Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
V letu 2024 se je večina kazalnikov bolniške odsotnosti povišala – v povprečju je bilo več primerov bolniške odsotnosti, izgubljenih več koledarskih dni, zaposleni so bili bolniško odsotni večkrat v letu, vendar pa je posamezna odsotnost trajala krajši čas, če vrednosti primerjamo z letom 2023.
Vsebina je namenjena strokovni javnosti, ki izvaja epidemiološko spremljanje bolnišničnih okužb (BO) v bolnišnicah. BO so okužbe, ki nastanejo po zdravstveni obravnavi v bolnišnicah in so pogosto, a ne vedno, posledica izpostavljenosti zdravstveni obravnavi.
Za zunanje sodelavce in uporabnike pripravljamo mesečne izvlečke iz Evidence gibanja zdravstvenih delavcev in mreže zdravstvenih zavodov - RIZDDZ. Izvlečki so v pripetih XLS datotekah. Podatki o izvajalcih (pravnih osebah) so objavljeni tudi na spletnih straneh Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v XML obliki.
Bolnišnične okužbe nastanejo zaradi izpostavljenosti pri postopkih diagnostike, zdravljenja, zdravstvene nege in rehabilitacije ali pri drugih postopkih v zdravstveni dejavnosti. Predstavljajo velik javnozdravstveni problem in pomembno vplivajo na obolevnost in umrljivost. Ni jih mogoče popolnoma preprečiti, lahko pa zelo uspešno znižujemo njihovo pogostost.
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, v nekaterih sezonah segajo v pomladanske mesece.
Sezona v 19. tednu 2025 (05. 05. 2025 do 11. 05. 2025)
Podatki do vključno 19. tedna (od 5. do 11. maja 2025).
Podatki za obdobje od 1. 1. 2022 do 21. 7.2022
Podatki do vključno 19. tedna 2025 (1. 1. 2025–11. 5. 2025)
Mesečna srečanja podporne skupine v sklopu programa Dojenju prijazno mesto Ravne na Koroškem bodo potekala pod imenom “Klepet za (bodoče) mamice” vsak prvi torek v mesecu ob 10. uri v prostorih Pionirske knjižnice Leopolda Suhodolčana na Ravnah. Naslednje srečanje bo v torek, 3. junija 2025.
Osnovna dejstva o UV sevanju, vplivih na zdravje in možnosti zaščite so prikazana v sklopu infografik in plakatov:
Doživljanje stresa je stavni del življenja in predstavlja normalen odziv na zahtevne življenjske okoliščine. Zmerna raven stresa je koristna, saj nas spodbuja k trudu ter omogoča občutke ponosa ob uspehih. Težave se pojavijo takrat, ko stres doživljamo preveč intenzivno in/ali prepogosto. Praviloma se to zgodi ob občutku, da zahteve in pričakovanja iz okolja presegajo to, […]
Vrednote v družbi in ustvarjanje pogojev za dobro duševno zdravje – to je bila osrednja tema današnje okrogle mize, ki predstavlja vsebinski uvod v letošnji Festival duševnega zdravja. Ta bo potekal v petek, 23. maja 2025, v Kopru.
Tetanus ali mrtvični krč je bolezen, ki jo povzroča nevrotoksin bakterije Clostridium tetani, čigar spore so lahko zaradi živalskih iztrebkov prisotne tudi v zemlji. Za tetanusom lahko zboli vsakdo, četudi je bolezen že prebolel. V Sloveniji smo pričeli s cepljenjem proti tetanusu leta 1951. Pojavnost bolezni se je posledično močno znižala. Pri nas zbolevajo predvsem […]
12. maja 2025 je v Ljubljani potekal strokovni posvet v okviru Ciljno raziskovalnega projekta »Predlog celostnega preventivnega modela za otroke in mladostnike na področju psihoaktivnih snovi in uporabe digitalnih tehnologij v šolskem okolju, na katerem so strokovnjaki iz različnih sektorjev razpravljali o priložnostih in ovirah za implementacijo učinkovite in celostne preventive v šolsko okolje.
Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev (petehije). Bolezen je imela včasih zelo visoko smrtnost, z uporabo antibiotikov se je ta precej zmanjšala, vendar je še vedno visoka (8-15%).