NSS-SI (Digitalizacija nacionalnega sistema spremljanja nalezljivih bolezni v Sloveniji)

NSS-SI (Digitalizacija nacionalnega sistema spremljanja nalezljivih bolezni v Sloveniji)

Ne spreglejte
Najnovejše

V okviru projekta NSS-SI načrtujemo vzpostavitev elektronskega nacionalnega sistema spremljanja nalezljivih boleznih in njihovih povzročiteljev v Sloveniji.

dr. Veronika Učakar, vodja projekta

 

 

Opis projekta

V okviru projekta NSS-SI načrtujemo vzpostavitev elektronskega nacionalnega sistema spremljanja nalezljivih boleznih in njihovih povzročiteljev v Sloveniji. Nadomestili bomo obstoječ sistem, ki temelji na papirnatih prijavah. Izvajalcem zdravstvene dejavnosti in mikrobiološkim laboratorijem bomo omogočili poročanje nalezljivih bolezni in njihovih povzročiteljev Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v elektronski obliki v realnem času preko Centralnega registra podatkov o pacientih (CRPP) znotraj infrastrukture eZdravja.

Posredovani klinični, laboratorijski in epidemiološki podatki se bodo na NIJZ integrirali v nacionalnih zbirkah podatkov. Za ta namen bo razvit informacijski sistem eEPI, ki bo omogočal elektronsko upravljanje podatkov, njihovo hitro analizo, ter zaznavanje kopičenja primerov nalezljivih bolezni in izbruhov. S tem bodo epidemiološki službi NIJZ zagotovljeni potrebni podatki za obravnavo primerov nalezljivih bolezni in njihovih kontaktov, ter obvladovanje kopičenja primerov in izbruhov nalezljivih bolezni ter hitro odzivanje nanje. eEPI bo služil tudi kot vir podatkov o nalezljivih boleznih in njihovih povzročiteljev za nacionalne sisteme spremljanja in zagotavljanje podatkov drugim deležnikom, vključno z evropskimi sistemi spremljanja nalezljivih bolezni v skladu z zahtevami evropske zakonodaje.

Načrtovane aktivnosti NSS-SI za dosego glavnih ciljev projekta so razdeljene na:

  1. Razvoj infrastrukture:

V okviru projekta NSS-SI bomo nadaljevali z razvojem infrastrukture in informacijskih rešitev, ki bo izvajalcem zdravstvene dejavnosti omogočala poročanje nalezljivih bolezni v elektronski obliki preko CRPP na NIJZ. Prav tako bomo razvijali infrastrukturo, ki bo tudi mikrobiološkim laboratorijem omogočila posredovanje izvidov mikrobioloških preiskav povzročiteljev prijavljivih nalezljivih bolezni v strukturirani elektronski preko CRPP na NIJZ. Poleg tega bo razvoj infrastrukture vključeval tudi razvoj nacionalnega informacijskega sistema eEPI za spremljanje nalezljivih bolezni, katerega cilj je integracija podatkov iz različnih virov, vključno s kliničnimi, mikrobiološkimi in epidemiološkimi podatki. Informacijski sistem bo vključeval tudi uporabo agregiranih in anonimiziranih podatkov o obravnavah zaradi nalezljivih bolezni, ki se že zbirajo v CRPP.

  1. Krepitev kapacitet

Ob vzpostavitvi informacijskega sistema eEPI bodo izvedene izobraževalne aktivnosti in usposabljanja za učinkovito uporabo vseh funkcionalnosti nove informacijske rešitve za upravljanje podatkov, ki bo namenjena spremljanju nalezljivih bolezni in zagotavljanju podatkov pomembnih za odzivanje na izbruhe nalezljivih bolezni in njihovo obvladovanje.

  1. Pilotno testiranje, izvedba, implementacija

Informacijski sistem eEPI bo najprej pilotno testiran v nekaterih območnih enotah NIJZ, nato pa uveden za redno uporabo v vseh devetih območnih enotah in Centru za nalezljive bolezni. V pilotni fazi in pred začetkom redne uporabe bo sistem eEPI temeljito testiran s posebnim poudarkom na zanesljivosti, natančnosti in varnosti. Izvedeno bo tudi uporabniško testiranje (UAT), ter tako preverjena ustreznost sistema eEPI glede na potrebe uporabnikov. V primeru zaznanih pomanjkljivosti sistema bodo izvedene ustrezne prilagoditve.

Namen projekta

Varstvo prebivalstva pred nalezljivimi boleznimi temelji na učinkovitem sistemu zgodnjega zaznavanja in hitrega odzivanja na tveganja za zdravje. Nacionalni sistem epidemiološkega spremljanja mora zagotavljati podatke o javnozdravstveno pomembnih nalezljivih boleznih, okužbah in njihovih povzročiteljih kar vključuje zaznavanje posameznih primerov in izbruhov. S tem je omogočeno pravočasno načrtovanje in usmerjeno ukrepanje, kar je ključno za učinkovito obvladovanje nalezljivih bolezni.

Področje epidemiološkega spremljanja in preprečevanja nalezljivih bolezni je v Sloveniji opredeljeno z Zakonom o nalezljivih boleznih (ZNB) ter Pravilnikom o prijavi nalezljivih bolezni in posebnih ukrepih za njihovo preprečevanje in obvladovanje, ki določata seznam prijavljivih bolezni ter način posredovanja podatkov za zdravnike in mikrobiološke laboratorije. Podatki o nalezljivih boleznih in njihovih povzročiteljih se zbirajo v evidencah nalezljivih bolezni na NIJZ, v skladu z Zakonom o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva.

Poleg tega tudi zakonodaja na področju Evropske unije (EU) (Regulation EU 2022/2370) nalaga državam članicam, da vzpostavijo digitalno zbiranje podatkov o nalezljivih bolezni in povezanih posebnih zdravstvenih vprašanjih ter njihovo posredovanje med nacionalnimi in EU sistemom epidemiološkega spremljanja, zato je Evropska komisija razpisala »Direct grants to Member States’ authorities: improving and strengthening national surveillance systems«. Glavni namen tega Direct Grant, v okviru katerega potekajo aktivnosti projekta NSS-SI, je izboljšanje in ojačanje nacionalnih sistemov spremljanja. Finančna sredstva so konkretno namenjena trajnostnemu razvoju na naslednjih področjih: (1) izgradnji infrastrukture, (2) krepitev kapacitet ter (3) pilotiranju in implementaciji v skladu s prednostnimi nalogami držav članic.

Trenutni sistem prijave in spremljanja nalezljivih bolezni (razen covida-19), ki so jih NIJZ v skladu z ZNB dolžni posredovati vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti in mikrobiološki laboratoriji še vedno temelji na papirnatih prijavnicah ali pa na papirnatih izpisih (PDF-jih) iz informacijskih sistemov, ki se pošiljajo po navadni pošti in se potem na NIJZ ročno vnašajo v evidence nalezljivih bolezni. Navedeno ne omogoča pravočasnega in kakovostnega spremljanja epidemiološke situacije v državi, ne omogoča hitrega in prilagojenega javno zdravstvenega ukrepanja na ravni populacije ter ne omogoča hitrega odziva epidemiološke službe za namene epidemiološkega poizvedovanja in izvajanja ukrepov za zajezitev širjenja nalezljivih bolezni.

Zato je nujen je čim hitrejši razvoj digitalnega integriranega sistema klinične in laboratorijske prijave nalezljivih bolezni preko CRPP ter njegova integracija z epidemiološkimi podatki. Izkušnje iz razvoja digitalnega sistema spremljanja potrjenih primerov covida-19 v Sloveniji, so pokazale, da je edino smiselno, da takšen sistem sloni na infrastrukturi e-Zdravja in CRPP, kar zmanjšuje administrativno breme za poročevalce, podatki pa so tako pravočasno in v elektronski obliki na enem mestu dostopni vsem v državi, ki jih potrebujejo (vključno z NIJZ, ki je upravljalec evidenc nalezljivih bolezni).

Faze projekta

  • DP 1: Koordinacija, evalvacija in diseminacija rezultatov projekta;
  • DP 2: Razširitev nacionalnega CRPP za beleženje podatkov o nalezljivih boleznih in njihovih povzročiteljev ter vzpostavitev varnega pretoka podatkov v strukturirani elektronski obliki znotraj infrastrukture eZdravja iz različnih virov v realnem času (izvajalci zdravstvene dejavnosti, mikrobiološki laboratoriji, poročila o smrtih zaradi nalezljivih bolezni, …);
  • DP 3: Analiza zahtev in faza načrtovanja informacijskega sistema eEPI za digitalizacijo nacionalnega spremljanja in odzivanja na nalezljive bolezni
  • DP 4: Razvoj informacijskega sistema eEPI in osnovnih funkcionalnosti aplikacije za spremljanje nalezljivih bolezni in aktivnosti odziva epidemiološke službe
  • DP 5: Vzdrževanje informacijskega sistema in osnovnih funkcionalnosti aplikacije eEPI

Glavni nosilec vseh delovnih paketov je NIJZ, pri delovnih paketih 2 in 3 pa sodelujejo tudi ostali partnerji projekta.

