Tobačni in povezani izdelki

31. januar – Dan brez cigarete: Brez kajenja za več življenja

Tobačni in povezani izdelki

Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, ob katerem želimo uporabnike različnih tobačnih in nikotinskih izdelkov spodbuditi k opustitvi, ne le kadilce, pač pa tudi uporabnike ogrevanih tobačnih izdelkov, elektronskih cigaret, brezdimnih tobačnih izdelkov (snus, fuge, tobak za oralno uporabo ali žvečenje) in nikotinskih vrečk. Opustitev prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju. 

Zadnje posodobljeno: 31.01.2024
Objavljeno: 30.01.2024

Vsako leto nam 31. januar – Dan brez cigarete ponudi priložnost, da kadilce spodbudimo k opustitvi kajenja. “Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka, Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030, vključuje različne aktivnosti za preprečevanje začetka in opuščanje kajenja ter opuščanje uporabe novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, ki jih izvajamo tako na nacionalni kot lokalni ravni. Pri izvajanju strategije sodelujemo zdravstveni, šolski in finančni resor. Slednji je še posebej pomemben z vidika višanja trošarin in s tem cen tobačnih in povezanih izdelkov, saj so visoke cene teh izdelkov najbolj učinkovit ukrep za zmanjšanje njihove porabe. Pomembni deležniki pri izvajanju strategije so tudi inšpekcijske službe, strokovne institucije, kot sta Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ter nevladne organizacije. Ministrstvo za zdravje (MZ) preko javnih razpisov redno sofinancira programe, ki so namenjeni različnim skupinam prebivalstva za preprečevanje začetka in opuščanje kajenja.  MZ namenja tudi sredstva NIJZ-ju za izvajanje svetovanja v okviru brezplačne telefonske številke za pomoč pri opuščanju kajenja – 080 2777, ki je na voljo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki. Poleg svetovalnega telefona so kadilcem na voljo še druge brezplačne vrste pomoči v Zdravstveno-vzgojnih centrih in Centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji. Na voljo so tudi različne oblike spletnih svetovanj in nenazadnje tudi nikotinsko nadomestno zdravljenje ali zdravila,« je povedala Vesna Marinko z MZ, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu z zdravje.

Vsem kadilcem tobačnih izdelkov in uporabnikom drugih izdelkov z nikotinom, ki želijo kajenje oziroma uporabo teh izdelkov opustiti in pri tem potrebujejo pomoč, svetujemo, da se vključijo v številne programe za opuščanje, ki so v Sloveniji brezplačno na voljo vsem uporabnikom ter po potrebi uporabljajo preizkušene, učinkovite in varne vrste medikamentozne pomoči. Podatki raziskav Nacionalnega inštituta za javno zdravje tudi kažejo, da po elektronskih cigaretah, ogrevanih tobačnih izdelkih, nikotinskih vrečkah in brezdimnih tobačnih izdelkih posegajo še posebej mladostniki in mladi odrasli, kar je zelo zaskrbljujoče, saj je v tem starostnem obdobju uporaba izdelkov z nikotinom povezana s pomembnimi tveganji. Zato na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pogosto izvajamo spletna predavanja in druge aktivnosti za šolske delavce in starše, kjer jih ozaveščamo o teh izdelkih in pristopih k preprečevanju uporabe ter vrstah pomoči pri zasvojenosti.

Tobak v cigareti je samo ena izmed oblik, ki uporabnikom pomagajo vnašati nikotin v telo. Nikotin jih je zasvojil, ko so bili mladi. Vse pogosteje pa mladi pričenjajo z vnašanjem nikotina v telo s pomočjo različnih drugih izdelkov in že zgodaj postanejo zasvojeni z nikotinom. Nikotin je snov, ki zasvoji zelo hitro, vpliva na razvoj mladih možganov in čim mlajši pričnejo z njegovo rabo, tem večja je zasvojenost. Poleg tega ima nikotin, ne glede na to, ali je iz tobaka ali iz drugega izdelka, tudi številne negativne učinke na vse organske sisteme v telesu. »Ogrevani tobačni izdelki, elektronske cigarete, brezdimni tobačni izdelki, nikotinske vrečke so in še prihajajo na trg pod lažno reklamo, da so pripomočki za opuščanje kajenja. Resnica pa je, da so to samo pripomočki za začetek in vzdrževanje nikotinske zasvojenosti je opozoril dr. Tomaž Čakš z NIJZ.

