Alkohol

Otroci za varnost v prometu 2023

Alkohol

Martinovanja, katerih ključen del je nazdravljanje z (mladim) vinom, so ena od tradicij, ki je globoko zakoreninjena v slovenskem prostoru. Je ob tem tako razširjeno tudi razmišljanje, da je v tej pijači alkohol, ki hromi delovanje možganov pivca? Opita oseba pa ni kritična do svojega stanja in početja.

Zadnje posodobljeno: 15.11.2023
Objavljeno: 09.11.2023

Zato želimo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v sodelovanju z otroki nižjih razredov osnovnih šol in s policijskimi postajami skozi ulične akcije, ki bodo v naslednjih dneh potekale po Sloveniji, opozarjati na škodljive učinke alkohola in ter na to, da je varen udeleženec v prometu (naj bo to voznik motornega vozila, kolesar ali pešec) samo trezen udeleženec (brez prisotnosti alkohola in drugih psihoaktivnih snovi).

Alkohol je droga, ki vpliva na presojo, zmanjša samokritičnost, vodi v precenjevanje lastnih sposobnosti, poveča pripravljenost za tveganje, podaljša odzivni čas in zmanjšuje sposobnost usklajenega gibanja. Njegov vpliv na psihofizične sposobnosti posameznika je odvisen od količine popitega čistega alkohola, pri tem pa ni pomembno ali gre za pitje vina, piva ali žgane pijače. Ista količina čistega alkohola (10 gramov) je namreč v 1 dcl vina, 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače. Na vozniške sposobnosti in slog vožnje ter s tem na tveganje za nastanek prometne nezgode in tudi težo poškodbe vplivajo že majhne količine alkohola. To je lahko že pri količini alkohola v krvi (oz. izdihanem zraku), ki je nižja od tiste, kot je trenutno dovoljena z zakonom. Alkohol pa je po pitju še dolgo prisoten v telesu pivca, saj zdrava jetra odrasle osebe za razgradnjo 10 gramov alkohola (popitega npr. z 1 dcl vina) potrebujejo eno do uri, za razgradnjo alkohola, popitega z 2 dcl vina, pa kar dve do štiri ure. Alkohol ima v Sloveniji pomembno vlogo pri prometnih nezgodah, saj po podatkih policije botruje kar tretjini tistih s smrtnim izidom in mnogim poškodbam.

Prisotnost alkohola v prometu je odraz širšega odnosa družbe do pitja alkohola, do katerega vlada v Sloveniji velika toleranca. Ta se kaže že v porabi čistega alkohola na odraslega prebivalca, po kateri se naša država uvršča med vodilne v Evropi. Le-ta je pri nas v letu 2022 znašala dobrih 10 litrov na prebivalca, starega 15 in več let, ali prevedeno v posamezne alkoholne pijače: skoraj 35 litrov vina in skoraj 95 litrov piva in dobre 3,5 litre žganih pijač na tako starega prebivalca.

Čeprav ob naših aktivnostih v okviru akcije Otroci za varnost prometu opozarjamo predvsem na nezdružljivost pitja alkohola in vožnje, pa želimo širiti tudi zavedanje, da z vidika zdravja varne količine alkohola ni. Alkohol ni le droga, ki povzroča zasvojenost, škodljivo vpliva tudi na večino organov in tkiv v telesu, je tudi dokazano rakotvoren (z njim je vzročno povezanih vsaj sedem rakov) ter teratogen (kar pomeni, da lahko povzroči nepopravljive poškodbe pri še nerojenem otroku). Posledice pitja alkoholnih pijač pa se ne kažejo samo na varnosti in zdravju posameznika, ki pije, temveč tudi v njegovi družini in širše. Poveden je podatek iz nacionalne raziskave o tobaku, alkoholu in drugih drogah leta 2018, da je imel že vsak peti prebivalec Slovenije, star 15–64 let, v zadnjem letu vsaj eno negativno izkušnjo zaradi pitja nekoga drugega; bodisi je bil deležen verbalnega ali fizičnega nasilja, je bil sopotnik voznika, ki je vozil pod vplivom alkohola, bodisi je ob pitju nekoga drugega občutil ogroženost ali sram, ipd. Alkohol tako predstavlja veliko socialno in finančno breme celotni družbi.

