Duševno zdravje

Festival duševnega zdravja letos v Kopru

Duševno zdravje

Generalni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje izr. prof. dr. Branko Gabrovec in podžupanja Mestne občine Koper Jasna Softić sta danes v Pretorski palači v Kopru podpisala dogovor o organizaciji, promociji in izvedbi letošnjega Festivala duševnega zdravja. Festival se letos seli v Koper in bo potekal 23. maja na Titovem trgu.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 15.04.2025
Objavljeno: 15.04.2025

Stojnice, interaktivni kotički, živa knjižnica, predavanja in delavnice na temo duševnega zdravja – vse to bo na voljo obiskovalcem Festivala duševnega zdravja 23. maja 2025 v Kopru.

Festival je namenjen obiskovalcem vseh starostnih skupin – otrokom, mladostnikom, odraslim, študentom, aktivnim na trgu dela in starejšim. Prav vsak bo lahko našel vsebine, primerne zase.

Generalni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) izr. prof. dr. Branko Gabrovec je ob podpisu dogovora dejal, da kot družba postajamo vse bolj pozorni na pomen duševnega zdravja. »Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje si zato prizadevamo, da bi krepitev duševnega zdravja, preprečevanje stisk ter podporo ljudem čim bolj približali skupnosti – tja, kjer ljudje živijo in delajo,« je dodal.

»Festival duševnega zdravja, ki bo potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar, bo ponudil številne delavnice, predavanja ter pogovore z različnimi strokovnjaki. Obenem bo to priložnost za povezovanje vseh, ki v Sloveniji delujemo na področju duševnega zdravja. In prav Koper, s svojo bogato kulturno dediščino, odprtostjo in mediteranskim duhom, je idealno okolje za takšen dogodek. Je mesto, kjer se stikata morje in človek – mesto topline, povezovanja in skupnosti,« je povedal Gabrovec in ob tem povabil vse prebivalke in prebivalce Kopra ter širše, da se pridružijo 23. maja na festivalu in »skupaj z nami prispevajo k bolj vključujoči, čuječi in povezani družbi.«

Podžupanja Kopra Jasna Softić je poudarila, da Mestna občina Koper posebno pozornost namenja skrbi za duševno zdravje svojih občank in občanov. Ob tem jo veseli, da »nas je NIJZ povabil k sodelovanju in da bomo maja na osrednjem trgu gostili dogodek, ki tako jasno in srčno odpira prostor za pogovor o duševnem zdravju – o temi, ki je še vedno prepogosto potisnjena v ozadje, čeprav je ključna za kakovostno življenje.« Prepričana je, da Festival duševnega zdravja ni le priložnost za strokovne razprave in izmenjavo dobrih praks, ampak zlasti priložnost, da »zgradimo most med ljudmi, da ustvarimo prostor, v katerem bomo razbili stigme, prostor, v katerem bomo vsi imeli priložnost spregovoriti in biti slišani.«

Predstojnik centra za duševno zdravje na NIJZ asist. Matej Vinko je dodal, da je Festival duševnega zdravja več kot le dogodek. »Je naša skupna zaveza sodelovanju in povezovanju v skupnosti. V današnjem času je ključno, da o duševnem zdravju ne zgolj veliko govorimo, ampak da tudi aktivno delujemo,« je povedal. In festival ponuja prav to – priložnost, da pokažemo konkretne korake in orodja: kaj lahko vsak posameznik stori zase, kako lahko podpremo druge okoli sebe in predvsem, kdo so tisti ljudje in organizacije, ki na tem področju nudijo strokovno znanje in oporo, je povedal.

Podroben program festivala je na voljo na spletni strani www.fdz.si. Vse aktivnosti, ki se bodo odvijale v okviru festivala, so brezplačne, vendar je za predavanja in delavnice potrebna predhodna prijava, ki jo lahko oddate na isti spletni strani. Prijave so odprte od danes do zapolnitve razpoložljivih mest.

Društva in organizacije, katerih delo se dotika duševnega zdravja, se bodo predstavili na stojnicah na Titovem trgu in na Verdijevi ulici. Dogodek je tako priložnost, da obiskovalci spoznajo delovanje številnih organizacij s področja duševnega zdravja, pa tudi za to, da se te organizacije med seboj spoznajo in povežejo. Obiskovalci se bodo lahko pomudili tudi v interaktivnih kotičkih, kjer bodo, na primer, potekale delavnice tehnik sproščanja, meditacije in čuječnosti – tudi skozi oblikovanje z glino.

Na voljo bo tudi »živa knjižnica«. Kaj to pomeni? Žive knjige so pravzaprav ljudje – osebe, ki imajo izkušnje s težavami v duševnem zdravju in so pripravljene svojo izkušnjo deliti ter spregovoriti o izzivih, s katerimi se srečujejo v vsakdanjem življenju. Obiskovalci bodo lahko postali »bralci živih knjig«, pri čemer ne bodo zgolj poslušali zgodb in izkušenj »žive knjige«, temveč se bodo lahko odprto vključili v dialog.

Tudi letos je častno pokroviteljstvo nad festivalom prevzela predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar. Medijski pokrovitelji dogodka so Radio Koper, Slovenska tiskovna agencija in Primorske novice.

V primeru slabega vremena se bodo otvoritev, sejemski del festivala in interaktivni kotički preselili v Taverno in na mestno tržnico, medtem ko bodo predavanja in delavnice potekali v prostorih Fakultete za management (Izolska vrata 2, Koper).

Za dobro javno zdravje
Mediji

10 let platforme Zdravje v občini – kakovostni podatki za boljše zdravje prebivalcev

Podrobno
Duševno zdravje

Festival duševnega zdravja letos v Kopru

Podrobno
Cepljenje

Spremljanje izvajanja cepljenja in precepljenosti v Sloveniji

Podrobno

Išči