Večina uporabnikov tobačnih ali nikotinskih izdelkov želi prenehati z njihovo rabo, toda le redki so zares sposobni za ta korak, še posebej, če poskušajo to sami, brez pomoči.

»Načini opuščanja so mnogoteri in za različne posameznike različno učinkoviti. Tisti, ki so močno zasvojeni z nikotinom, potrebujejo intenzivno zdravljenje, ki zajema farmakološko, vedenjsko in kognitivno terapijo. Velikokrat pa tisti, ki so zasvojeni in želijo z uporabo izdelkov prenehati sami, v veri, da jim bodo različni nikotinski izdelki pomagali pri prenehanju rabe tobaka, uporabljajo nekontrolirano količino nikotina iz elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk ali brezdimnih tobačnih izdelkov. Na ta način se ne rešijo nikotinske zasvojenosti, ampak jo le vzdržujejo, v telo lahko vnašajo tudi previsoke odmerke nikotina. Zato prihaja tudi do akutnih zastrupitev z nikotinom. Še posebej je to nevarno za mlade oziroma celo otroke, saj je pri njih smrtni odmerek še nižji kot pri odraslih. Težava je tudi v tem, da odmerki nikotina v omenjenih tobačnih izdelkih niso dobro kontrolirani in regulirani, poleg tega vsebnost nikotina tudi zelo varira od izdelka do izdelka je pojasnil dr. Tomaž Čakš z NIJZ.

Vsem kadilcem, ki želijo opustiti kajenja in pri tem potrebujejo pomoč, svetujemo, da se vključijo v številne programe za opuščanje kajenja, ki so v Sloveniji brezplačno na voljo vsem uporabnikom.

»Pomembno je, da je pomoč pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom vodena in pod nadzorom strokovnjaka. Za to so na voljo posebej izobraženi svetovalci v Zdravstveno-vzgojnih centrih in Centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih po Sloveniji. V njih posebej za to usposobljeni strokovnjaki nudijo podporo pri premagovanju težav pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom. Ta pomoč se lahko izvaja kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje tudi v smislu spreminjanja načina življenja in vedenja. Svetovalec mora ugotoviti, kakšna je zasvojenost posameznega bolnika ter kakšen je način rabe nikotina ter pripraviti podatke o posledicah rabe nikotinskih izdelkov na zdravje ter o načinih zdravljenja, ki so mogoči. Zdravljenje zajema svetovanje (zlasti osebno in družbeno podporo ter pristope vedenjske in kognitivne terapije) in svetovanje za farmakološko zdravljenje je še dodal dr. Tomaž Čakš z NIJZ.

V okviru NIJZ deluje brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777, na katero se lahko obrnejo tisti, ki bi želeli prenehati z rabo nikotina. Na tej telefonski številki lahko vsakdo pridobi potrebne informacije o opuščanju oziroma se dogovori za pomoč pri opuščanju preko telefona. Telefon deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro. Preko te številke je možno tudi proaktivno telefonsko svetovanje svetovalca, ki je namenjeno podpori, preprečevanju ponovne rabe nikotinskega izdelka in reševanju trenutnih težav.

Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na internetu na forumu https://med.over.net/. V lekarnah so na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja, ki pomagajo uporabniku k uspešnejši opustitvi nikotina. To nadomestno nikotinsko zdravljenje je bilo znanstveno klinično preizkušeno kar se učinkovitosti tiče, še posebej pa kar se tiče varnosti. Takim raziskavam drugi nikotinski izdelki niso bili podvrženi. Na voljo so tako žvečilke, obliži in inhalatorji, o uporabi teh izdelkov vam lahko svetujejo v lekarni. Zdravila na recept vam lahko predpiše vaš osebni zdravnik.

