NIJZ

Prva objava: Spremljanje zunajbolnišničnih obravnav v letu 2023

NIJZ

V letu 2023 se je z vsebinsko nadgradnjo in uvedbo enotnega informacijskega sistema za spremljanje zunajbolnišničnih obravnav (SZBO) začelo spremljanje zunajbolnišničnih obravnav na ravni posameznega stika z izvajalcem zdravstvene dejavnosti.

Zadnje posodobljeno: 06.01.2025
Objavljeno: 13.12.2024

ačetek zbiranja podatkov o zunajbolnišničnih obravnavah lahko umestimo v čas malo po drugi svetovni vojni. Prvo vodenje podatkov o zunajbolnišničnih obravnavah (ZUBSTAT), z elektronskim obrazcem ZUBZS, je segalo v sredino 90-tih let prejšnjega stoletja. Ker takratni sistem ni več omogočal pridobivanja vseh informacij, potrebnih za spremljanje in upravljanje sistema zdravstvenega varstva v Republiki Sloveniji smo v letu 2023 z vsebinsko nadgradnjo in uvedbo enotnega informacijskega sistema za spremljanje zunajbolnišničnih obravnav (SZBO) začeli spremljati zunajbolnišnične obravnave na ravni posameznega stika z izvajalcem zdravstvene dejavnosti.

 

V letu 2023 je bilo na primarni zdravstveni ravni opravljenih skupno 15.320.392 stikov (7 stikov na prebivalca). Po spolu so moški imeli povprečno 6 stikov, medtem ko so ženske imele povprečno 8 stikov.

 

Največje število preventivnih pregledov je bilo zabeleženih pri otrocih, starih od 0 do 5 let (2.075 obiskov na 1.000 otrok navedene starosti), največje število kurativnih pregledov pa pri populaciji 75 let in več (4.677 pregledov na 1.000 prebivalcev starosti 75 let in več).

 

V letu 2023 je bilo v specialistični ambulantni dejavnosti opravljenih 5.391.156 stikov ( 2,5 stika/prebivalca) od tega 3.995.456 kurativnih pregledov in 14.701 kurativnih svetovanj po telefonu.

 

Največje število kurativnih pregledov je bilo zabeleženo pri populaciji 75 let in več (3.744 pregledov na 1.000 prebivalcev starosti 75 let in več).

 

Skoraj 60 % vseh kurativnih pregledov je bilo opravljenih v

  • internističnih,
  • kirurških,
  • okulističnih ambulantah in
  • ambulantah urgentne medicine.

OSNOVNI POJMI:

  • Stik v zunajbolnišnični zdravstveni dejavnosti je dogodek neprekinjene zunajbolnišnične obravnave pacienta s strani zdravstvenega delavca ali zdravstvenega sodelavca pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti.
  • Primarna zdravstvena raven je tista oblika organiziranosti zdravstvene dejavnosti, ki je dostopna brez napotnice in pri kateri gre praviloma za prvi stik uporabnika z zdravstveno službo. Zajema dejavnost splošne in družinske medicine, zdravstveno varstvo predšolskih otrok, zdravstveno varstvo šolskih otrok in mladine, zdravstveno varstvo žensk, preventivno zdravstveno varstvo odraslih, dejavnost medicine dela, prometa in športa, dežurno službo in nujno medicinsko pomoč, Psihologijo oz. Centre za duševno zdravje.
  • Specialistična ambulantna dejavnost je zdravstvena dejavnost na sekundarni in terciarni ravni zdravstvenega varstva. Specialistična ambulantna dejavnost kot nadaljevanje oziroma dopolnitev osnovne zdravstvene dejavnosti obsega poglobljeno diagnostiko, zdravljenje bolezni ali bolezenskih stanj ter izvajanje ambulantne rehabilitacije.
  • Preventivni pregled je aktivni zdravstveni nadzor in spremljanje zdravstvenega stanja posameznika ali določenih skupin prebivalcev. Preventivni pregled se lahko opravi na različnih ravneh in strokovnih področjih zdravstvenega varstva.
  • Kurativni pregled je neposredni stik pacienta z nosilcem stika zaradi novo nastale akutne ali kronične bolezni oziroma stanja ali zaradi akutnega poslabšanja kronične bolezni. Novo nastala akutna bolezen in akutno poslabšanje kronične bolezni pomenita stanji, ki se lahko pojavita večkrat v življenju, in jo v poročevalskem sistemu zabeležimo vedno, ko se pojavi.
  • Stopnja zunajbolnišničnih obravnav je razmerje med številom stikov pacientov z nosilcem zdravstvene dejavnosti v koledarskem letu in številom prebivalstva sredi istega leta na določenem območju, pomnoženo s 1.000.

 

Podrobnejši podatki in več informacij se nahaja na NIJZ podatkovnem portalu.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

V porastu okužbe dihal, vključno z gripo

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Priporočila za potnike v države, kjer se pojavlja otroška paraliza

Podrobno