Alkohol

Otroci za varnost v prometu 2024

Alkohol

Pred letošnjimi martinovanji želimo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje že tradicionalno preko sporočil otrok okrepiti zavedanje družbe, da je varen udeleženec v prometu, naj bo to voznik motornega vozila, kolesar ali pešec, samo trezen udeleženec, to je brez prisotnosti alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi.  

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 07.11.2024
Objavljeno: 07.11.2024

Zaključne aktivnosti mednarodnega programa Otroci za varnost v prometu 2024,  ulične akcije,  se izvajajo pod pokroviteljstvom Javne agencije RS za varnost prometa (AVP). mag. Simona Felser, direktorica Javne agencije RS za varnost prometa ob začetku akcij  sporoča:

»Z veseljem izražam podporo programu Otroci za varnost v prometu 2024, ki ga vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje v sodelovanju s šolami, vrtci, policijo in nevladnimi organizacijami. Ker je Javna agencija RS za varnost prometa častna pokroviteljica želim ob tem poudariti, kako pomembno je, da program že od svojega začetka leta 2003 v Murski Soboti do danes, ko se izvaja po vsej Sloveniji in že tudi mednarodno na Hrvaškem in Madžarskem, ohranja močno čustveno noto in neposredno udeležbo otrok. Ta edinstveni pristop voznikom pošilja jasno sporočilo: odsotnost alkohola v prometu rešuje življenja.

Na Agenciji za varnost prometa nenehno opozarjamo na uničujoče posledice alkohola v prometu. Statistika je kruta – letos je alkohol terjal 13 življenj na naših cestah. To niso le številke, temveč zgodbe družin, ki so doživele neizmerno izgubo. Akcija Otroci za varnost v prometu s svojo edinstveno zasnovo neposredno nagovarja srca voznikov. Otroci, ki s svojimi sporočili nastopijo pred vozniki, ne le poučujejo, temveč prosijo za odgovornost in varnost – s prošnjo, ki nagovarja človekovo čustveno središče, da se odzove z zavestno odločitvijo za trezno in varno vožnjo.

To partnerstvo med sektorji – zdravstvo, šolstvo, policija in nevladne organizacije – je zgled sodelovanja, ki prinaša pozitivne rezultate. Vsem, ki pri tem sodelujete, izrekam iskreno hvaležnost in pohvalo za vaše prizadevanje za večjo varnost na cestah. »

Slovenija spada med t.i. mokre kulture, kjer so alkoholne pijače pogosto sestavni del praznovanj in pomembnih življenjskih dogodkov, kjer se odnos do pitja alkohola prenaša iz roda v rod, do pitja alkohola pa smo nekritični ali ga celo spodbujamo, vse dokler se ne razvije odvisnost od alkohola.

Da je pitje alkohola v naši družbi res prisotno, potrjuje podatek o porabi čistega alkohola na prebivalca ter izsledki raziskav o razširjenosti pitja alkohola med prebivalci. V letu 2023 je registrirana poraba čistega alkohola na prebivalca, starega 15 let in več, znašala 9,7 litrov (v količinah popitih alkoholnih pijač je to dobrih 30 litrov vina in dobrih 74 litrov piva in še skoraj 3 litre žganih pijač), h katerim bi lahko dodali še vsaj en liter neregistrirane porabe. V istem letu pa je samo dobra četrtina (26 %) prebivalcev, starih od 15 do 74 let, v Nacionalni raziskavi o alkoholu, tobaku in drugih drogah (ATADD) poročala, da v zadnjih 12 mesecih niso pili alkoholnih pijač. Med tistimi, ki so jih pili, je bilo skoraj 58 odstotkov takih, ki so najmanj enkrat ob eni priložnosti popili več alkoholnih pijač (moški 6 ali več in ženske 4 ali več) ter s tem tvegali opitost. Na lahko dostopnost alkohola tudi mladim kaže podatek zadnje raziskave Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija z metodo skritega nakupovanja, ko je 62,5 odstotka mladoletnikov zlahka in brez potrebne identifikacije kupilo alkohol v trgovini, baru ali na bencinski črpalki. Raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju iz leta 2022 kaže, da naj bi kadarkoli v življenju več kot požirek alkohola popil približno vsak peti 11-letnik (21 %), med 17-letniki pa kar večina (84 %). Približno vsak peti 15-letnik (23 %) in skoraj vsak drugi 17-letnik (45 %) pa je bil že vsaj 2-krat opit. Spodbudno pa je, da deleži pitja alkohola med mladostniki upadajo, v nekaterih državah celo opažajo trend »brez alkohola«, kjer vse več mladih alkohola ne pije.

V družbi, v kateri je pitje alkohola razširjeno in pogosto, so bolj prisotne tudi posledice pitja. Novejše raziskave kažejo, da varne količine alkohola ni ter, da z vsako popito alkoholno pijačo (ne glede ali je to pivo, vino ali žgana pijača) že tvegamo škodo na svojem zdravju, posledice škodljive rabe alkohola pa se lahko kažejo tudi na drugih ravneh. Zato je v času večjih praznovanj pomembno še dodatno opozoriti na tveganja, povezana s pitjem alkohola, ob Martinovem v povezavi s prometom. Alkohol ter vožnja pod vplivom alkohola je še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nezgode. V raziskavi ATADD 2023 so skoraj trije odstotki prebivalcev, starih od 15 do 74 let, poročali, da so že bili udeleženi v prometni nezgodi, ker je nekdo drugi pil alkohol.  Alkohol je psihoaktivna snov, ki zmanjša sposobnost zaznave, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja ter s tem sposobnost varnega sodelovanja v prometu. Alkohol je po pitju še dolgo prisoten v telesu, saj zdrava jetra odrasle osebe za razgradnjo 10 gramov alkohola (popitega  z 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače) potrebujejo eno do dve uri. Na vozniške sposobnosti in slog vožnje vpliva že količina alkohola v krvi, ki je nižja od tiste, kot je trenutno  dovoljena z zakonom. Že pri koncentraciji 0,5 promila pa se verjetnost povzročitve prometne nezgode podvoji, verjetnost se z višjo stopnjo alkoholiziranosti stopnjuje in se pri 1,1 promila alkohola kar 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.