Program  Otroci za varnost prometu se je začel 2023 v Pomurju, 2015 je pa postal del nacionalnega programa in se izvaja v vseh slovenskih regijah. Aktivnosti programa Otroci za varnost v prometu potekajo od meseca septembra in se zaključijo z uličnimi akcijami.

Aktivnosti območnih enot NIJZ ob martinovem:

NIJZ OE Celje, Lucija Ferš: »Na Celjskem bodo izvedene štiri ulične akcije v sodelovanju s policisti. Sodelovale bodo: vrtec Ringaraja pri OŠ Artiče, OŠ Dramlje, POŠ Loka pri Žusmu in OŠ Slivnica pri Celju.«

NIJZ OE Koper, Patricia Lapajne : »V zdravstveni regiji Koper bo 10. novembra izvedena ulična akcija v sodelovanju s Policijsko postajo Koper in vrtcem Delfino Blu – enota Hrvatini. Druga ulična akcija bo potekala v Izoli v sodelovanju s Policijsko postajo Izola in vrtcem Mavrica Izola v tednu med 13. in 17.11.«

NIJZ OE Kranj, Judita Mušič: » Na Gorenjskem od 9. do 13.11. načrtujemo izvedbo 6 uličnih akcij s Policijskimi postajami in osnovnimi šolami, kjer sodelujejo: PŠ Voklo, PŠ Srednja vas, OŠ Janeza Puharja Kranj – Center, OŠ Škofja Loka – mesto, OŠ Matije Čopa Kranj in OŠ Koroška Bela Jesenice«

NIJZ OE Ljubljana, Rok Zaletel: »V petek, 10. novembra, bo v dopoldanskem času na Ulici Pohorskega bataljona v Ljubljani izvedena ulična akcija v sodelovanju s Policijsko postajo Ljubljana – Bežigrad in Osnovno šolo Franceta Bevka Ljubljana.«

NIJZ OE Murska Sobota, Jadranka Jovanović: »V Pomurju bo 10. novembra, dan pred martinovim, izvedeno 7 akcij v sodelovanju s Policijskimi postajami Murska Sobota, Gornja Radgona, Lendava, Ljutomer in Gornji Petrovci in pomurskimi šolami  in  vrtci: Vrtec pri OŠ Šalovci, Vrtec pri OŠ Sv. Jurij, Rogašovci, Vrtec Veržej, OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, DOŠ I Lendava, OŠ IV Murska Sobota.  OŠ Križevci pri Ljutomeru bo 8. akcijo izvedla do konca meseca novembra. NIJZ OE Murska Sobota  bo 15. 11.  s strokovnim dogodkom obeležila 20. obletnico izvajanja programa v Pomurju.«

NIJZ OE Nova Gorica, Ana Peršič: » Na Goriškem bo dan pred martinovim, v petek, 10. novembra (v primeru slabega vremena v ponedeljek, 13. 11.), izvedena ena ulična akcija v sodelovanju s Policijsko postajo Nova Gorica in Vrtcem Deskle.«

NIJZ OE Novo mesto, Katarina Hočevar: »OE Novo mesto bo 10. novembra 2023 organizirala 2 ulični akciji. V akciji bo sodelovala Policijska postaja Krško ter otroci Osnovne šole Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki in otroci Osnovne šole Podbočje.«

NIJZ Ravne na Koroškem, Nika Kajnih:  »Na Koroškem bodo v času od 10. do 12.11. izvedene cestne akcije v sodelovanju z vsemi Koroškimi policijskimi postajami (Ravne na Koroškem, Dravograd, Slovenj Gradec in Radlje ob Dravi). Nekaterim policijskim postajam se bodo pridružile tudi šole in vrtci. O akcijah bodo obveščeni tudi lokalni mediji.«

V primeru slabega vremena bodo akcije izvedene naknadno.

O aktivnostih ob martinovem spremljajte objave v zavihkih regij.

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno