Obvladovanje krhkosti
Sistemska obravnava krhkosti s poudarkom na predkrhkosti za zdravo in kakovostno staranje
Sistemska obravnava krhkosti s poudarkom na predkrhkosti za zdravo in kakovostno staranje
“Obvladovanje predkrhkosti in krhkosti je ključno za ohranjanje zdravja in samostojnosti starejših odraslih. S projektom Obvladovanje krhkosti vzpostavljamo sistematičen pristop k prepoznavanju in obravnavi predkrhkosti ter razvijamo rešitve, ki bodo podprle preventivne ukrepe na različnih ravneh zdravstvenega varstva in v skupnosti. Povezovanje zdravstvene in socialne sfere, krepitev digitalne in zdravstvene pismenosti ter prilagoditev bivalnega okolja so nujni koraki za bolj zdravo in kakovostno staranje prebivalstva.”
Povezava do spletnih strani: Evropska sredstva, Ministrstvo za zdravje
Ozadje
Slovenija, podobno kot druge evropske države, postaja dolgoživa družba, kar prinaša izzive na področju zdravstva, sociale in gospodarstva. Hitra rast deleža starejših prebivalcev (do leta 2061 bo 31 % prebivalcev starejših od 65 let) povečuje potrebo po prilagoditvi politik in ukrepov za aktivno in zdravo staranje.
Krhkost pri starejših je vse bolj prepoznana kot ključen dejavnik zmanjšane funkcionalnosti in samostojnosti. Svetovna zdravstvena organizacija jo opredeljuje kot stanje povečane ranljivosti, povezane s starostnimi upadi fizioloških rezerv. Raziskave kažejo, da je predkrhkost prehodno stanje, ki ob pravočasnem ukrepanju omogoča preprečevanje ali upočasnjevanje razvoja krhkosti.
Čeprav je krhkost pomemben dejavnik pri načrtovanju politik zdravega staranja, je v Sloveniji področje še premalo raziskano. Razpoložljivi podatki kažejo, da je delež predkrhkih in krhkih oseb visok, vendar so potrebne nove raziskave za učinkovite intervencije.
Projekt Obvladovanje krhkosti temelji na multidisciplinarnem pristopu, ki združuje javnozdravstvene, klinične in socialne vidike. Ključnega pomena je skupnostni pristop, ki vključuje lokalne skupnosti, zdravstvene ustanove, nevladne organizacije in druge deležnike za celostno obravnavo in preprečevanje krhkosti pri starejših odraslih.
Namen projekta
Projekt je namenjen razvoju in implementaciji interdisciplinarne, preventivne obravnave predkrhkosti in krhkosti na primarni ravni zdravstvenega varstva ter oblikovanju integrirane poti obravnave. Cilj je izboljšati zdravstveno in digitalno pismenost, povečati ozaveščenost ter okrepiti telesno in duševno zdravje starejših odraslih. Projekt spodbuja povezovanje zdravstvenega sistema z drugimi deležniki v skupnosti, zmanjševanje neenakosti v zdravju in izboljšanje bivalnega okolja z multidisciplinarnim in trajnostnim pristopom.
Cilji projekta
Glavni cilj projekta je priprava predloga vzpostavitve sistemske obravnave za preprečevanje in obvladovanje krhkosti, ki bo podpirala zdravo in kakovostno staranje.
Specifični cilji projekta so:
Faze projekta in njihova realizacija
Projekt se bo izvajal v sklopu 11 delovnih paketov (DP), ki zajemajo upravljanje, raziskovanje, razvoj rešitev, pilotno testiranje in diseminacijo rezultatov.
Upravljanje in koordinacija projekta (DP1)
Zagotavlja nemoten potek projekta, učinkovito organizacijo, vodenje in koordinacijo vseh aktivnosti.
Evalvacija (DP2)
Spremlja izvedbo projektnih aktivnosti, doseganje ciljev ter zadovoljstvo deležnikov. Vključuje procesno in sumativno vrednotenje pilotno testiranega modela obravnave predkrhkosti ter trajnosti doseženih rezultatov.
Komuniciranje in diseminacija (DP3)
Omogoča strateško komuniciranje vsebin o predkrhkosti in krhkosti ter ozaveščanje splošne in strokovne javnosti. Poudarek je na populaciji starejših od 50 let, zdravem življenjskem slogu in preventivnih ukrepih. Sodelovanje s ključnimi deležniki, kot so zdravstvena stroka, nevladne organizacije in lokalne skupnosti, bo prispevalo k širjenju ključnih sporočil.
Obravnava telesne krhkosti (DP4)
Razvoj in pilotno testiranje modela za ocenjevanje in obravnavo telesne predkrhkosti in krhkosti na primarni ravni zdravstvenega varstva in v skupnosti. Priprava nacionalnih smernic za zgodnje prepoznavanje in preventivne ukrepe.
Obravnava duševne in socialne krhkosti (DP5)
Raziskuje povezanost duševnega zdravja in socialnih dejavnikov s krhkostjo ter razvija orodja za zgodnje prepoznavanje znakov duševne in socialne krhkosti. Krepi socialno vključenost starejših in ozavešča širšo javnost o pomenu duševnega zdravja.
Nevladne organizacije (DP6)
Poudarja pomen nevladnih organizacij (NVO) pri preprečevanju krhkosti, izboljšuje povezovanje in prenos informacij med NIJZ in NVO ter krepi kompetence NVO za izvajanje učinkovitih programov.
Lokalne skupnosti in zdravo okolje (DP7)
Razvoj modela skupnostnega pristopa za obravnavo predkrhkih oseb in priprava smernic za prilagoditev bivalnega okolja, ki spodbuja aktivno in zdravo staranje.
Informacijske rešitve (DP8)
Prilagoditev digitalne platforme zVEM za izboljšanje digitalne in zdravstvene pismenosti ter razvoj video posvetov med pacienti in zdravniki.
Varnostni vidiki krhkosti (DP9)
Naslavlja preprečevanje nasilja nad starejšimi, krepitev varnosti v delovnem in življenjskem okolju ter ozaveščanje o tveganjih, povezanih s krhkostjo.
Izobraževanje in raziskovanje (DP10)
Raziskuje pojavnost predkrhkosti in krhkosti v populaciji ter razvija izobraževalne pristope za strokovnjake in splošno javnost. Vključuje razvoj spletnih vsebin in interaktivnih tečajev.
Spremljanje in sistemsko urejanje (DP11)
Vključuje sistemsko spremljanje in podporo pri implementaciji ukrepov, vzpostavitev usmerjevalnega odbora in pripravo podlag za sistemske spremembe pri obravnavi predkrhkosti in krhkosti.
Projekt prispeva k boljšemu razumevanju predkrhkosti in krhkosti ter odpira možnosti za izboljšanje preventive in obravnave predkrhkosti v Sloveniji. Njegova ključna dodana vrednost je v celostnem pristopu, ki povezuje zdravstveni, socialni in skupnostni vidik.
Projekt bo prispeval k razvoju boljših orodij za zgodnje prepoznavanje predkrhkosti in obravnave, s čimer se lahko zmanjša tveganje za njen napredek v krhkost.
Z izboljšanjem dostopa do informacij in prilagoditvijo digitalnih rešitev bo projekt omogočil večjo uporabo digitalnih orodij v podporo zdravju starejših.
S sodelovanjem zdravstvenih ustanov, nevladnih organizacij in lokalnih skupnosti bo projekt spodbujal povezovanje različnih deležnikov pri naslavljanju predkrhkosti in krhkosti.
Projekt bo pripomogel k večji ozaveščenosti o predkrhkosti in pomenu preventivnih ukrepov ter podpiral izobraževanje strokovne in širše javnosti.
Z evalvacijo in pilotnimi testiranji bodo pridobljeni podatki, ki lahko prispevajo k razvoju nadaljnjih rešitev za boljšo obravnavo predkrhkosti v prihodnosti.
Uspešnost izvedenih aktivnosti bodo dopolnjevali celostni izdelki, ki bodo usmerjeni v razvoj smernic, strokovnih podlag za izvajanje preventivnih ukrepov ter strokovnih podlag, ki bodo služila dolgoročnemu sistemskemu izboljšanju prepoznavanja in obravnave predkrhkosti in krhkosti v slovenskem prostoru. Rezultati bodo podprti s študijami, z analizami, intervencijami, gradivi (za različne javnosti) ter pilotnimi informacijskimi rešitvami in izobraževalnimi vsebinami.
Trajanje projekta: 1. 8. 2024 – 31. 12. 2028
Nosilna organizacija: NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje) in MZ (Ministrstvo za zdravje)
Financiranje: Operacija se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021- 2027 v Sloveniji, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ESO 4.11 »Krepitev enakopravnega in pravočasnega dostopa do kakovostnih, trajnostnih in cenovno ugodnih storitev, vključno s storitvami, ki spodbujajo dostop do stanovanj, in storitvami oskrbe, usmerjene v posameznika, vključno z zdravstveno oskrbo; posodobitev sistemov socialne zaščite, vključno s spodbujanjem dostopa do socialne zaščite, s posebnim poudarkom na otrocih in prikrajšanih skupinah; izboljšanje dostopnosti, tudi za invalide, učinkovitosti in odpornosti zdravstvenih sistemov in storitev dolgotrajne oskrbe«. Naložbo sofinancirata EU iz Evropskega socialnega sklada plus in Proračun RS, kot nacionalni prispevek.