Kljub koronarni bolezni živeti kakovostno
Projekt skupnega ukrepanja JACARDI
Projekt skupnega ukrepanja JACARDI
Osveščen in dobro obveščen bolnik s koronarno boleznijo, ki zna (po)skrbeti zase in zmore (za)živeti kakovostno. To je cilj pilota, ki ga bo v okviru projekta Skupnega ukrepanja na področju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni (JACARDI) Slovenija skušala doseči v prihodnjih štirih letih.
Program ambulantne kardiološke rehabilitacije na sekundarni ravni zdravstvenega varstva, ki sicer že deluje, potrebuje posodobitve in poenotenje zdravstvene vzgoje oziroma vsebin, da bi bolnike s koronarno boleznijo resnično opremili s čim več znanja. To želimo doseči s pilotom, katerega namena sta:
V projekt bi vključili bolnike, ki okrevajo po miokardnem infarktu (oziroma srčni kapi), starejše od 45 let.
V Sloveniji srčni infarkt vsako leto utrpi med 3.000 in 4.000 posameznikov, še dodatnih 4.000 jih potrebuje hospitalizacijo zaradi drugih oblik koronarne bolezni. Pomembno je, da takim bolnikom nudimo dovolj znanja, da bi z novim življenjskim slogom in z ustreznim jemanjem zdravil lahko okrepili svoje zdravje in tudi po infarktu (za)živeli kar se da kakovostno.
Naš cilj je okrepiti osveščenost bolnikov, da bo ta strukturirana in predvsem celovita.
Prav tako želimo izboljšati strukturo informiranja ter zagotoviti nabor vsebin, ki bo strnjen, smiselno zaokrožen in dostopen tudi v obliki tiskanih in video gradiv ter prek socialnih omrežij oziroma mobilnih aplikacij.
Pomembno je tudi povezovanje že dostopnih izobraževanj – od zdravstvene vzgoje v okviru programa ambulantne kardiološke rehabilitacije do preventive pod okriljem ambulant družinske medicine, zdravstvenovzgojnih centrov, centrov za krepitev zdravja ter vseživljenjske rehabilitacije v sklopu koronarnih društev in klubov.