Predlog forenzične psihiatrije za mladoletnike v Sloveniji (V3-2312)

Predlog forenzične psihiatrije za mladoletnike v Sloveniji (V3-2312)

Ne spreglejte
Najnovejše

Obravnava mladoletnih storilcev kaznivih dejanj potrebuje kompleksno psihološko, psihiatrično, pedagoško in pravosodno strokovno delo ter vključitev družin, svojcev ter rehabilitacijskih služb v njihovo diagnostiko, zdravljenje in okrevanje. Velika večina teh obravnav bi morala potekati v skupnosti, družinskem in šolskem okolju. Projekt bon a podlagi evalvacije pripravil niz izhodov iz sedaj predvsem represivnih oblik obravnav in se povezal z dobrimi praksami v tujini.

Prof. dr. Vesna Švab

Povezava na projektno skupino SICRIS na naslednji povezavi.  

Opis projekta

Ozadje

V svetu se področje forenzične psihiatrije za mladostnike še vedno razvija, z vedno večjimi tendencami v smeri deinstitucionalizacije, v Sloveniji pa še vedno ohranjamo sistem iz 50. let prejšnjega stoletja. Raziskave kažejo, da je prilagojena obravnava mladih prestopnikov nujna.

Namen raziskovalnega projekta je oblikovanje predloga za celostni sistem forenzične psihiatrične obravnave mladostnikov, ki najbolj optimalno naslavlja potrebe ciljne populacije in spoštuje njihove pravice.

Postavljeni cilji so:

  • pregled obstoječih sistemov forenzične psihiatrije za mladostnike,
  • pregled zakonskih aktov, ki urejajo področje,
  • ogled dobrih praks v tujini za pridobitev bolj poglobljenega razumevanja,
  • posveti z relevantnimi deležniki,
  • osnovanje osnutka predloga modela forenzične psihiatrije za mladostnike,
  • evalvacija osnutka predloga s pomočjo kvalitativne metodologije ter
  • priprava končnega predloga sistema forenzične psihiatrije za mladostnike.

Namen projekta

Namen raziskovalnega projekta je vzpostaviti raziskovalno in strokovno podlago za vzpostavitev programov, ki so potrebni za uspešno zdravljenje, obravnavo, reintegracijo in rehabilitacijo mladoletnih oseb z nevarnim vedenjem.

Cilji projekta

Cilji raziskovalnega projekta so: (1) Pregled stanja in raziskovalnih ter strokovnih vsebin, ki se nanašajo na obravnavo te skupine mladostnikov in otrok v svetu in pri nas; (2) Vzpostavitev delovne skupine, ki bo na podlagi posvetov z deležniki v tujini in pri nas lahko pripravila načrt za optimalno, Sloveniji prilagojeno obravnavo te skupine; (3) Izmenjava z primeri dobrih praks v tujini in posveti z sodelavci v različnih družbenih okoljih; (4) Posvetovanje med izvajalci, uporabniki, svojci in načrtovalci na tem področju; (5) Priprava predloga modela za razvoj služb.

Faze projekta in njihova realizacija:

Projekt zajema 10 delovnih paketov, od katerih se jih sedem nanaša na faze projekta:

  1. Pregled obstoječih sistemov forenzične psihiatrije za mladostnike v svetu in Sloveniji

Pregled obstoječih sistemov v tujini in Sloveniji bo omogočil identifikacijo najboljših praks. To bo služilo kot eden izmed osnovnih izhodišč za naslavljanje vrzeli v Sloveniji na tem področju.

  1. Pregled zakonskih in podzakonskih aktov, ki urejajo področje forenzične psihiatrije za mladostnike v svetu in Sloveniji

Za uspešno implementacijo učinkovitega forenzičnega sistema za mladostnike je ključno, da je le-ta podprt z primerno zakonsko podlago in podzakonskimi akti. Zato bo pregled tuje in slovenske zakonodaje predstavljaj drugo osnovno izhodišče za oblikovanje predloga forenzične psihiatrije za mladostnike v Sloveniji.

