Priporočamo
Izpostavljeno
Aktualno
Sporočila za javnost
Vabila medijem
Gradiva
Šifranti
Navodila
Datum objave: 30.11.2018
Zgodnje testiranje in zdravljenje zmanjšuje vpliv okužbe individualno in družbeno. Okužba z virusom HIV oziroma bolezen aids je še vedno neozdravljiva, vendar imajo okuženi ob zgodnji diagnozi in zdravljenju daljše in bolj kvalitetno življenje. Tudi večina okužb se prenese v prvih mesecih po okužbi, ko je oseba najbolj kužna. Ocenjujemo, da je v Sloveniji približno 1.000 oseb s HIV. Med njimi jih približno tretjina ne ve za svojo okužbo. Najpogostejši način prenosa je z nezaščitenimi spolnimi odnosi, največje breme okužbe pa nosijo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo v letih 2017 in 2018 v Sloveniji beležili nižje število novih diagnoz HIV kot leta 2016, ko smo zabeležili kar 56 novih diagnoz, več kot kadarkoli prej. S skupnim ciljem, da bi s pomočjo preventivnih sporočil dosegli boljše ozaveščanje o načinu preprečevanja okužb z virusom HIV, poudarjamo pomen odgovornega vedenja ter prednosti varne in odgovorne spolnosti, pomen testiranja ter strpnosti.
Preberi več
Priporočamo
Izpostavljeno
Aktualno
Sporočila za javnost
Vabila medijem
Gradiva
Šifranti
Navodila
Datum objave: 30.11.2016
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ocenjuje, da je v Sloveniji vse več ljudi, ki živijo z okužbo s hivom. Kampanja izpostavlja preventivo, kot najpomembnejšo aktivnost in poziva ljudi po svetu naj izrazijo svoje mnenje o tem, katere aktivnosti so potrebne za uspešno preprečevanje in obvladovanje HIV-a.
Preberi več
Priporočamo
Izpostavljeno
Aktualno
Sporočila za javnost
Vabila medijem
Gradiva
Šifranti
Navodila
Datum objave: 27.11.2014
Vsako leto 1. decembra obeležujemo Svetovni dan aidsa, ki ga je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) prvič razglasila leta 1988. Vse odtlej je to pomemben mednarodni dan, ki ga usklajeno obeležujemo po vsem svetu. V obdobju 2010–2015 je osrednje geslo globalne kampanje »Proti ničli - nič novih okužb, nič diskriminacije, nič umrlih zaradi aidsa«. Čeprav je bil razvojni cilj, da se do leta 2015 zaustavi širjenje virusa HIV, se čas izteka in tudi SZO opozarja, da ne le da ciljev ne dosegamo, ampak se je število novih primerov v Evropi v zadnjih desetih letih povečalo. Ne bo dosežen niti cilj, da bomo do leta 2015 v Evropi testirali 90 odstotkov ključnih skupin, saj je do zdaj ta številka le pri 53 odstotkih. V Sloveniji smo do 18. novembra 2014 na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) prejeli podatke o 43 novih diagnozah okužbe s HIV, za aidsom je zbolelo 15 oseb, umrl pa je en bolnik z aidsom. Skupno je bilo od leta 2004 do vključno 18. novembra 2014 prepoznanih 450 okužb s HIV, medtem ko je umrlo 23 bolnikov z aidsom.
Preberi več