in ramenih. Pomembno je, da učitelji redno skrbite za pravilno telesno držo, uporabljate ergonomsko opremo ter si med delom vzamete čas za raztezanje in krajše sprehode.

Med odmori pa lahko opravite tudi nekaj statičnih vaj:

  • Pravilna drža: pokončen položaj telesa, pri katerem so sklepne in obsklepne strukture najmanj obremenjene.
  • Dvig meč stoje ali sede: stojite pokončno in se počasi dvignite na prste, nato pa počasi spustite nazaj na pete.
  • Stenski angel: Stojte ob steni, roke pod kotom 90°, drsite z njimi gor/dol kot snežni angel.
  • Gibljivost hrbtenice sede ali na tleh: Roke na stegnih, upognite/zaokrožite s hrbtom, medtem, ko počasi dihate (kot mačka-krava).
  • Raztezanje upogibalk kolka stoje: stopite z eno nogo nazaj, pokrčite sprednje koleno, rahlo stisnite medenico, občutite razteg v kolku. Oprite se na steno ali stol.

Vadba in ustrezna telesna dejavnost sta pomembna in z dokazi podprta načina preprečevanja mišično skeletnih težav ter obvladovanja kroničnih težav.

Vaje izvajajte počasi in pravilno, da dosežete najboljše rezultate brez poškodb. Vadite samo do meje, ko čutite, da vam vaje niso pretirano naporne. Ob njih se morate počutiti dobro, sicer se ustavite. Vmes si po potrebi vzemite počitek. Pazite na dihanje, ter bodite pozorni na pravilno izvajanje vaj. Če občutite kakršnekoli znake, da ne zmorete, se ustavite. V primeru akutnih ali kroničnih težav se posvetujte z osebnim zdravnikom ali fizioterapevtom.

Slovenska mreža zdravih šol

Slovenska mreža zdravih šol

Za dobro javno zdravje
Moje okolje

Napotki prebivalcem za ravnanje v vročih dneh

Podrobno
Duševno zdravje

Raziskava SI-PANDA 2024/2025 – Vedenjska perspektiva in zdravje

Podrobno
Nalezljive bolezni

Mesečno spremljanje prijavljenih nalezljivih bolezni

Podrobno

Išči