Telesna dejavnost

23. evropski teden mobilnosti: Usmerjanje k udobnemu javnemu prostoru za vse

Telesna dejavnost

Evropski teden mobilnosti (ETM), katerega vodilna tema je letos »Udoben javni prostor – za vse« tradicionalno poteka med 16. in 22. septembrom. Spodbuja k spreminjanju potovalnih navad v bolj trajnostne, tokrat s poudarkom na urejanju javnih prostorov za vse uporabnike, predvsem na račun prostora, ki ga danes zasedajo avtomobili. Vsebinski poudarek letošnje izvedbe povzema sporočilo »Skupni javni prostor«, ki opozarja na potrebo po njegovi enakovredni rabi. Pri obeležitvi Evropskega tedna mobilnosti aktivno sodeluje približno polovica slovenskih občin. 22. septembra se dotični teden tradicionalno zaključi z Dnevom brez avtomobila. Nacionalni inštitut za javno zdravje se v Evropski teden mobilnosti aktivno vključuje že vrsto let. Aktivnosti so del prizadevanj v okviru Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje »Dober tek, Slovenija« za boljše prehranjevanje in več telesne dejavnosti.

Zadnje posodobljeno: 16.09.2024
Objavljeno: 16.09.2024

Kakovostno urejen javni prostor prinaša v vsako skupnost številne koristi. Kjer koli so prebivalci, njihovi načini opravljanja vsakodnevnih in drugih poti ter njim pomembne dejavnosti enakovredno obravnavani, je kakovost življenja boljša: več je socialne pravičnosti, večja je varnost, manj je hrupa in onesnaženosti zraka. Letošnji ETM še posebej spodbuja uvedbo testnih zapor večjih delov naselij za motorni promet in njihovo vsaj začasno preureditev v privlačne javne prostore.

Nacionalni inštitut za javno zdravje se v Evropski teden mobilnosti aktivno vključuje že vrsto let. Aktivnosti so del prizadevanj v okviru Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje »Dober tek, Slovenija« za boljše prehranjevanje in več telesne dejavnosti. »Vabimo vas, da se v tem tednu, pa tudi sicer, v službo ali šolo oziroma po drugih opravkih odpravite peš ali s kolesom. Kolesarjenje in pešačenje krepita telesno pripravljenost in odpornost, pomagata ohranjati primerno telesno maso, prispevata k dobremu počutju, boljšemu spancu, manjši utrujenosti, zmanjšanju stresa, tesnobe in depresije ter preprečevanju kroničnih bolezni na splošno je povedala Tjaša Knific iz Centra za upravljanje programov preventive in krepitve zdravja na NIJZ.

 

Vsako leto se kampanji na evropskem in nacionalnem nivoju pridruži več mest in je kampanja zaradi velike medijske privlačnosti splošno priznana kot gonilna sila trajnostne mobilnosti v mestih v Evropi in zunaj nje. V letu 2023 je v kampanji sodelovalo preko 3000 mest po celotnem svetu in 99 slovenskih občin. V letu 2024 je sodelovanje v kampanji potrdilo že 114 občin, ki pokrivajo več kot 80% vseh prebivalcev Slovenije. Mnoga evropska in slovenska mesta bodo tako v tem tednu izvajala ukrepe za zmanjšanje prometa in pokazala, kako lahko na razmeroma enostaven način izboljšamo kakovost zraka v mestih, zmanjšamo gnečo in hrup ter izboljšamo infrastrukturo in odstranimo nepotrebne ovire za pešce in kolesarje, da bo njihova pot bolj udobna in predvsem varna.

Izvedba ukrepov spodbuja spremembe v potovalnih oziroma gibalnih navadah ljudi, zato jih podpira tudi zdravstveni sektor, ki se v različne aktivnosti vključuje preko sodelovanja zdravstvenih domov v lokalnem okolju. »Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vam priporoča, da obiščete oziroma kontaktirate vaš lokalni center za krepitev zdravja ali zdravstveno-vzgojnih center v zdravstvenem domu, ki vam lahko pomaga pri spremembi potovalnih in gibalnih navad ter pri spremembi življenjskega sloga na splošno še poudarja Andrea Backovič Juričan iz Centra za upravljanje programov preventive in krepitve zdravja na NIJZ.

Letos NIJZ k aktivnostim pristopa z diseminacijo igre Človek razgibaj se. Vsaka telesna ne/dejavnost vpliva na naše zdravje in počutje. Zato smo na NIJZ pripravili igro »Človek razgibaj se«, ki spodbuja zdravo telesno dejavnost, razgibavanje in tudi sproščanje, hkrati pa igra skozi zabavo omogoča druženje in krepi ustvarjalnost. Z ustreznim vodenjem je najprimernejša za osnovnošolce v prvi in drugi triadi, radi pa jo igrajo tudi starejši, zato je primerna tudi za medgeneracijska druženja.

 

Več informacij o igri je dostopnih na naslednji povezavi.


 

Dodatne informacije o Evropskem tednu mobilnosti najdete na naslednji povezavi , sveža gradiva o trajnostni mobilnosti za strokovno javnost pa so objavljena na Slovenski platformi za trajnostno mobilnost.

 

Aktivnosti ob Evropskem tednu mobilnosti so tudi del Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti Dober tek Slovenija. Z nacionalnim programom želimo izboljšati prehranjevalne in gibalne navade prebivalstva od najzgodnejšega otroštva do pozne starosti z namenom preprečevanja debelosti in z njo povezanih kroničnih bolezni.

Za dobro javno zdravje
Nenalezljive bolezni

September – svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni

Podrobno
Telesna dejavnost

23. evropski teden mobilnosti: Usmerjanje k udobnemu javnemu prostoru za vse

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno