OriON (Joint Action on Contribution to the Cancer Inequalities Registry to Monitor National Cancer Control Policies)

OriON (Joint Action on Contribution to the Cancer Inequalities Registry to Monitor National Cancer Control Policies)

Ne spreglejte
Najnovejše
tit

»Za uspešno obvladovanje raka potrebujemo usklajene pristope na različnih ključnih področjih, ki so pomembna za problematiko raka. Taki pristopi so najbolje združeni v državnih programih za obvladovanje raka, ki jih bomo analizirali v vseh državah članicah EU. Poseben poudarek bo na privzemu prednostnih nalog, na katere napotuje Evropski načrt za premagovanje raka in še posebej na problematiki neenakosti. Cilj je vedno isti – izboljšanje kakovosti zdravstvenega varstva  in obvladovanja raka v korist vseh bolnikov z rakom, njihovih skrbnikov, strokovnjakov s področja obvladovanja raka in celotno družbo.«

Doc. dr. Tit Albreht, dr. med., vodja projekta

Uradna spletna stran projekta:

Sledite nam na družbenem omrežju Linkedin.

Opis projekta

Izhodišče

Projekt skupnega ukrepanja OriON je bil za financiranje predlagan kot odziv na vodilno pobudo št. 9 Evropskega načrta za boj proti raku (angl. Europe’s Beating Cancer Plan-EBCP), ki določa, da bo Evropska komisija vzpostavila Evropski register neenakosti na področju raka, da bi opredelila trende, neenakosti in razlike na področju preprečevanja raka in zdravstvenega varstva med evropskimi državami članicami in regijami ter znotraj njih. Okrepljen bo pregled nad obvladovanjem raka in neenakostmi, kar bo pripomoglo k usmerjanju naložb in ukrepov na ravni Evropske unije (EU) ter nacionalni in regionalni ravni. Tako naj bi se zmanjšale merljive razlike glede preprečevanja raka in zdravstvenega varstva po vsej EU. Skupni ukrep OriON ima tri splošne cilje (spremljanje izvajanja EBCP v evropskih državah članicah, pilotno spremljanje in vrednotenje EBCP ter čim boljši učinek z EBCP pridobljenega znanja in dokazov) ter dva specifična cilja (podpora spremljanju in analizi izvajanja EBCP ter izvedba analize stanja nacionalnih programov za obvladovanje raka s posebnim poudarkom na neenakostih).

Koristi projekta OriON JA za Slovenijo:

  1. Razvit bo model, ki bo omogočil kakovostno podporo spremljanju uvedbe prednostnih področij EBCP v Sloveniji s pomočjo uporabe najboljših praks na področju obvladovanja raka v Evropi.
  2. Na voljo bo predlog dobrih praks, ki jih lahko Slovenija uporabi za prednostne naloge na področju neenakosti v raku.
  3. Slovenija bo vodila oblikovanje modela nabora podatkov in kazalnikov za vrednotenje uvajanja posameznih ukrepov na področju obvladovanja raka.

Uporabljene izkušnje, rezultati pilotnega projekta in oblikovanje nabora podatkov in kazalnikov bodo Sloveniji omogočili kakovostnejšo pripravo prioritetnih nalog na področju zmanjševanja razlik v raku.

Delovni paketi projekta OriON JA:

Delo poteka v 5 delovnih paketih (DP):

DP 1 – Koordinacija oziroma vodenje projekta

DP 2 – Diseminacija

DP 3 – Evalvacija

DP 4 – Implementacija trajnostnih ukrepov – podpora spremljanju in analizi izvajanja Evropskega načrta za boj proti raku

DP 5 – Pregled državnih programov za obvladovanje raka po Evropi

Dodana vrednost:

Slovenija bo ena od treh držav, v kateri bo pilotno uporabljen model monitoringa in evalvacije v študiji (Belgija, Italija, Slovenija) – uporabljeni in preizkušeni model bo predlagan za neprekinjeno spremljanje in evalvacijo uvajanja EBCP v državah članicah v celotnem trajanju njegove veljavnosti.

Pričakovani rezultati in gradiva:

  • Izboljšati skupne zmogljivosti držav članic za načrtovanje in izvajanje politik in dejavnosti za preprečevanje raka in drugih nenalezljivih bolezni na nacionalni, regionalni in lokalni ravni.
  • Izboljšati podatke in sistem spremljanja raka in drugih nenalezljivih bolezni ter njihovih skupnih dejavnikov tveganja.
  • Prispevati k zmanjšanju socialnih neenakosti pri raku in drugih nenalezljivih boleznih.
  • Sodelovati s ključnimi akterji na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, vključno z odločevalci na vseh ravneh oblasti, organizacijami civilne družbe, strokovnjaki, splošnim prebivalstvom in skupinami bolnikov, ter jih podpirati, da bi olajšali sodelovanje in skupna prizadevanja.

Trajanje projekta: 1. 1. 2024 do 31. 12. 2025.

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje, Slovenija.

Projektni partnerji: Konzorcij združuje 23 organizacij iz 17 držav (Slovenija, Belgija, Hrvaška, Ciper, Grčija, Madžarska, Irska, Italija, Litva, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Romunija, Slovaška, Španija, Švedska).

Financiranje: Evropska komisija, EU4Health Programme (EU4H) v okviru Pogodbe o sodelovanju št. 101127673. Sofinancirano s strani Evropske unije in Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.

Fotografija/e iz dogodkov: Uvodni sestanek projekta skupnega ukrepa OriON (18. 1. 2024, Bruselj)

 

 

 

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Odpornost proti antibiotikom pri povzročiteljih invazivnih okužb v Sloveniji

Podrobno