Avtorici zadnjega z naslovom »Projekt skupnega ukrepanja JACARDI spreminja obzorja na področju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni (Creation of a Different Landscape for Cardiovascular Diseases and Diabetes in Europe Through JACARDI Joint Action)« sta dr. Jelka Zaletel, dr. med., spec. interne medicine, in doc. dr. Jerneja Farkaš Lainščak, obe tudi z NIJZ.
Projekt JACARDI je enoten evropski odziv na naraščajoče število srčno-žilnih in sladkorne bolezni. Prve ostajajo najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji, saj prizadenejo približno 63 milijonov ljudi, medtem ko se je število odraslih s sladkorno boleznijo v zadnjem desetletju skoraj podvojilo. Da bi breme teh bolezni tako na individualni kot družbeni ravni zmanjšali, več kot 300 strokovnjakov pripravlja ukrepe, povezane s celotno potjo pacienta – od izboljšanja zdravstvene pismenosti in ozaveščenosti o srčno-žilnih in sladkorni bolezni, preventivnih ukrepov za osebe z visokim tveganjem, presejanj, doseganja pacientov s temi boleznimi, do izboljšanja zdravstvenih storitev, samooskrbe ter spodbujanja vračanja na delo.
Pomembno vlogo v projektu ima tudi več kot 50 slovenskih strokovnjakov z Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter treh fakultet: za družbene vede, medicinske in zdravstvene, ki bodo ob pomoči drugih strokovnjakov z različnih kliničnih okolij izvedli štiri pilotne projekte.
Kot dodatek k Državnemu programu za obvladovanje sladkorne bolezni bodo razvijali in testirali intervencije za izboljšanje presejanja za sladkorno bolezen z vključevanjem skupnosti ter skušali doseči večjo vključenost oseb s sladkorno boleznijo v zdravstvenovzgojne programe v zdravstvenih domovih ter v presejalni program za diabetično retinopatijo.
Na področju bolezni srca in ožilja pa bodo vpeti strokovnjaki razvili poenotena, celovita in integrirana zdravstvenovzgojna gradiva in pristope tako za izvajalce zdravstvenih storitev kot za paciente, napotene v program ambulantne srčno-žilne rehabilitacije.
Cilj je, da bi vsi ti piloti ostali trajni, torej v veljavi tudi po koncu projekta. Delo na področju trajnosti, ki je eden izmed stebrov projekta JACARDI, sicer vodi prav NIJZ.