Promocija zdravja pri delu v Sloveniji – evalvacija in predlogi za nadaljnji razvoj na dokazih podprtih programov (V3-2318)

Promocija zdravja pri delu v Sloveniji – evalvacija in predlogi za nadaljnji razvoj na dokazih podprtih programov (V3-2318)

Ne spreglejte
Najnovejše
dr. Ada Hočevar

Samo s skupnimi prizadevanji delodajalcev, zaposlenih in družbe bomo izboljšali zdravje in dobro počutje ljudi pri delu.

Ada Hočevar Grom, dr. med., spec.

Povezava na projektno skupino SICRIS na naslednji povezavi.

Opis projekta

Ozadje

Na področju promocije zdravja pri delu v Sloveniji se pretežno izvajajo enostransko usmerjeni programi, ki ciljajo v enostavno spreminjanje z zdravjem povezanega vedenja zaposlenih, ob tem pa je spregledana vloga podpornega okolja, pomen analize podatkov o zdravju za načrtovanje programov/projektov ter evalvacije procesov in učinkov, podprtost s strani vodij ter sodelovanje z izvajalci medicine dela in strokovnimi delavci za varnost pri delu in programi v skupnosti, kar vse zmanjšuje učinkovitost programov. Hkrati tako omejeno razumevanje promocije zdravja pri delu utrjujejo številni izobraževalni programi za delodajalce. Primeri dobre prakse in dolgoletne izkušnje doma in v tujini kažejo, da uspešni in učinkoviti programi promocije zdravja na delovnem mestu temeljijo na analizi podatkov o zdravju zaposlenih, njihovih dejanskih potrebah v zvezi z zdravjem in kakovosti delovnega okolja, na podpori in vključenosti vodij, dejavnem sodelovanju s specialisti medicine dela, prometa in športa ter strokovnimi delavci za varnost pri delu.

Namen projekta

Namen projekta je pridobiti poglobljen vpogled v načrtovanje in izvajanje programov promocije zdravja pri delu v slovenskih delovnih organizacijah, raziskati stališča vodij do programov za boljše zdravje zaposlenih ter potrebe po znanju na področju promocije zdravja pri delu, hkrati pa pridobiti podatke o potencialnih spodbudah za aktivnejše delovanje organizacij na tem področju. Na tej podlagi bodo oblikovana izhodišča za prilagoditev programov, s katerimi bi delovne organizacije dodatno spodbudili k delovanju na področju promocije zdravja pri delu in jih pri tem strokovno podprli.

Cilji projekta

Cilji projekta: (1) Pripraviti sistematični pregled in analizo dosedanjih raziskav in analiz na področju promocije zdravja na delovnem mestu; (2) Opraviti okvirni vsebinski pregled dostopnih programov promocije zdravja na delovnem mestu v Sloveniji ter jih ovrednotiti z vidika strokovnih meril za sistematično načrtovanje z dokazi podprtih programov ter različnih kazalnikov zdravja; (3) Izvesti kvantitativno raziskavo o načrtovanju in izvajanju programov promocije zdravja pri delu, odnosu vodij do zdravja pri delu, razumevanju promocije zdravja na delovnem mestu in njeni povezanosti s finančnimi rezultati organizacij ter o podpori programom za boljše zdravje delavcev; (4) Oblikovati izhodišča za prilagoditve programov osveščanja in izobraževanja delodajalcev s ciljem doseganja večje učinkovitosti ukrepov za ohranjanje in izboljševanje zdravja delavcev ter zagotavljanje zdravju naklonjenih delovnih razmer.

Faze projekta in njihova realizacija:

Delo pri projektu je v razdeljeno v 5 delovnih svežnjev:

  1. Sistematični pregled in analiza dosedanjih raziskav in analiz na področju promocije zdravja na delovnem mestu
  2. Pregled in analiza dostopnih programov promocije zdravja na delovnem mestu v Sloveniji ovrednotiti z vidika strokovnih meril za sistematično načrtovanje z dokazi podprtih programov ter različnih kazalnikov zdravja
  3. Raziskava o načrtovanju in izvajanju programov promocije zdravja pri delu, o odnosu vodij do zdravja pri delu, razumevanju promocije zdravja na delovnem mestu in njeni povezanosti s finančnimi rezultati organizacij ter o podpori programom za boljše zdravje delavcev
  4. Oblikovanje izhodišč za prilagoditve programov osveščanja in izobraževanja delodajalcev s ciljem doseganja večje učinkovitosti ukrepov za ohranjanje in izboljševanje zdravja delavcev ter zagotavljanje zdravju naklonjenih delovnih razmer
  5. Vodenje projekta

Dodana vrednost

Večja učinkovitost ukrepov za ohranjanje in izboljševanje zdravja delavcev in nižja bolniška odsotnost.

Pričakovani rezultati in gradiva

  1. Sistematičen pregled in analiza dosedanjih raziskav na področju promocije zdravja na delovnem mestu z glavnimi ugotovitvami teh raziskav.
  2. Poročilo o rezultatih pregleda in analize dostopnih programov promocije zdravja na delovnem mestu v Sloveniji z oceno teh programov z vidika strokovnih meril za sistematično načrtovanje z dokazi podprtih programov.
  3. Poročilo o rezultatih kvantitativne presečne raziskave o načrtovanju in izvajanju programov promocije zdravja pri delu, o odnosu vodij do zdravja pri delu, razumevanju promocije zdravja na delovnem mestu in njeni povezanosti s finančnimi rezultati organizacij ter o podpori programom za boljše zdravje delavcev.
  4. Zaključno poročilo s povzetkom rezultatov opravljenih analiz in raziskav ter izhodišči in predlogi za prilagoditev strokovnih smernic, izobraževalnih programov ter potencialnih finančnih spodbud in/ali olajšav za načrtovanje in izvajanje promocija zdravja pri delu v Sloveniji.

Trajanje projekta: 1. 10. 2023 do 31. 3. 2025.

Nosilna organizacija: UKC Ljubljana, Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa.

Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

Za dobro javno zdravje
Zdravo staranje

Pokloni čas, polepšaj dan 2024

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Spremljanje nalezljivih bolezni

Tedensko spremljanje gripe in drugih akutnih okužb dihal v sezoni 2023/2024

Podrobno