  1. Obisk tujine z ogledom dobrih praks za potencialni prenos dobrih praks v Slovenijo

Obisk tujine z ogledom dobrih praks na področju forenzične psihiatrije za mladostnike bo služil kot eden izmed izhodišč za posvet z relevantnimi deležniki na tem področju in oblikovanje tako osnutka kot tudi končnega predloga modela forenzične psihiatrije za mladostnike v Sloveniji.

  1. Posvet z relevantnimi deležniki na področju forenzične psihiatrije za mladostnike s pomočjo kvalitativne metodologije

Pri oblikovanju predloga modela forenzičnega psihiatričnega sistema za mladostnike je pomembno, da se o možnih modelih predhodno posvetuje tudi z relevantnimi deležniki na tem področju, kar bo pomagalo pri prilagoditvi dobrih praks in sistemov iz tujine za slovenski prostor oziroma našim okoliščinam.

  1. Osnovanje osnutka predloga modela forenzične psihiatrije za mladostnike na podlagi izsledkov prvih dveh pregledov relevantne literature

Na podlagi pregledov literature in posvetov z relevantnimi deležniki bo osnovan osnutek predloga modela forenzičnega psihiatričnega sistema za mladostnike v Sloveniji.

  1. Evalvacija predloga modela forenzične psihiatrije za mladostnike s pomočjo s pomočjo kvalitativne metodologije in širokega posveta z deležniki

Za pripravo učinkovitega sistema, ki je ključno, da se osnutek predloga ponovno evalvira glede primernosti predlaganega modela in prilagoditve slovenskim razmeram in tako preveri, da resnično odgovarja na potrebe relevantnih deležnikov.

  1. Priprava končnega predloga sistema forenzične psihiatrije za mladostnike

Končni predlog modela forenzičnega psihiatričnega sistema za mladostnike bo oblikovan na podlagi rezultatov vseh preteklih ciljev.

Preostali trije delovni paketi se navezujejo na koordinacijo, diseminacijo in evalvacijo projekta.

Dodana vrednost

V Sloveniji je področje forenzične obravnave otrok in mladostnikov z nevarnim vedenjem zelo nepovezano in pomanjkljivo. V skladu z mednarodnimi priporočili bi morali razviti cel sklop storitev in oblikovati službe, ki bi odgovorila na kompleksne probleme te populacije v največji možni meri v skupnosti, v njihovih družinskih in šolskih okoljih. Vzpostavitev z dokazi podprte mreže in evalvacije te mreže je nujna in nova pobuda v našem prostoru. Ocena potreb populacije, ki se sicer obravnava pretežno institucionalno je osnova za kakovostno načrtovanje in je v tem prostoru izjemno potrebna in nujna.

Pričakovani rezultati in gradiva

  • Poročilo o pregledu literature o obstoječih sistemih na področju forenzične psihiatrije za mladostnike v tujini in Sloveniji.
  • Poročilo o pregledu zakonskih in podzakonskih aktov v svetu in v Sloveniji.
  • Poročilo o strokovnem obisku v tujini z ogledom dobre prakse
  • Poročilo o posvetu z relevantnimi deležniki
  • Poročilo osnutka predloga modela forenzične psihiatrije za mladostnike
  • Poročilo posveta z relevantnimi deležniki z namenom evalvacije osnutka predloga modela forenzične psihiatrije za mladostnike
  • Poročilo o predlogu modela forenzične psihiatrije za mladostnike v Sloveniji

Trajanje projekta: 1. 10. 2023 do 30. 9. 2025.

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Projektni partnerji: Univerza v Mariboru, Fakulteta za varnostne vede.

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

Za dobro javno zdravje
Zdravo staranje

Pokloni čas, polepšaj dan 2024

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Spremljanje nalezljivih bolezni

Tedensko spremljanje gripe in drugih akutnih okužb dihal v sezoni 2023/2024

Podrobno