V okviru projekta Skupnega ukrepanja na področju bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni (JACARDI) bo od 16. do 18. oktobra v Parizu potekala generalna skupščina, v okviru katere bodo predstavniki držav in institucij, vključenih v projekt, osrednjo pozornost namenili pospešitvi skupnega boja proti nenalezljivim boleznim.
Generalna skupščina bo na plenarnem zasedanju 16. oktobra pregledala storjeno v prvem letu trajanja projekta, se seznanila z novostmi evropskih politik, ki so povezane z obravnavo nenalezljivih bolezni, ter prisluhnila razmišljanjem predstavnikov pomembnih evropskih institucij, kot so Caroline Semaille (Santé publique France), Christine Jacob-Schumacher s francoskega ministrstva za zdravje, Stefan Craenen (DG Santé) in Maria Vasile (HaDEA). Na dnevnem redu je obravnava različnih delovnih paketov, ki obravnavajo ključne teme, kot so metodološki okvir za integrativni pristop, trajnostne strategije, da bi ukrepi ostali tudi po koncu projekta, komunikacijski pristopi ter metodologije vrednotenja. Velik del pozornosti bo namenjen tudi sinergijam med tem in projektom Skupnega ukrepanja na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, imenovanem JA PreventNCD. Predvideni sta tudi okrogla miza, na kateri bodo vodje delovnih paketov spregovorili o dozdajšnjih dognanjih, ter predstavitev pilotnih projektov.
Pilotni projekti v središču pozornosti
Dan oziroma dva pozneje, 17. in 18. oktobra, bo pozornost namenjena posameznim delovnim paketom, kot so zdravstveno opismenjevanje, integrirane poti oskrbe, dostopnost podatkov in bolnikova skrb zase. To bo priložnost za poglobljene razprave in osvetlitev uporabnih pristopov za izboljšanje zdravstvene slike Evrope.
O projektu JACARDI: Več let zdravega življenja, izboljšanje pravičnosti v zdravju in zmanjšanje števila prezgodnjih smrti JACARDI, skupni projekt Evropske unije, je namenjen obravnavi porasta srčno-žilnih in sladkorne bolezni. Usklajena prizadevanja evropskih držav članic se osredotočajo na strategije, temelječe na dokazih, in najboljše prakse za učinkovito preprečevanje in obvladovanje nenalezljivih bolezni. Vključenih je 21 evropskih držav in 76 partnerskih ustanov, pod njegovim okriljem pa poteka kar 142 pilotnih projektov.
NIJZ v sodelovanju s Fakulteto za družbene vede, Medicinsko fakulteto in Zdravstveno fakulteto pripravlja štiri pilote. S tremi krepi Državni program za obvladovanje sladkorne bolezni 2020 – 2030 in želi:
- povečati število oseb s sladkorno boleznijo tipa 2 v nacionalnem programu presejanja diabetične retinopatije
- povečati udeležbo oseb s sladkorno boleznijo tipa 2 v izobraževalnih programih in
- odkriti osebe z intermediarno hiperglikemijo in neprepoznano sladkorno boleznijo tipa 2.
S četrtim pilotnim projektom pa želi povečati kakovost informiranja bolnikov s koronarno boleznijo in v okviru obstoječe mreže centrov za srčno-žilno rehabilitacijo preveriti uspešnost informiranja bolnikov.