Dodana vrednost:

Infrastruktura in informacijske rešitve, razvite v okviru projekta NSS-SI, bodo izvajalcem zdravstvene dejavnosti in mikrobiološkim laboratorijem omogočale poročanje nalezljivih bolezni in njihovih povzročiteljev v elektronski obliki preko CRPP na NIJZ. To bo zmanjšalo administrativno breme za poročevalce in omogočilo pravočasno posredovanje podatkov. Informacijski sistem eEPI bo epidemiološki službi NIJZ zagotovil potrebno infrastrukturo za učinkovito spremljanje nalezljivih bolezni, ki je podlaga za obvladovanje primerov nalezljivih bolezni in izbruhov. Z zagotavljanjem skoraj takojšnjega dostopa do visokokakovostnih podatkov o nalezljivih boleznih in njihovih povzročiteljih bo omogočeno hitro zaznavanje izbruhov ter prepoznavanje resnih zdravstvenih groženj. Tako bomo v  Sloveniji lažje spremljali pojavnost določenih nalezljivih bolezni, na podlagi teh podatkov sprejemali javnozdravstvene ukrepe, ter ocenjevali njihovo učinkovitost. Sistem bo poleg tega zagotavljal pravočasne in primerljive podatke deležnikom na nacionalni in evropski ravni, kar bo izboljšalo pripravljenost države na prihodnje zdravstvene krize. S tem bo Slovenija okrepila zaščito svojih prebivalcev pred resnimi zdravstvenimi grožnjami ter prispevala k boljši pripravljenosti in varnosti celotne Evropske unije.

Pričakovani rezultati in gradiva:

Ključen rezultat projekta NSS-SI bo razvoj digitaliziranega nacionalnega sistema spremljanja nalezljivih bolezni, ki bo črpal podatke iz različnih virov (kliniki, mikrobiološki laboratoriji, prijave smrti zaradi nalezljivih bolezni, …), ter aplikacije eEPI, ki bo omogočala integracijo pridobljenih podatkov, njihovo upravljanje, analizo in posredovanje različnim deležnikom.

V sklopu razvoja informacijskega sistema bo izdelan protokol z enotnim nacionalnim podatkovnim modelom za poročanje povzročiteljev nalezljivih boleznih iz mikrobioloških laboratorijev. Tekom razširitve nacionalne digitalne zdravstvene infrastrukture (CRPP) bodo popisane funkcionalne specifikacije vseh vzpostavljenih izboljšav in razširitev, vključno z zbiranjem anonimiziranih podatkov o obravnavah zaradi nalezljivih bolezni za sekundarno uporabo. Ločeno bo razvita tudi informacijska rešitev za elektronsko prijavo nalezljivih bolezni s strani izvajalcev zdravstvene dejavnosti, vpeta v sistem eZdravja, ki se bo lahko uporabljala samostojno brez lokalnih zdravstveno informacijskih sistemov.

V sklopu razvoja aplikacije eEPI bo izdelana dokumentacija, ki bo zajemala funkcionalne zahteve aplikacije, zasnovo sistema, tehnično arhitekturo in oblikovanje uporabniške izkušnje (UX), vključno z vsemi posodobitvami teh zahtev in spremembami zasnove v okviru njenega razvoja. Izdelani bodo priročniki za uporabnike, evalvacijsko poročilo o izobraževanju in usposabljanju uporabnikov, končna dokumentacija o uvedbi aplikacije ter načrt za vzdrževanje aplikacije eEPI.

V okviru projekta NSS-SI bodo pripravljeni tudi protokoli s podatkovnimi modeli in šifranti, ter analiza procesov in opredelitev funkcionalnih zahtev, potrebnih za prilagoditev lokalnih informacijskih sistemov v bolnišnicah enotnim nacionalnim podatkovnim modelom za učinkovito spremljanje izbranih nalezljivih bolezni v bolnišnicah. Proučili bomo tudi možnost integracije funkcionalnih obrazcev za zbiranje podatkov za izbrane nalezljive bolezni v bolnišnicah.

Trajanje projekta: 1. 10. 2024 do 30. 9. 2029.

Nosilna organizacija: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Projektni partnerji: Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani (IMI), Univerzitetni klinični center Ljubljana (UKCL), Univerzitetni klinični center Maribor (UKCM), Splošna bolnišnica Celje (SBC).

Financiranje: Evropska komisija, European Health and Digital Executive Agency (HaDEA) v okviru Pogodbe št. 101182971.

Izjava o omejitvi odgovornosti:

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo avtorjem in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki sofinancira akcijo.

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno