Alkohol

Preventivna akcija »Otroci za varnost v prometu« 2023

Alkohol

Zadnje posodobljeno: 21.11.2023
Objavljeno: 17.11.2023

Preventivna akcija “Otroci za varnost v prometu” poteka pod okriljem Nacionalnega inštituta za javno zdravje že okroglih 20 let. Z njo spodbujamo k varni udeležbi v prometu, brez alkohola in drugih psihoaktivnih snovi ter sporočamo voznikom, da je trezna vožnja odgovornost vsakega posameznika, s čimer poskrbimo za varnost celotne družbe.

Z akcijo smo tudi na Goriškem želeli spodbuditi otroke in odrasle k razmišljanju o tem, da je varen voznik le trezen voznik ter da pitje alkoholnih pijač pušča škodljive posledice tako na posamezniku kot v njegovi ožji družbi in širši okolici. Vožnja pod vplivom alkohola je namreč eden od pomembnejših vzrokov za prometne nezgode, ki se končajo s težjim, tudi smrtnim izidom. Zaskrbljujoč je podatek, da je delež nezgod, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci, v Goriški zdravstveni regiji za 19 % višji od slovenskega povprečja (8,50 %) in znaša 10,10 % (Zdravje v občini 2023).

V okviru akcije so se vrtčevski otroci in učenci nižjih razredov osnovnih šol v razredu pogovarjali o škodljivih posledicah, ki jih lahko ima alkohol in se seznanili z varno udeležbo v prometu. Poleg tega so ustvarjali likovne izdelke, ki so jih opremili s preventivnimi sporočili o varni vožnji in odgovornem vedenju v prometu. Ob martinovem smo v sodelovanju s Policijsko postajo Nova Gorica izvedli še ulični del akcije, ko so otroci iz Vrtca Deskle skupaj s policistom in redarjem delili svoje izdelke in sporočila med ustavljene voznike. Na Goriškem je k akciji skupno pristopilo 132 otrok in 11 mentoric iz 5 vrtcev in osnovnih šol: Vrtca Deskle, OŠ Miren – POŠ Bilje, OŠ Draga Bajca Vipava, OŠ Ivana Roba Šempeter pri Gorici in OŠ Alojza Gradnika Dobrovo – POŠ Kojsko. S pozitivnimi odzivi so potrdili, da so preventivne aktivnosti potrebne in zaželene.

Za Slovenijo je namreč značilna »mokra kultura«, kar pomeni, da se navade pitja alkohola prenašajo iz roda v rod, zato imamo odrasli pomembno vlogo pri tem, kako se bodo naše navade pitja odražale na mladih. Stroka odrasle vseskozi spominja, da otroka in mladostnika še najbolj sooblikujejo s svojim zgledom ter naj mu pomagajo do zdravega zavedanja o vplivu alkohola, ki ga bodo ponesli v odraslost. Zgled smo lahko tudi na način, da poiščemo pomoč, ko sami ne znamo urediti svojih pivskih navad. V programih zdravstvenih domov (v centrih za krepitev zdravja oz. zdravstveno-vzgojnih centrih) je na voljo brezplačno individualno svetovanje za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola oz. SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola), kjer lahko osvojimo nov, bolj zdrav način življenja, brez tveganih vedenj. Svoj odnos do alkohola lahko preverimo tudi na anonimni in brezplačni spletni aplikaciji “Trenutki zase” na spletni strani SOPA.

Tokrat so bili otroci tisti, ki so odraslim polagali na srce: »Če piješ, ne vozi – ko voziš, ne pij!« in jim sporočali, naj pazijo nase in ostale udeležence v prometu ter naj ne pijejo alkohola. Želimo si, da bi njihovim sporočilom prisluhnilo in sledilo čim več odraslih.

Več o preventivni akciji »Otroci za varnost v prometu«

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Cepljenje

Cepiva proti posameznim boleznim – Tetanus

Podrobno
Cepljenje

Odpravimo raka materničnega vratu – ključno je cepljenje proti HPV

Podrobno