Prepovedane droge

Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) začenja z enoletnim prehodnim obdobjem priprav na novo prihodnost

Prepovedane droge

Z novo zakonodajo bo Evropa dobila večja pooblastila za reševanje sedanjih in prihodnjih težav, povezanih z drogami. V skladu s tem se za Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) začenja enoletno prehodno obdobje, ko bo 2. julija 2024 postal Agencija Evropske unije za droge (EUDA).

Zadnje posodobljeno: 11.12.2023
Objavljeno: 11.12.2023

Z novo zakonodajo, ki je bila objavljena 30.6.2023, bo Evropa pridobila večja pooblastila za reševanje sedanjih in prihodnjih težav, povezanih z drogami. Nova uredba Evropskega parlamenta in Sveta spreminja mandat Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA), da bo lažje sledil vse bolj zapletenemu in hitro spreminjajočemu se področju drog.

Uredba, ki je bila objavljena v Uradnem listu Evropske unije, bo začela veljati 1.7.2023, s čimer se v centru EMCDDA začenja enoletno prehodno obdobje priprav na izvajanje novega mandata.
Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) bo 2. julija 2024, tj. na dan začetka uporabe uredbe, postal Agencija Evropske unije za droge (EUDA).

Center EMCDDA je bil ustanovljen leta 1993 za spremljanje pojava drog ter usklajevanje in standardizacijo podatkov. Vendar je v zadnjih letih prišlo do vse večjega razkoraka med zapletenostjo in razvojem današnjega pojava drog, ter izvajanjem sedanjega mandata. Z bolj proaktivnimi pristojnostmi, prilagojenimi trenutnim razmeram, bo nova agencija EUDA bolj pripravljena, da podpre Evropsko unijo in njene države članice pri reševanju nastajajočih težav na tem področju. To bo potekalo na treh ključnih področjih: na področju spremljanja, pripravljenosti ter razvoja kompetenc, kar bo omogočalo boljše ukrepanje.

Nova zakonodaja temelji na predlogu Evropske komisije z dnem 12. januarja 2022, v katerem je le-ta pozvala k okrepitvi pooblastil agencije, ki bi ji omogočila izvajanje nalog, potrebnih za reševanje sedanjih in prihodnjih izzivov, povezanih s prepovedanimi drogami. Evropski parlament in Svet EU sta ta mesec akt sprejela po rednem zakonodajnem postopku EU.

Ključna naloga agencije EUDA bo še naprej zbiranje, analiziranje in posredovanje podatkov. Nova agencija bo tudi:

•  razvijala zmogljivosti za ocenjevanje zdravstvene in varnostne ogroženosti ter s tem povečala pripravljenost EU za prepoznavanje teh novih groženj in odzivanje nanje;

•  izdajala opozorila prek novega evropskega sistema opozarjanja na droge, ko se na trgu pojavijo snovi z visoko stopnjo tveganja (kar bo dopolnilo nacionalne sisteme opozarjanja in sistem EU za zgodnje opozarjanje na nove psihoaktivne snovi);

•  spremljala in obravnavala problematiko uporabe več snovi hkrati, ki postaja vse pogostejša in ima lahko škodljive učinke na zdravje;

•  vzpostavila mrežo forenzičnih in toksikoloških laboratorijev za spodbujanje izmenjave informacij o novih trendih in razvoju, ter usposabljala nacionalne forenzične strokovnjake na področju drog;

 razvijala in spodbujala z dokazi podprte intervencije in dobre prakse;

•  zagotavljala raziskave in podporo, tako na področju vprašanj, povezanih z zdravjem, kot tudi na področju trgov drog in njihove ponudbe;

 podpirala neodvisno vrednotenje in razvoj z dokazi podprtih politik na področju drog;

•  imela okrepljeno mednarodno vlogo in EU podpirala pri politiki na področju drog na večstranski ravni;

•  okrepila vlogo nacionalnih kontaktnih točk, da bodo lahko države članice agenciji sporočale ustrezne podatke v zvezi z drogami.

Franz Pietsch, predsednik upravnega odbora centra EMCDDA, je dejal: „Današnja zakonodaja predstavlja pomemben mejnik pri izboljševanju načina, kako se Evropa spopada s sedanjimi in prihodnjimi izzivi na področju drog. Prepričani smo, da bo Agencija Evropske unije za droge od leta 2024 s svojim novim, namenu primernim poslanstvom, zagotavljala boljšo podporo oblikovalcem politik in strokovnjakom na področju drog v Evropi in državah članicah pri odpravljanju vzrokov in posledic uporabe drog. Iskreno se zahvaljujemo Evropski komisiji, ki je pripravila zakonodajni predlog ter francoskemu, češkemu in švedskemu predsedstvu Sveta EU, skupaj z Evropskim parlamentom, ki so pohiteli z delom za njegovo sprejetje.

Direktor centra EMCDDA Alexis Goosdeel je dodal: „V zadnjih tridesetih letih smo bili priča radikalnim spremembam z vidika obsega in narave pojava drog, danes pa opažamo vse večjo raznolikost ponudbe in uporabe drog v Evropi. Z novim mandatom bomo podpirali EU in njene države članice pri reševanju teh vprašanj ter okrepili pripravljenost EU. V ta namen bomo zagotavljali štiri kategorije storitev: predvidevanje novih in prihodnjih izzivov, opozarjanje na nastajajoča tveganja in grožnje, povezane z drogami, ocenjevanje potreb in razpoložljivih odzivov ter vrednotenje in razširjanje novega znanja in dobrih praks. Mi smo pripravljeni na ta podvig in se veselimo, da naslednje leto začnemo z delom v naši novi agenciji.“


Opombe:

 

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno