Medtem ko je pri pilotu, povezanem z edukacijo oseb z intermediarno glikemijo oziroma s sladkorno boleznijo tipa 2 na primarni ravni, napredek očiten, pa je nekoliko več dilem, zlasti zaradi pomanjkanja sistemske urejenosti presejanja, pri pilotnem projektu, katerega cilj je v presejanje za diabetično retinopatijo vključiti čim več oseb.
Pilotni projekt, povezan z edukacijo oseb s sladkorno boleznijo tipa 2, bo potekal v Celju in Trebnjem. Okolji sta izbrani premišljeno, saj na teh območji živi večje število ljudi iz držav nekdanje Jugoslavije in Romov, torej potencialno ranljivih skupin, ki jim projekt JACADRI namenja izdatnejšo pozornost. Cilj pilota je na podlagi sodelovanja z osebami s sladkorno boleznijo tipa 2 in zdravstvenimi delavci nadgraditi edukacijska gradiva in pripraviti didaktične pripomočke, ki bodo ljudem s sladkorno boleznijo tipa 2, tudi ranljivejšim, pomagali pri (še) boljšem obvladovanju svoje bolezni. Po izvedbi pilota in evalvaciji bodo nastale smernice za celotno državo – in to je tista »trajnostna zapuščina«, ki jo projekt JACARDI prinaša.
Več dilem pa je pri pilotnem projektu, povezanem s presejanjem za pregled očesnega ozadja – diabetično retinopatijo, ki ostaja najpogostejši vzrok za slepoto pri odraslih. V nasprotju s centri za diabetično retinopatijo očesne ambulante med drugim nimajo ustrezne opreme in informacijskega sistema, zato centrov, ki jih pestijo dolge čakalne dobe, ne morejo razbremeniti. Da bi vzpostavili sistematično presejanje, ki presega mnoge težave oportunističnega presejanja, kot vzporedna aktivnost Državnega programa obvladovanja sladkorne bolezni poteka proces vzpostavitve Državnega programa za sistematično presejanje za diabetično retinopatijo. Ta pilot pod okriljem projekta JACARDI bo zato po mnenju članov koordinativne skupine na priporočilo Ministrstva za zdravje pomembno prispeval k uspešni implementaciji tega programa z analizo stališč deležnikov.