»One Health« in korporativna varnost (V5-2315)

»One Health« in korporativna varnost (V5-2315)

Ne spreglejte
Najnovejše
COVID-19 ranljive skupine - Branko Gabrovec

V raziskovalnem projektu “One health” in korporativna varnost bomo upoštevaje minule izkušnje obvladovanj epidemij posameznih bolezni in kriznih dogodkov ter z ukrepi s področja varnostnih tveganj krepili strokovno znanje na področju odzivanja na krizne situacije. V sodelovanju z drugimi organizacijami  in strokovnjaki s področja ekologije, veterine in medicine bomo oblikovali celostni multidisciplinarni pristop ukrepanja, ki bo pripomogel k boljšim rezultatom javnega zdravja.

dr. Branko Gabrovec

Povezava na projektno skupino SICRIS na naslednji povezavi

Opis projekta

Ozadje

Ob zdravstvenih tveganjih je treba vedeti, kako se z njimi soočati, zato je ključno sodelovanje strokovnjakov različnih področij ekologije, veterine in medicine, ki jih povezuje koncept/pristop »One health«.

S spremljanjem in analiziranjem ukrepanja ob kriznih dogodkih se pripravimo na morebitna prihodnja tveganja in s pomočjo analiz praks oblikujemo varnostne načrte in določimo strategije njihovega obvladovanja. Jasni protokoli odzivanja povečujejo občutek varnosti ob preteči nevarnosti in tako z ustreznim odzivom družbo zavarujemo pred negativnimi vplivi kriz. Na nacionalni in mednarodni ravni se s tem področjem ukvarja zdravstvena diplomacija, ki predstavlja mednarodno sodelovanje pri izzivih, ki jih povzročajo bolezni in neurejeni zdravstveni sistemi.

Namen projekta

Namen raziskovalnega projekta je raziskati in analizirati povezavo med konceptom »One health« ter korporativno varnostjo, zlasti v kontekstu zagotavljanja varnosti v zdravstvenih institucijah ob pojavu kriznih dogodkov, kot je epidemija posameznih bolezni. Projekt želi prispevati k boljšemu razumevanju povezave med korporativno varnostjo, zdravjem ljudi, živali in vpliva okolja na zdravje ter ponuditi smernice za izvedbo celovitega pristopa k obvladovanju varnostnih tveganj v zdravstvenih organizacijah.

Cilji raziskovalnega projekta

Prek celostne analize pristopa »One health« in korporativne varnosti bomo sodelujoči v raziskovalnem projektu oblikovali strokovne smernice za učinkovito in zakonsko skladno delovanje zdravstvenih institucij ter povezovanje in sodelovanje v kriznih situacijah tako na nacionalni kot mednarodni ravni.

Raziskali bomo tudi vlogo zdravstvene diplomacije na področju pristopa/koncepta »One health«.

S pripravo protokola in akcijskega načrta odzivanja na zdravstvene krize, ki so povezane tudi z zagotavljanjem varnosti, bomo združili znanje in izkušnje tako na področju zagotavljanja javnega zdravja kot tudi varnosti zaposlenih v zdravstvenih organizacijah.

Faze projekta in njihova realizacija

Program dela je razdeljen na pet delovnih svežnjev (DS):

DS1: Analiza dozdajšnjih relevantnih raziskav ter priprava sistematičnega pregleda literature o dognanjih in uporabi koncepta »One health« s poudarkom na zagotavljanju zdravstvene varnosti. Konec leta 2023 je bil pripravljen kvantitativen pregled raziskav in znanstvenih ter drugih del.

DS2: Priprava sistematičnega pregleda zakonodaje in literature pomembnosti ter opredelitev vloge zdravstvene diplomacije na področju koncepta »One health«. Aktivnosti delovnega svežnja so načrtovane v aprilu 2024.

DS3: Analiza zagotavljanja varnosti v zdravstvenih institucijah v Republiki Sloveniji pri zagotavljanju koncepta »One health« v primeru kriznih razmer. Aktivnosti delovnega svežnja so načrtovane v septembru 2024.

DS4: Priprava osnutka strokovnih smernic, ki bodo omogočale učinkovito zagotavljanje (korporativne) varnosti zdravstvenih institucij, skupaj s podporno vlogo konceptu »One health« v posamezni zdravstveni organizaciji. Aktivnosti delovnega svežnja so načrtovane v januarju 2025.

DS5: Priprava protokola in akcijskega načrta (modela) odzivanja na zdravstvene krize. Aktivnosti delovnega svežnja so načrtovane v januarju 2025.

Diseminacija rezultatov je načrtovana od januarja 2025 do septembra 2025.

Dodana vrednost

  1. Projekt združuje dva pomembna vidika – javno zdravje in korporativno varnost.
  2. Projekt lahko prispeva k vzpostavitvi smernic za učinkovito obvladovanje kriznih situacij (epidemij posameznih bolezni), s poudarkom na varnosti zaposlenih in skupni zaščiti zdravja vseh deležnikov.
  3. Projekt spodbuja družbeno odgovornost zdravstvenih institucij in organizacij, saj poudarja njihovo vlogo pri varovanju zdravja ljudi, živali ter vplivov okolja na zdravje.
  4. Rezultati lahko prispevajo k vzpostavitvi bolj trajnostnega zdravstvenega sistema, ki se učinkovito spopada s kompleksnimi izzivi.

Pričakovani rezultati in gradiva:

Na podlagi analize delovanja zdravstvenih insituticj z vidika vključitve pristopa »One health« in korporativne varnosti v sistem kriznega odzivanja bo raziskovalni projekt poudaril dobre prakse v zdravstvu in drugih panogah na nacionalni in mednarodni ravni. Prek celostne analize bodo podane smernice za učinkovito in zakonsko skladno delovanje ter predlogi za njihov prenos v zdravstveni sistem Republike Slovenije. Rezultati projekta bodo pripomogli k zakonsko skladnemu delovanju zdravstvenih institucij, povezovanju v kriznih situacijah, medsebojnemu sodelovanju na nacionalni in mednarodni ravni.

Načrtujemo tudi številne publikacije v nacionalnih in mednarodnih znanstvenih revijah. Rezultati raziskave bodo javno objavljeni in bodo na voljo tujim raziskovalcem za izvajanje korporativnih študij s poudarkom na drugih državah članicah.

Trajanje projekta: 1. 10. 2023 do 30. 9. 2025.

Nosilna organizacija: Univerza v Mariboru, Fakulteta za varnostne vede.

Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta

Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije (MZ)

Za dobro javno zdravje
Zdravo staranje

Pokloni čas, polepšaj dan 2024

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Spremljanje nalezljivih bolezni

Tedensko spremljanje gripe in drugih akutnih okužb dihal v sezoni 2023/2024

Podrobno