Program  Otroci za varnost prometu se je začel 2023 v Pomurju, 2015 je pa postal del Nacionalnega programa NIJZ  in se izvaja v vseh slovenskih regijah, od leta 2023  je  s širitvijo na Hrvaško in Madžarsko postal mednarodni.  Aktivnosti potekajo od meseca septembra in se zaključijo z uličnimi akcijami.

Aktivnosti NIJZ OE  ob martinovem, 11. 11. 2024:

NIJZ OE Celje, Lucija Ferš in Primož Osek: » V aktivnostih celjske enote NIJZ je sodelovalo 37 šol in vrtcev, zbrali so okrog 760 izdelkov. V organizaciji NIJZ OE Celje  bodo izvedene štiri ulične akcije v sodelovanju s policisti. Sodelovali bodo POŠ Loka pri Žusmu, Vrtec Ringaraja pri OŠ Artiče, OŠ Dramlje,   in OŠ Dobje.«

NIJZ OE Koper, Patricia Lapajne : »Na natečaj z risbicami so se prijavile 4 osnovne šole z 90 izdelki in 8 mentorji. Risbice smo delili v četrtek, 7. novembra v Strunjanu skupaj s Centrom za usposabljanje Elvire Vatovec Strunjan in Policijsko postajo Piran.«

NIJZ OE Kranj, Judita Mušič: » Na Gorenjskem bodo od 5.11. do 10.11. izvedene štiri ulične akcije v sodelovanju s Policijskimi postajami in osnovnimi šolami: OŠ Škofja Loka – mesto,  OŠ Antona Tomaža Linharta Radovljica, OŠ Koroška Bela Jesenice in OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica – PŠ Srednja vas. «

NIJZ OE Ljubljana, Rok Zaletel: »V zdravstveni regiji Ljubljana v letošnjem letu sodeluje 21 šol z 88 vključenimi oddelki. 106 mentorjev je s skupaj preko 1700 otroki opravilo učno uro in delavnico na temo varnosti v prometu in vlogi alkohola v njem. Otroci so preko svojih izdelkov staršem predali tri poudarke učne ure: 1. Na in ob cesti smo vedno pozorni, pazimo na varnost in upoštevamo predpise. 2.  Pitje alkohola predstavlja tveganje za varnost in zdravje. 3. Otroci to kar vemo in znamo povemo našim staršem. Letos se na žalost nobena šola ni odločila za terensko akcijo, kar bomo poskušali »popraviti« že prihodnje leto.«

NIJZ OE Murska Sobota, Jadranka Jovanović: »V Pomurju bo v ponedeljek, na martinovo,  izvedeno 6 akcij v sodelovanju s PP Lendava, PP Ljutomer, PP Gornji Petrovci in pomurskimi šolami  in vrtci:  Vrtcem pri OŠ Šalovci, OŠ Sv. Jurij, Rogašovci, Vrtcem Veržej, OŠ Veržej, DOŠ I Lendava ter Vrtcem Cven. Do 6. 11.  se je  aktivnosti NIJZ OE Murska Sobota in Pomurskega društva za boj proti raku udeležilo 30 šol in vrtcev, 77 mentorjev in 783 otrok in učencev.«

NIJZ OE Nova Gorica, Ana Peršič: » V ZR Nova Gorica je letos k aktivnostim pristopilo 61 otrok iz osnovnih šol in vrtca na širšem območju Goriške in Kobarida. Skupaj so pripravili 65 izdelkov. Ulična akcija bo izvedena s pomočjo policistov PP Nova Gorica v petek, 8. 11., z učenci OŠ Dobrovo – POŠ Kojsko«

NIJZ Ravne na Koroškem, Nika Vetrih:  »V letošnjem letu smo prejeli malo manj kot 700 izdelkov otrok, sodelovalo je 14 koroških šol in vrtcev, ter 64 mentorjev. Sodelujejo pa tudi vse štiri policijske postaje (Ravne na Koroškem, Dravograd, Slovenj Gradec in Radlje ob Dravi). Z strani šol in policijskih postaj smo bili obveščeni, da bodo akcije potekale na martinovo, 11. 11. 2024 v Črni na Koroškem, skupaj z Osnovno šolo Črna na Koroškem, ter v Kotljah v sodelovanju z Osnovno šolo Koroški jeklarji, podružnica Kotlje. Prav tako so se za sodelovanje z policijskimi postajami povezale druge šole in vrtci – o točni izvedbi akcije pa nismo bili obveščeni.«

O aktivnostih NIJZ OE ob martinovem spremljajte objave v zavihkih regij.

Za dobro javno zdravje
Alkohol

Otroci za varnost v prometu 2024

Podrobno
Prehrana

Prehranska dopolnila ne zdravijo in niso bližnjica do zdravja

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno