Območna enota Nova Gorica

Festival duševnega zdravja Primorske 2024

Območna enota Nova Gorica

Festival duševnega zdravja Primorske 2024 se bo s številnimi dogodki osredotočal na pomembnost odprtosti, podpore in preventive pri skrbi za duševno zdravje, kar sovpada s svetovnimi priporočili za izboljšanje duševnega zdravja ter zmanjševanje stigme, povezane s samomorom,  zasvojenostjo in nasploh težavami z duševnim zdravjem.

Zadnje posodobljeno: 14.10.2024
Objavljeno: 13.09.2024

V okviru letošnjega Festivala duševnega zdravja Primorske 2024, bodo potekali številni dogodki, namenjeni ozaveščanju in spodbujanju skrbi za duševno zdravje. Festival bo potekal od 10. septembra do konca novembra. Več dogodkov bo v soorganzaciji: Občine Vipava, Mestne občine Nova Gorica, GZS za Severno Primorsko ter vse regijske knjižnice. Od programov nevladnih organizacij je prepričala ponudba Projekta Človek z dogodkom na temo vzgoje in zasvojenosti. Z vsebinami je pristopilo tudi 20 regijskih vzgojno-izobraževalnih zavodov. Osrednji letošnji dogodek pa naslavlja duševno zdravje zaposlenih. Velika večina dogodkov je odprta za javnost ter brezplačna.

Andrejka Prijon, regijska koordinatorka programa Mira, NIJZ OE NG: »Festival duševnega zdravja Primorske že tretje leto zapored združuje različne akterje od Bovca do Pirana. V teh letih smo dokazali, da lahko s kvalitetnimi vsebinami prodremo v vse družbene pore. Letos bi posebej pohvalila odzivnost vzgojno-izobraževalnih ustanov pri vključevanju v festivalsko dogajanje.«

V okviru festivala bo Občina Vipava 10. septembra gostila otvoritveni dogodek “Prvi kilometer”, s katerim se bo začela svetovna akcija “Prekolesarimo svet”. Dogodek bo poudarjal pomen gibanja za duševno zdravje in ozaveščal o preventivi pred samomorom. Občani Vipave bodo lahko prispevali svoje prevožene kilometre do 10. oktobra, do svetovnega dneva duševnega zdravja, ko bodo razglašeni rezultati akcije.

Župan Občine Vipave, Anton Lavrenčič, je izpostavil pomembnost projekta “Mreže za duševno zdravje”, v katerega je občina aktivno vključena. Projekt poudarja pomen duševnega zdravja mladih, pri čemer sodelujejo izobraževalne ustanove, starši in strokovnjaki. V občini že drugo leto potekajo izobraževalni programi za šolarje, letos pa se pridružujejo tudi vrtci in vzgojiteljice.

Nova Gorica se že vrsto let izkazuje kot odprto in napredno regijsko središče, ki prepoznava pomen ranljivih skupin v družbi. Župan Samo Turel je izpostavil statistično sliko regije, ki jo odlikuje najnižja stopnja tveganja revščine in socialne izključenosti v Sloveniji. Občina je aktivna v obnovi Lokalne akcijske skupine za preprečevanje zasvojenosti (LAS). Kot specifičen prispevek k projektu, bo Nova Gorica v tem šolskem letu financirala supervizijo za svetovalne delavce v osnovnih šolah in vrtcih, s čimer bo še dodatno okrepila podporo duševnemu zdravju.

Brigita Habijan Štolfa, direktorica GZS SPGZ je poudarila, da se v gospodarstvu duševno zdravje pogosto spregleda, čeprav je ključnega pomena za dobro delovanje podjetij. V Sloveniji nimamo natančnih statističnih podatkov o težavah z zasvojenostjo v podjetjih. Ocene, ki jih podaja NIJZ, se osredotočajo na prisotnost problemov povezanih z rabo alkohola in tobaka.

V Novi Gorici bo 22. oktobra organiziran prelomen dogodek v okviru festivala z naslovom “Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu”, ki bo prvič v Sloveniji odprl temo zasvojenosti in odvisnosti na delovnem mestu. Gospodarska zbornica severne Primorske je soorganizator dogodka, ki bo poudaril pomen skrbi za duševno zdravje zaposlenih kot pomemben dejavnik uspešnega delovnega okolja.

Predstojnik NIJZ OE Nova Gorica, dr. Marko Vudrag je predstavil javno zdravstveno sliko Slovenije na področju duševnega zdravja. Slovenija je v vrhu evropskih držav po smrtih zaradi samomora in visoki porabi alkohola.

Za učinkovito reševanje javno zdravstvenih izzivov je nujno potrebno preučiti in aktivirati dve ključni načeli sodobnega javnega zdravja: zdravje v vseh politikah in skupnostni pristop. Duševne stiske posameznikov so namreč rezultat zapletenih družbenih izzivov, ki izvirajo iz socialnih, ekonomskih, pravnih, pedagoških in varstvenih okvirov, kar pomeni, da teh težav ne moremo obravnavati zgolj kot zdravstvene. “Zdravje” mora postati ključna perspektiva, ki se upošteva pri vseh procesih odločanja in ukrepanja, kar vključuje sodelovanje različnih sektorjev – od zdravstva, šolstva do politike. Na Goriškem je zdravje otrok v ospredju, zato je sodelovanje teh sektorjev nujno za ustvarjanje boljše in bolj zdrave prihodnosti. Samo s povezovanjem strokovnih služb in vključevanjem skupnosti lahko učinkovito naslavljamo izzive duševnega zdravja in zagotavljamo, da bo javno zdravje temeljno vodilo pri vseh politikah.

Program Festivala duševnega zdravja Primorske 2024

 

 

Za dobro javno zdravje
Programi

Mestna občina Koper je gostila letno nacionalno srečanje članic slovenske mreže Zdravih mest

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno