Kaj matere potrebujejo za uresničevanje odločitve, da bodo dojile?
Ukrepi za pomoč in podporo dojenju in zmanjševanje neenakosti na tem področju pomenijo delovanje na različnih področjih in ravneh, vključno s prepoznavanje posameznih ovir in njihovo odstranitvijo. Na ravni posameznice, ožjega in širšega okolja in družbe ter kulture obstajajo ovire dojenju, kot so na primer pomanjkljive ali napačne informacije, znanja in spretnosti, osebnostne lastnosti, kot sta sramežljivost ali pomanjkanje samozavesti, delovne in študijske obveznosti, dolžnosti skrbi za druge bližnje, časovne ovire, pomanjkanje podpore partnerja, družine, prijateljev.
Bolj fiziološko ko poteka porod, lažje je vzpostavljanje laktacije in dojenja. Pomembno je, da se prakse obporodne oskrbe še bolj uskladijo s sodobnimi smernicami, da bodo kar se da podpirale fiziološke procese poroda in poporodnega obdobja, kadar so ti z vidika zdravja ženske in otroka mogoči in jih ženska želi. To pomeni med drugim skrbno in premišljeno rabo sproženja in pospeševanja poroda z zdravili, zmanjševanje pretirane rabe prerezov presredka, omogočanje pokončnih položajev v prvi in drugi porodni dobi, pitje tekočin po želji porodnice, krepitev praks neposrednega dolgotrajnega kožnega stika med materjo in otrokom po porodu, kar omogoči dober začetek dojenja že v porodni sobi. Na poporodnem oddelku je ključna tudi sočutna, individualizirana, potrpežljiva ter pravočasna podpora materi pri vzpostavljanju dojenja. Kar nekaj izzivov je v obdobju po odhodu matere z dojenčkom domov, kaže se potreba po temeljitejšem znanju in krepitvi veščin svetovanja in podpore s strani zdravstvenih strokovnjakov. Premisliti bi bilo treba o babiških obiskih matere, dojenčka in družine. Tako lahko v zdravstvenem sistemu prispevamo k zmanjševanju neenakosti med ženskami in otroki.
Pomembno je tudi preseči kulturna pričakovanja, da naj bo dojenje »nevidna« in zasebna dejavnost, ki ne sodi v javni prostor. Skoraj vse ovire je mogoče preseči ali jih razgraditi.
Kje najti nasvete ob večjih težavah pri dojenju?
Ob težavah pri dojenju, ki jih ni mogoče preprosto razrešiti in pri katerih ne zadostuje pomoč zdravstvenih strokovnjakov v porodnišnicah in patronažnih medicinskih sester, se lahko ženska ali svojci obrnejo po nasvete k svetovalkam in svetovalcem za dojenje.