Pregled in vrednotenje intervencij s področja nekemičnih zasvojenosti ter priprava usmeritev za strokovno sodelovanje in povezovanje med centri za duševno zdravje in službami ter ostalimi deležniki, ki delujejo na področju nekemičnih zasvojenosti (V5-2303)

Pregled in vrednotenje intervencij s področja nekemičnih zasvojenosti ter priprava usmeritev za strokovno sodelovanje in povezovanje med centri za duševno zdravje in službami ter ostalimi deležniki, ki delujejo na področju nekemičnih zasvojenosti (V5-2303)

Ne spreglejte
Najnovejše
IMAGE_1

»Nekemične zasvojenosti, kot so digitalne zasvojenosti, zasvojenost z igrami na srečo in druge, postajajo vse bolj razširjene in predstavljajo izziv za posameznike in družbe po vsem svetu. V Sloveniji obstaja kar nekaj aktivnosti in programov, ki delujejo na področju preprečevanja in obravnave nekemičnih zasvojenosti, vendar pa ti pogosto niso ustrezno evalvirani in medsebojno usklajeni oziroma povezani. S pregledom in evalvacijo obstoječih intervencij in vzpostavitvijo protokolov sodelovanja med njimi in centri za duševno zdravje projekt tako pomembno prispeva k večji učinkovitosti mreže virov pomoči na področju nekemičnih zasvojenosti v Sloveniji.«

Doc. dr. Špela Selak, vodja projekta

Naslov projekta: Pregled in vrednotenje intervencij s področja nekemičnih zasvojenosti ter priprava usmeritev za strokovno sodelovanje in povezovanje med centri za duševno zdravje in službami ter ostalimi deležniki, ki delujejo na področju nekemičnih zasvojenosti (V5-2303)

Povezava na projektno skupino SICRIS: https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20689

Opis projekta

Številni deležniki so mnenja, da v Sloveniji na področju nekemičnih zasvojenosti število z dokazi podprtih preventivnih programov in programov celostne obravnave ne zadostuje trenutnim potrebam prebivalcev. Obstaja sicer nezanemarljivo število aktivnosti in programov, ki na področju nekemičnih zasvojenosti delujejo tako preventivno kot kurativno. Te aktivnosti in programi pa večinoma niso ustrezno evalvirani, niso strateško vzpostavljeni glede na potrebe prebivalcev ter niso v zadostni meri medsebojno povezani in usklajeni. Prvi cilj projekta je tako natančen pregled stanja preko popisa obstoječih intervencij promocije zdravja, preventive in obravnave s področja nekemičnih zasvojenosti v Sloveniji. Drugi cilj se osredotoča na vrednotenje učinkovitosti obstoječih preventivnih intervencij s področja nekemičnih zasvojenosti.

Da bi prebivalcem Slovenije omogočili kar najboljšo dostopnost do kakovostnih virov pomoči, je poleg nadgradnje preventivnih programov in širjenja mreže virov pomoči pomembno vzpostaviti tudi dobro povezovanje, strokovno sodelovanje in koordinacijo med obstoječimi deležniki. Tretji cilj projekta se nanaša na oceno stanja in potreb na področju strokovnega sodelovanja centrov za duševno zdravje (CDZ) z ostalimi službami oziroma deležniki na področju nekemičnih zasvojenosti. Treba je prepoznati vse potencialne deležnike v mreži, preveriti njihovo vlogo pri obravnavi posameznikov, ki se soočajo z nekemičnimi zasvojenostmi, in ovrednotiti kakovost povezovanja teh deležnikov s CDZ. Te informacije so podlaga za izvedbo četrtega cilja, kjer bodo skozi konsenz strokovnjakov in drugih pomembnih deležnikov pripravljene usmeritve za strokovno sodelovanje in povezovanje med CDZ in službami oziroma deležniki, ki delujejo na področju nekemičnih zasvojenosti. Smernice oziroma protokoli sodelovanja bodo pripravljeni v obliki dokumenta, kjer bodo jasno zapisane poti sodelovanja med posameznimi službami.

Faze projekta in njihova realizacija

Projekt vsebuje sedem delovnih sklopov (DS):

  • DS 1: Vodenje projekta
  • DS 2: Diseminacija rezultatov
  • DS 3: Evalvacija
  • DS 4: Pregled obstoječih intervencij preventive ter obravnave s področja nekemičnih zasvojenosti
  • DS 5: Vrednotenje obstoječih preventivnih intervencij s področja nekemičnih zasvojenosti
  • DS 6: Ocena stanja in potreb na področju strokovnega sodelovanja centrov za duševno zdravje z drugimi službami oziroma deležniki na področju nekemičnih zasvojenosti
  • DS 7: Priprava protokolov sodelovanja med centri za duševno zdravje in drugimi službami oziroma deležniki na področju nekemičnih zasvojenosti

Dodana vrednost

Izsledki opredeljenih ciljev projekta bodo prispevali k bolj kakovostnemu in celostnemu naslavljanju problematike nekemičnih zasvojenosti v slovenskem prostoru. Pregled storitev oziroma intervencij, ki se posredno ali neposredno dotikajo področja nekemičnih zasvojenosti bo podal vpogled v ključne vidike teh programov, ki so potrebni morebitne nadgradnje in izpostavil potrebe po krepitvi in razvoju aktivnosti preventive in obravnave na različnih področjih obravnavane problematike. Dokument, kjer bodo zapisana izhodišča za protokole sodelovanja med CDZ in ostalimi službami oziroma deležniki na področju nekemičnih zasvojenosti, bo služil za usmerjanje k učinkovitejši in kakovostnejši obravnavi oseb, ki se soočajo s to problematiko, prek povezovanja in usklajenega delovanja vseh relevantnih deležnikov v skupnosti.

Pričakovani rezultati in gradiva

  • Pripravljena in posodobljena spletna stran projekta – Pomen za informiranje javnosti o projektu in diseminacija izsledkov ter rezultatov projekta.
  • Gradivo s popisom intervencij na področju nekemičnih zasvojenosti – Pomen za informiranje javnosti o obstoječih intervencijah in virih pomoči na področju nekemičnih zasvojenosti ter izhodišče za DS 5 in DS 6.
  • Predlog posodobitve razdelka z viri pomoči na področju nekemičnih zasvojenosti na spletni strani Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja 2018–2028 – Pomen za informiranje javnosti o obstoječih intervencijah in virih pomoči na področju nekemičnih zasvojenosti.
  • Gradivo z rezultati vrednotenja intervencij s področja nekemičnih zasvojenosti – Pomen za identifikacijo dobrih praks na področju nekemičnih zasvojenosti in prepoznavanje potrebnih nadgradenj obstoječih praks.
  • Gradivo s povzetki ugotovitev glede strokovnega sodelovanja med centri za duševno zdravje in ostalimi službami in deležniki – Pomen za prepoznavanje potreb in priložnosti za strokovno sodelovanje med CDZ in drugimi službami ter izhodišče za DS 7.
  • Gradivo s končnimi protokoli sodelovanja med centri za duševno zdravje in službami ter ostalimi deležniki, ki delujejo na področju nekemičnih zasvojenosti – Pomen za optimizacijo poti oseb, ki se soočajo z nekemičnimi zasvojenostmi s ciljem kakovostnejše in hitrejše obravnave.

Rezultati projekta

Trajanje projekta: 1. 10. 2023–30. 9. 2025

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

 

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Cepljenje

Cepiva proti posameznim boleznim – Tetanus

Podrobno
Cepljenje

Odpravimo raka materničnega vratu – ključno je cepljenje proti HPV

Podrobno