Trampolin
Skakanje na trampolinu je tvegana telesna aktivnost.
Skakanje na trampolinu je tvegana telesna aktivnost.
Za otroke in mladostnike se rekreativna uporaba trampolina odsvetuje. To velja še posebej za predšolske otroke, ki se na trampolinu pogosteje resno poškodujejo kot starejši otroci, ker še niso dovolj telesno razviti, da bi ustrezno obvladovali svoje gibanje. Največkrat se poškodbe zgodijo, ko je na trampolinu več oseb, pri čemer imajo najmanjši otroci kar 14-krat večje tveganje za resne poškodbe kot večji otroci.
Večina poškodb na trampolinu se zgodi doma zaradi padca na ponjavo trampolina, zato tveganje za poškodbe ostaja visoko tudi ob nadzorovanju otrok/mladostnikov in uporabi zaščitne mreže na trampolinu. Najpogostejše resne poškodbe, povezane z uporabo trampolina, so zlomi rok in nog ter poškodbe možganov.
Če se kljub velikemu tveganju za poškodbe odločimo za uporabo trampolina doma, moramo vedeti, da lahko na njem skače naenkrat le en otrok/mladostnik, ki mora biti ves čas pod nadzorom odrasle osebe. Samo naša prisotnost pa ni dovolj. Poznati moramo tudi varnostna pravila in jih ves čas aktivno uveljavljati:
Trampolin naj bo primeren za otrokovo starost in telesno maso: majhni (mini) trampolini so namenjeni za otroke, težke do 25 kg, srednji trampolini za otroke do 50 kg, pri velikih trampolinih pa največjo dopustno maso uporabnika določi proizvajalec.
Pri namestitvi trampolina pazimo, da vsaj 2,5 m okrog trampolina ni vrtnega pohištva, ograje, dreves, betonskih robnikov ipd. Trampolin naj bo postavljen tako, da ga otroci ne morejo uporabljati brez naše vednosti in nadzora.
Trampolin namestimo na vodoravna trdna tla in noge trampolina dobro pričvrstimo (sidramo) v tla. Tla okrog trampolina prekrijemo s podlago, ki dobro absorbira energijo, npr. iz atestirane gume, 30 cm debelo plastjo lesenih sekancev, drobljenega lubja ali peska, pri čemer naj podlaga sega vsaj 1,5 m okrog trampolina. Tudi nad trampolinom mora biti zagotovljeno dovolj prostora tako, da najmanj do višine 2,5 m nad ponjavo trampolina ne segajo veje dreves, robovi strehe ipd. Pred uporabo vsakič preverimo, ali so noge trampolina še vedno dobro pričvrščene v tla. Po uporabi vedno pospravimo lestev trampolina, da se majhni otroci brez naše vednosti ne bi povzpeli nanj.
Domači trampolin je treba redno pregledovati in vzdrževati. Pri pregledu moramo biti pozorni, da:
Trampolin mora biti dovolj trden in stabilen ter ima noge, ki so zaščitene proti zdrsu. Opremljen naj bo z zaščitno mrežo, visoko najmanj 1,8 m, ki preprečuje padce s trampolina, ob robu ponjave pa naj ima zaščitno blazinasto oblogo v drugi barvi, ki prekrije vse trde dele trampolina, kot so vzmeti, odprtine, ogrodje trampolina ipd. Obroba preprečuje, da bi prišlo do uščipnjenja prstov z vzmetmi ali zdrsa otrokovega stopala, roke ali glave v odprtino.
POVEZANE TEME