V uvodnem pozdravu je predstojnica Centra za preučevanje in razvoj zdravja Ada Hočevar Grom pojasnila, da raba psihoaktivnih snovi v Sloveniji predstavlja javnozdravstveni problem, ki ga je treba nasloviti s pomočjo kakovostne in na dokazih temelječe preventive ter poudarila, da je šolsko okolje eno najpomembnejših okolij za izvajanje preventivnih aktivnosti na področju rabe psihoaktivnih snovi, saj aktivnosti dosežejo široko populacijo otrok in mladostnikov. Šolski sektor pa je lahko še posebej učinkovit v smislu zagotavljanja dolgoročne in integrirane preventive.
Vesna Šmarčan in Lea Furlan iz NIJZ, iz območne enote Maribor, sta predstavili rezultate raziskave o stališčih ter odzivanju strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju ob zaznavi mladostnikove uporabe prepovedanih drog v šolskem okolju ter ob tem povedali tudi, da bodo izsledki raziskave služili kot vodilo pri oblikovanju smernic, kako se ustrezno odzvati ob zaznavi uporabe prepovedanih drog pri mladostniku.
V nadaljevanju je doc. dr. Helena Jeriček Klanšček iz NIJZ predstavila rezultate treh različnih raziskav s področja preventive v šolskem okolju, ki so bile izvedene v okviru Ciljno raziskovalnega projekta »Predlog celostnega preventivnega modela za otroke in mladostnike na področju psihoaktivnih snovi in uporabe digitalnih tehnologij« ter predstavila predlog celostnega preventivnega modela v šolskem okolju, ki je bil razvit v okviru projekta.
V drugem delu srečanja je potekala delavnica, v kateri so predstavniki osnovnih in srednjih šol, Ministrstva za zdravje, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Zavoda za šolstvo, območnih enot NIJZ, Generalne policije uprave in Fakultete za varnostne vede podali svoja mnenja in predloge k predstavljenemu preventivnemu modelu.