SvitKO

SvitKO

Analiza zaviralnih in spodbujevalnih dejavnikov odzivanja v Program Svit.

Ne spreglejte
Najnovejše
Alja Polajžer

Projekt SvitKO se osredotoča na proučevanje spodbujevalnih in zaviralnih dejavnikov, ki vplivajo na odločanje posameznikov za udeležbo v državnem presejalnem Programu Svit, ter proučevanje načinov pridobivanja zdravstvenih informacij in zaupanja vanje. Tovrsten vpogled bo ključen za nadaljnje uspešno komuniciranje Programa Svit in potencialen dvig odzivnosti udeležencev. Če se bo v program vključilo vsaj 70 % vabljenih, bi lahko v Sloveniji vsako leto za rakom debelega črevesa in danke umrlo 200 ljudi manj.

Alja Polajžer, mag. kom., vodja projekta

nijz_logo

Opis projekta

Ozadje

Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke se je na državni ravni pričel izvajati leta 2009 kot odziv na skrb zbujajoče število na novo odkritih primerov in smrti zaradi raka debelega črevesa in danke. Pred uvedbo organiziranega populacijskega presejanja je bil to prvi najpogosteje odkriti rak pri obeh spolih skupaj, bolezen pa je mogoče uspešno preprečiti ali zdraviti, če jo odkrijemo dovolj zgodaj. Po podatkih Registra raka je bil rak debelega črevesa in danke v letu 2021 četrti najpogostejši rak v Sloveniji. Program Svit je pomembno prispeval k zmanjševanju njegovega bremena. Redno sodelovanje v programu omogoča zgodnje ukrepanje, ki vodi do manj invazivnih zdravljenj in boljših prognoz. To izboljšuje telesno in duševno zdravje posameznika z diagnozo ter zmanjšuje finančne posledice za posameznike in družbo. Pogoj za učinkovitost Programa Svit pri zmanjšanju umrljivosti zaradi raka na debelem črevesu in danki je vključenost visokega deleža vabljene populacije, torej moških in žensk od 50. do 74. leta starosti.

Namen komuniciranja Programa Svit je spodbuditi čim večje število vabljenih, da se odzovejo na vabilo in sodelujejo v programu. Na odločitev za sodelovanjem oziroma odklonitev sodelovanja, lahko vplivajo številni dejavniki: socialni, psihološki, kulturni in strukturni. Poznavanje in razumevanje tovrstnih dejavnikov je ključno za pripravo uspešne komunikacijske strategije in komunikacijskih orodij, ki bodo nagovarjala ciljne skupine in jih spodbujala k udeležbi v programu. S spreminjanjem življenjskih navad in tehnologije je še toliko bolj pomembno pridobivanje aktualnih informacij o zdajšnjih trendih in razumevanju povabljenih, še posebej generacije 50-letnikov, pri katerih je odzivnost v program najslabša.

V Sloveniji imamo na področju raziskovanja komuniciranja o presejalnih programih zelo malo podatkov. V naši raziskavi se bomo zato fokusirali na vedenjski in kulturni vpogled (BCI) in COM-B model, ki za spreminjanje vedenja predvideva, da so sposobnost (C), priložnost (O) in motivacija (M) ključni dejavniki za spremembo katerega koli vedenja (B). Pri proučevanju dejavnikov je pomemben vpogled tudi v vir informacij, iz katerih posamezniki pridobivajo več informacij o Programu Svit in zaupanje v tovrstne informacije. Z napredkom tehnologije se namreč spreminja tudi način uporabe medijev in samih kanalov komuniciranja ter pridobivanja zdravstvenih informacij. S proučevanjem lahko pridobimo ključen vpogled za primerno prilagoditev komunikacijskih orodij in kanalov, preko katerih bomo lahko uspešno naslavljali ciljno skupino.

Namen projekta

Namen raziskave je proučevanje spodbujevalnih in zaviralnih dejavnikov, ki vplivajo na odločanje za udeležbo v presejalnem Programu Svit in bi koristili pri nadaljnjih komunikacijskih aktivnostih ter imeli aplikativno vrednost.

Cilji projekta

Da bi zagotovili raziskovalni fokus je cilj raziskave pridobitev podatkov o zaviralnih in spodbujevalnih dejavnikih za odločanje za udeležbo v programu in ugotoviti, na kakšen način pridobivajo informacije o Programu Svit. Tovrstni vpogled in nabor informacij bi služil za nadaljnje oblikovanje usmeritev, predlogov in prilagoditev obstoječih smernic na področju komuniciranja Programa Svit.

S prilagoditvijo komunikacijske strategije bi lahko pozitivno vplivali na dvig odzivnosti in sodelovanja v programu ter dosegli pričakovano 70 % odzivnosti. Eden poglavitnih izzivov ob tem ostaja zmanjševanje razkoraka med odzivnostjo moških in žensk.

Mejniki projekta

M1-M2: Priprava vprašalnikov in merskega inštrumenta, izbor reprezentativnega vzorca za anketo, segmentacija, izdelava ankete s strani NIJZ.

M3–M5: Izvedba same raziskave s posredovanjem vprašalnikov reprezentativnemu vzorcu obeh ciljnih skupin (50-74 let, 40-49 let starosti) in pridobivanje podatkov.

M6–M9: Analiza podatkov izpolnjenih vprašalnikov in diseminacija preliminarnih ugotovitev.

M10–M11: Priprava raziskovalnega poročila in usmeritev za komuniciranje.

Dodana vrednost

S prilagoditvijo komunikacijske strategije in orodij bi lahko pozitivno vplivali na dvig odzivnosti in sodelovanja v programu ter dosegli pričakovano 70 % odzivnosti. Eden poglavitnih izzivov ob tem ostaja zmanjševanje razkoraka med odzivnostjo moških in žensk.

Pričakovani rezultati

Ugotovitve raziskave bodo služile tako strokovni kot splošni in na koncu odločevalski javnosti. Rezultati bodo predstavljali vpogled v zaviralne in spodbujevalne dejavnike za odločanje za udeležbo v presejalnem Programu Svit, ki lahko služijo tudi kot vodilo in usmeritev pri dejavnikih za udeležbo v drugih presejalnih programih. Prav tako bo vpogled o načinu pridobivanja informacij o programu ključen za prilagoditev nadaljnjih komunikacijskih aktivnosti in orodij za naslavljanje tovrstnih ciljnih skupin. Na podlagi pridobljenih rezultatov bo nato pripravljeno poročilo in usmeritve za prilagoditev obstoječe komunikacijske strategije. Vse to pa je ključno za nadaljnje uspešno naslavljanje ciljnih javnosti in spodbujanje le-teh k udeležbi v Programu Svit, ki igra pomembno vlogo pri zgodnjem odkrivanju predrakavih sprememb in preprečevanju raka debelega črevesa in danke.

Trajanje projekta: 1. 2. 2025 – 31. 12. 2025

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: Projekt je del internega razpisa za razvojno-raziskovalne projekte na NIJZ 2025, ki je financiran z naslova ZZZS (Terciarni program – Program za razvoj in raziskave)

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Moje okolje

Uporaba vbodnih termometrov pri zagotavljanju varnih živil

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno

Išči