Redna telesna dejavnost vpliva na:
- Počutje in razpoloženje: med vadbo naše telo sprošča endorfine, naravne hormone sreče, ki zmanjšujejo bolečino in izboljšujejo razpoloženje.
- Zmanjševanje stresa: telesna dejavnost je odličen način za sprostitve in odmika od vsakdanjih skrbi. Redna vadba znižuje raven stresnih hormonov, kot je kortizol.
- Izboljšanje spanja: Tisti, ki redno vadijo, običajno bolje spijo. Kakovosten spanec je ključen za dobro duševno zdravje.
- Samopodobo: Doseganje telesnih ciljev in opažanje napredka pri vadbi lahko močno poveča samozavest in samopodobo.
- Socialno mrežo in medosebne odnose: Številne oblike telesne dejavnosti omogočajo druženje z drugimi ljudmi, kar je pomembno za socialno povezanost in občutek pripadnosti.
- Energijski nivo: telesna dejavnost pozitivno vpliva na nivo dostopne energije
- Kakovost staranja: Bolj ko smo v kondiciji zaradi primernih aktivnosti, dlje smo samostojni, kar močno izboljša kakovost bivanja.
- Miselne sposobnosti in spomin: Telesno dejavni posamezniki so tudi akademsko uspešnejši.
- Zmanjšanje tveganja za depresijo in anksioznost: Redna telesna dejavnost je učinkovita pri preprečevanju in zdravljenju depresije in anksioznosti.
Katere vrste telesne dejavnosti so najboljše za duševno zdravje?
Kot je povedala Brigita Zupančič-Tisovec iz OE NIJZ v Novem mestu, »Je v bistvu vsaka telesna dejavnost koristna, pomembno pa je, da izberete tisto, ki vam je prijetna in jo boste z veseljem izvajali. Vsak aktiven korak izboljša razpoloženje in energijo ter zmanjša slabo počutje, napetost in utrujenost. Vsak korak šteje!«