Kontracepcija po porodu
As. dr. Sara Korošec, dr. med., Ginekološka klinika UKC Ljubljana:Resnično ni prezgodaj, če o poporodni kontracepciji razmišljate že med nosečnostjo in pred porodom. To ne pomeni, da si ne želite še več otrok, pomeni samo, da trezno razmišljate o njihovem in svojem zdravju. Primernih in predvsem varnih metod za zaščito po porodu, ki ne vplivajo na dojenje, je na razpolago dovolj. Strokovno svetovanje je na mestu že v zadnjem trimesečju nosečnosti in takoj po porodu, saj ima določen delež mater spolne odnose že pred prvim poporodnim pregledom.
Po priporočilih SZO telo matere prej kot v dveh letih po predhodni nosečnosti ni pripravljeno za ponovno nosečnost. V Sloveniji se še vedno rodi preveč otrok, ki so bili nevede spočeti prezgodaj po porodu, in še vedno naletimo na presenečenja, ko gre za neprepoznano pozno nosečnost. Glede na nacionalne podatke pri nas vsaka peta mamica ponovno zanosi prej kot v dveh letih. To so tvegane nosečnosti, otroci so večkrat rojeni prezgodaj, prelahki, obolevnost in umrljivost mater in novorojenčkov pa je po nepotrebnem večja. Prav tako so nosečnosti v prvih letih po porodu pogosteje neželene in se končajo z umetno prekinitvijo. Tveganje za slabši izid nosečnosti in poroda se ponovno poveča ob zanositvi več kot pet let po porodu, tako da je priporočljiva razlika med posamičnimi zanositvami od dveh do pet let.
Pri porodih s carskim rezom je priporočljiv še daljši interval pred ponovno zanositvijo, nikakor pa krajši od dveh let. Po novih priporočilih se porodnice in zdravstvene ustanove vzpodbuja k poskusu vaginalnega poroda po predhodnem carskem rezu, upoštevajoč nekaj dejavnikov tveganja. Razlog? Manj rezov na maternici, manj ogrožena naslednja nosečnost in porod.
Prof. dr. Bojana Pinter, dr. med., Ginekološka klinika UKC Ljubljana:Ženska lahko za kontracepcijo po porodu izbere dovolj učinkovito in varno kontracepcijo, ki hkrati ne vpliva na dojenje. Dojenje je pomembno za rast in razvoj otroka, opredeljeno pa je tudi kot kontracepcijska metoda, vendar pod strogimi pogoji: samo v prvih šestih mesecih po porodu, če ob tem ženska nima menstruacije in če izključno doji vsaj na štiri ure podnevi in na šest ur ponoči. Ob tem teoretično zanosi 2% žensk v šestih mesecih.
V praksi pa ob dojenju neželeno zanosi precej večji delež žensk, zato se po porodu svetuje bolj zanesljiva kontracepcija, npr. maternični vložek ali progestogenska hormonska kontracepcija, ki hkrati ne vplivata na dojenje. Maternični vložek, s hormonom ali bakrom, se lahko vstavi v maternico že po štirih tednih po porodu, tudi po carskem rezu; zaščita traja od tri do pet let, odvisno od vrste vložka. Če ženska želi zanositi, se lahko maternični vložek odstrani kadarkoli, zanositev je možna že naslednji mesec.
Ob dojenju lahko ženska uporablja tudi zelo učinkovito progestogensko hormonsko kontracepcijo že od tretjega tedna po porodu, v obliki tablet ali trimesečnih injekcij. Progestogenska kontracepcija ne vsebuje estrogena, zato ne vpliva na dojenje. Za kondom pa izkušnje kažejo, da je po porodu dovolj učinkovita metoda le za pare, ki so na kondom že navajeni in so ga dosledno in učinkovito uporabljali kot redno kontracepcijo že pred načrtovano nosečnostjo oz. porodom.