Publikacije

Več informacij o opuščanju je na voljo tudi v gradivih, dostopnih na povezavah:

Uporabniki elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk in brezdimnih tobačnih izdelkov so izpostavljeni pomembnim ravnem zdravju škodljivih snovi

Učinki dolgoročne uporabe elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk še niso v celoti poznani, saj so ti izdelki na trgu še prekratek čas. Vsebujejo pa zdravju škodljive snovi, uporabnika zasvojijo in imajo škodljive učinke na zdravje, nekateri že kratkoročno, pri dolgoročni uporabi pa se zviša tveganje za bolezni srca in žilja, dihal in rakava obolenja. O manjši škodljivosti teh izdelkov v primerjavi s kajenjem cigaret ni možno govoriti, saj je na voljo premalo kakovostnih raziskav. Brezdimni tobačni izdelki (snus, fuge, tobak za oralno uporabo ali žvečenje) izpostavijo uporabnika zdravju škodljivim snovem, ki jih vsebuje tudi tobačni dim. Posledice dolgoročne uporabe pa segajo od zasvojenosti z nikotinom, poškodb ustne sluznice, bolezni dlesni, kariesa, izgube zob, predrakavih sprememb v ustni votlini, do raka ustne votline, požiralnika, trebušne slinavke, tudi želodca, danke, srčnega infarkta, možganske kapi s smrtnim izidom ter sladkorne bolezni tipa 2.

V Sloveniji je po podatkih iz leta 2021 tobak kadil manj kot vsak peti odrasli prebivalec (18,4 %). Odstotek kadilcev je višji med moškimi kot ženskami. »Med odraslimi prebivalci konec leta 2022 beležimo 7 % uporabnikov elektronskih cigaret, 6 % uporabnikov ogrevanih tobačnih izdelkov, 3 % uporabnikov brezdimnih tobačnih izdelkov in 2 % uporabnikov nikotinskih vrečk. Odstotki uporabnikov teh izdelkov so med mladostniki večinoma višji kot med odraslimi, kar je še posebej zaskrbljujoče. Podatki za začetek leta 2022 kažejo, da elektronske cigarete uporablja 2 % 11-letnikov, 6 % 13-letnikov, 19 % 15-letnikov in 18 % 17-letnikov, ogrevane tobačne izdelke 1 % 13-letnikov, 3 % 15-letnikov in 7 % 17-letnikov, brezdimne tobačne izdelke 2 % 13-letnikov, 5 % 15-letnikov in 8 % 17-letnikov in nikotinske vrečke 2 % 13-letnikov, 3 % 15-letnikov in 6 % 17-letnikov. To so odstotki trenutnih uporabnikov, še višji pa so odstotki mladostnikov, ki kadarkoli v življenju poskusijo te izdelke,« je navedla Helena Koprivnikar z NIJZ.  »Na NIJZ pogosto izvajamo online predavanja in druge aktivnosti za šolske delavce in starše, kjer jih ozaveščamo o teh izdelki in pristopih k preprečevanju uporabe ter vrstah pomoči pri zasvojenosti,« je še dodala Helena Koprivnikar z NIJZ. 

»Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je imenovan kot pristojni organ Ministrstva za zdravje RS za prejemanje, shranjevanje, obravnavo, analiziranje in objavljanje podatkov ter meritve emisij iz tobačnih in povezanih izdelkov. Nadzor opravljamo preko portala EU-CEG, kjer proizvajalci vnesejo vse podatke o izdelku, kot so npr.: sestavine, emisije in drugi toksikološki podatki o snoveh, ki jih izdelek vsebuje. Trenutna problematika iz vidika nadzora novih nikotinskih izdelkov je, da jih po trenutno veljavni zakonodaji ni potrebno vnašati v EU-CEG sistem. Posledično nimamo podatkov o obsegu prodaje in sestavinah teh izdelkov. Iz varnostnega vidika je zaskrbljujoče, da lahko izdelki na slovenskem trgu vsebujejo nedovoljene snovi oz. sicer dovoljene snovi (npr. nikotin), a v previsokih in potencialno zdravju škodljivih koncentracijah. V letu 2023 smo na NLZOH analizirali 6 vzorcev nikotinskih vrečk, kjer smo izvedli meritve pH, in določili koncentracijo vode in nikotina v izdelku. Koncentracijo nikotina smo preračunali na posamezno vrečko in koncentracijo primerjali z označbo na embalaži izdelka. V analiziranih vzorcih nismo ugotovili preseganja deklariranih vrednosti nikotina, izmerjene koncentracije so v povprečju do 15% nižje od navedenih na embalaži. V raziskavi pa nismo analizirali arom in drugih aditivov, katerih namen je prav tako povečati privlačnost in zasvojljivost izdelka. Kljub pričakovani in sprejemljivi vsebnosti nikotina pa izdelek lahko predstavlja visoko tveganje za zdravje ranljivih skupin (majhni otroci), ki bi tak izdelek (nikotinsko vrečko) lahko zaužili,« sta povedala Lovro Arnuš in Lucija Smojver iz NLZOH.

Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki še posebej tvegana  

»Nikotin povzroča zasvojenost, mladostniki pa so zelo in bolj dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom kot odrasli. Mlajši kot je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in močneje bo zasvojen. Nikotin pri mladostnikih poveča tveganje za zasvojenost z drugimi psihoaktivnimi snovmi. Mladostništvo je ključno obdobje za razvoj možganov. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti. Posebej zaskrbljujoče pa je, da uporaba teh izdelkov med mladostniki (elektronske cigarete, brezdimni tobačni izdelki) tudi poveča tveganje za začetek in nadaljevanje kajenja cigaret,« je še dodala Helena Koprivnikar z NIJZ.

»Mladostniki in otroci potrebujejo pozitiven zgled vrstnikov in domačih, ter jasna pravila za okolje brez tobačnih in s tobakom povezanih izdelkov. Zavedati se morajo pasti tobačne industrije, ki z vedno novimi izdelki na trgu ponuja največjo paleto možnosti eksperimentiranja. Novi tobačni izdelki ne predstavljajo nadomestne nikotinske terapije, saj ravno tako povzročajo zasvojenost in vsebujejo tudi zdravju škodljive snovi. Že ob pasivnem kajenju elektronskih cigaret lahko dihala utrpijo vnetne procese in fizične poškodbe dihal, ki so bila prej zdrava. Tudi arome v tobačnih izdelkih dajejo lažen vtis, da so  manj nevarne za zdravje. Tobačna industrija se za svoje reklame poslužuje prav vseh trikov in razglaša privlačne življenjske stile, da privabi mlade. Ne ustavi se niti pri mlajših od 15 let. Mladi postanejo zasvojeni prej in silno pomembna je vloga staršev ter šole pri ozaveščanju in preprečevanju samih začetkov uporabe nikotinskih izdelkov. Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo (SZOTK) priporoča večje informiranje še posebej učiteljev in staršev, ter strožji nadzor v šolah. Staršem nudi tudi informacije preko Info točke za starše, ki je na voljo na spletni strani (zadihaj.net). SZOTK izvaja delavnice in svetovanja za opuščanje kajenja pri vseh starostnih skupinah v okviru Svetovalnega centra. Za dosego tega cilja prenaša v slovenski prostor tudi evropske smernice in modele dobrih praks ter praktične nasvete za opuščanje kajenja in vztrajanje pri nekajenju,« je povedala Neža Polh, generalna sekretarka SZOTK.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Celje

Stari grad v Celju in krožišče v Laškem sijala v turkizni barvi

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno
Območna enota Kranj

Gorenjska v znamenju duševnega zdravja 2024

Podrobno