Preprečevanje poškodb

Pustovanje

Preprečevanje poškodb

Otroci komaj čakajo pustni čas, da se lahko pokažejo v novi maski. Da se pustno rajanje ne bi končalo v solzah, se z otrokom prej dogovorimo o spoštovanju pravil, ki bodo zmanjšala tveganje otrok za različne poškodbe.

Zadnje posodobljeno: 13.02.2024
Objavljeno: 12.02.2024

 

Izbira pustnega kostuma

  • Za otroka izberemo kostum svetle barve in nanj našijemo trakove/okraske, ki odbijajo svetlobo ali žarijo v temi, da se ga bo dobro videlo tudi v mraku. Otroci radi nosijo tudi odsevne zapestnice različnih barv.
  • Preverimo oznako na kostumu in se prepričamo, da je izdelan iz negorljivih ali počasi gorljivih tkanin. Če bomo izdelali kostum sami, prav tako uporabljamo le materiale, ki so negorljivi ali počasi gorljivi.
  • Če je zunaj hladno, naj bo pustni kostum nekoliko večji, da ima otrok pod njim lahko oblečena topla oblačila, vendar ne predolg, da bi se lahko vanj spotaknil in padel. Izogibati se je treba uporabi obutve, ki je otroku prevelika ali ima visoke pete.
  • Otrok v pustni maski pogosto težko diha in slabo vidi. Zato je bolje, da mu namesto tega obraz poslikamo z ličili in barvami, ki so primerne za poslikavo obraza, na glavo pa mu nadenemo pokrivalo. Nekaj dni pred prireditvijo na manjši površini kože preverimo, da otrok na barve ni alergičen.
  • Poskrbimo, da pokrivalo, lasulja in brada ne prekrivajo otrokovih oči, nosa ali ust. Tudi v kostumu s kapuco otrok slabše vidi okrog sebe.
  • Pustni rekviziti, npr. meči, sablje, puščice, naj bodo kratki in naj imajo konice iz mehkega materiala (ali na konicah vakuumske kapice), da ne povzročijo poškodb, zlasti poškodb oči.
  • Napihljivi baloni so nevarni za otroke. Otroci se lahko zadušijo z nenapihnjenim balonom ali z delci balona, ko le-ta poči. Ne dovolimo, da bi otroci sami napihovali balone ali se igrali z nenapihnjenimi baloni. Balone uporabljamo izključno za dekoracijo.

pust

 

Pustno rajanje

  • Na prireditvi otroka nikoli ne pustimo brez nadzora odrasle osebe.
  • Če je v našem kraju v navadi, da otroci v maskah hodijo od hiše do hiše, naj mlajši od 12 let to počnejo le v spremstvu odrasle odgovorne osebe.
  • Če starejšim otrokom dovolimo, da hodijo okrog samostojno, naj bodo vedno v skupini prijateljev in gredo le do domov sosedov in ljudi, ki jih dobro poznamo. Pred odhodom se dogovorimo, h komu bodo šli in kdaj bodo prišli nazaj domov. Pri sebi naj imajo mobilni telefon.
  • Poučimo jih, naj ostanejo ves čas skupaj s prijatelji, in nikoli ne vstopajo v domove ali avtomobile neznancev.
  • Starejšim otrokom dovolimo, da gredo na prometne ulice brez spremstva odrasle osebe šele, ko smo prepričani, da so sposobni varnega ravnanja v prometu. Pred odhodom na pustno rajanje otroka spomnimo, naj po pločniku hodi (ne teče) in vedno prečka cesto na urejenem prehodu za pešce.

 

Sladkarije

  • Otroci na pustovanju običajno naprosijo različne sladkarije in peciva. Dovolimo jim jesti le tiste, ki so originalno zapakirani in imajo veljaven rok trajanja, ali so jih spekli doma ljudje, ki jih dobro poznamo. Otroci naj podarjene sladkarije pojedo postopno in v zmernih količinah.
  • Majhni otroci naj ne jedo trdih bombonov ali žvečijo žvečilk, ker se z njimi lahko zadušijo.
  • Če ima naš otrok alergijo na hrano, vedno preverimo oznake na sladkarijah o vsebnosti snovi, na katere je otrok alergičen, npr. arašidi, drevesni oreščki, mleko, jajca, soja, pšenica ipd.
Za dobro javno zdravje
Območna enota Novo mesto

“Počutim se dobro”, Priročnik s pristopi za izvajanje aktivnosti na področju duševnega zdravja v vrtcih

Podrobno
Območna enota Celje

Objava publikacije o zdravju v občinah savinjske in posavske regije 2023

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno