Phara-ON
Splošni cilj projekta Phara-ON je ustvariti resnično pametno in aktivno življenje za starajoče se prebivalstvo Evrope.
Splošni cilj projekta Phara-ON je ustvariti resnično pametno in aktivno življenje za starajoče se prebivalstvo Evrope.
»Digitalne storitve, naprave in orodja so močno vplivale na starejše odrasle z izboljšanjem njihovega dostopa do informacij, komunikacije in zdravstvenih storitev. Vendar se lahko nekateri starejši odrasli soočijo z izzivi pri sprejemanju in uporabi teh tehnologij zaradi pomanjkanja poznavanja ali tehnoloških veščin.«
Spletna stran projekta: https://www.pharaon.eu/
V Evropi, kjer se prebivalstvo hitro stara, se povečuje potreba po orodjih, ki bodo izboljšala kakovost življenja, neodvisnost in splošno zdravje starejših odraslih. Napredne rešitve IKT, ki združujejo tehnologije iz različnih področij, lahko rešijo to težavo, vendar je trg razdrobljen in številne rešitve imajo omejeno področje uporabe.
Splošni cilj projekta Phara-ON je zagotoviti podporo starajočemu se prebivalstvu v Evropi z integracijo digitalnih storitev, naprav in orodij v odprtih platformah, ki jih je mogoče takoj uporabiti, obenem pa ohraniti dostojanstvo starejših odraslih in povečati njihovo neodvisnost, varnost in sposobnosti. Projekt bo uporabil vrsto digitalnih orodij, vključno z internetom stvari (IoT), umetno inteligenco, robotiko, računalništvom v oblaku (cloud computing), računalništvom na robu (edge computing), pametnimi prenosljivimi elektronskimi napravami (smart wearables), masovnimi podatki (big data) in pametno analitiko, ki bo integrirana za zagotavljanje prilagojene in optimizirane zdravstvene oskrbe.
Integrirane platforme Phara-ON bodo ovrednotene v dveh stopnjah: predhodno potrjevanje in obsežni piloti, ki bodo izvedeni na šestih različnih lokacijah: Murcia in Andaluzija (Španija), Portugalska, Nizozemska, Slovenija in Italija. Za poenostavitev prilagajanja in povezovanja bodo javno dostopna razvojna orodja. Ta orodja in njihovi rezultati diseminacije bodo služili širjenju pridobljenega znanja za spodbujanje razvoja novih rešitev, ki bodo podobne rešitvam projekta.
Cilji projekta so:
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) nastopa kot partner projekta in skrbi za diseminacijo pilotnega projekta v Sloveniji ter ostalo vsebinsko sodelovanje. Aktivno je udeležen pri pripravi pilotnega projekta v Sloveniji (priprava protokola) – olajšanje življenja starejših odraslih z uporabo IT tehnologije in pri izboljšavah njihovih socialnih in fizičnih sposobnosti.
V sklopu projekta se bo NIJZ povezal z različnimi nacionalnimi in regionalnimi programi, ki so povezani s cilji projekta.
Okrepitev povezovanja s strokovnjaki iz drugih raziskovalnih institucij (v projekt je vključenih 41 partnerjev).
Zbiranje informacij za zagotavljanje dobrega počutja starejših (analiza potreb starejših odraslih).
Okrepitev obravnavanega raziskovalnega področja: znanje, pridobljeno v projektu, bo omogočalo interdisciplinarno sodelovanje s strokovnjaki na področju zdravljenja starejših ter bo predstavljalo priložnosti za prihodnje raziskovalne projekte.
Dodana vrednost za Slovenijo:
Z namenom ozaveščanja pomembnosti olajšanja življenja starejših odraslih z uporabo IT tehnologije in povezovanja s strokovnjaki v Sloveniji, ki se s to temo ukvarjajo, organiziramo septembra 2023 sodelovanje na dveh mednarodnih konferencah. Na dogodku bomo predstavili projekt, tehnološke rešitve za domove za starejše občane in potrebe starejših odraslih.
Pripravili bomo nabor revij/medijev, kjer se objavljajo informacije za starejše odrasle in okrepili obravnavano raziskovalno področje, saj bo znanje, pridobljeno v projektu, omogočalo interdisciplinarno sodelovanje s strokovnjaki na področju zdravja starejših ter bo predstavljalo priložnosti za prihodnje raziskovalne projekte.
Nastaja tudi dokument v obliki smernic z naslovom ”Indoor Environmental Quality”, kjer bomo pripravili sistematični pregled literature s tega področja, opredelili tveganja vročinskih valov in občutljive skupine prebivalcev ter naredili oceno kakovosti zraka.
Ključni rezultati v letu 2022:
Dokumenti:
Informacije o pilotni študiji, ozadje in cilji projekta (pdf)
Zbornik Digitalna pomoč srebrnim letom
Trajanje projekta: 1. 12. 2019–30. 11. 2024
Nosilna organizacija: Scuola superiore di studi universitari e di perfezionamento Sant’Anna, Italija
Projektni partnerji: 41 partnerjev, tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Financiranje: Obzorje 2020 (EU)