Gibanje za zdravje
Moving for Health
Moving for Health
Gibalna in zdravstvena pismenost sta pomembni določilnici ali determinanti zdravja, s katerima lahko ohranjamo in krepimo naše zdravje ter izboljšamo kakovost življenja. Ljudje z višjo stopnjo gibalne in zdravstvene pismenosti učinkoviteje in bolj varno ter predvsem lažje in redno prakticirajo aktivni življenjski slog v vseh obdobjih življenja.
Namen projekta Erasmus + Šport Gibanje za zdravje (angl. Moving for health) je ustvariti mrežo novih akterjev iz različnih sektorjev in njihovih okolij, ter združiti model gibalne pismenosti in zdravstvene pismenosti – v enoten model Gibanje za zdravje. Preko projektnih aktivnosti želimo spodbuditi ciljne skupine k zdravemu in aktivnemu življenjskemu slogu s kombinacijo dviga obeh omenjenih vrst pismenosti. Projekt bo tako združil različna okolja in ciljne skupine k izgradnji zmogljivosti za transnacionalno in medsektorsko delo.
Glavni cilji projekta so:
Tako gibalna kot zdravstvena pismenost sta zelo pomembni determinanti (določilnici) zdravja. Sta tudi ključ do opolnomočenja in aktivnega sodelovanja posameznika pri skrbi za lastno zdravje. Za razliko od zdravstvene pismenosti je koncept gibalne pismenosti v zdravstvu precej manj poznan, medtem ko je v šolskem, športnem in lokalnem okolju običajno obratno. Ravno zaradi tega je smiselno razviti mrežo in model Gibanje za zdravje, ki hkrati združuje obe pismenosti in lahko prispeva k boljšemu zdravju in kvaliteti življenja mnogih populacijskih skupin v različnih okoljih.
Dodana vrednost za Slovenijo in slovensko zdravstvo:
V okviru projekta bomo razvili model Gibanje za zdravje in pripravili priporočila za njegovo implementacijo ter izgradili mrežo deležnikov/partnerjev v podporo dotičnemu modelu. Ustvarili bomo tudi učne platforme in spletna orodja za različna okolja (šole, športne klube, zdravstvene domove in lokalno skupnost) in ciljne skupine (učitelji, trenerji, zdravstveni delavci in razvijalci skupnosti). Izpeljali bomo nacionalne delavnice za testiranje spletnih učnih orodij. Nenazadnje bomo v Kopenhagnu izpeljali tudi zaključno diseminacijsko konferenco projekta, jeseni 2025.
Trajanje projekta: 01. 01. 2024 – 01. 01. 2026.
Nosilna organizacija: International sport and culture association – ISCA, Danska .
Projektni partnerji: Change of Game/Umeå’s Municipality, Švedska; Deporte para la Educación y la Salud – DES, Španija; European Physical Education Association – EUPEA, Luksemburg; Human Kinetics Faculty – FMH/University of Lisbon, Portugalska; Nacionalni inštitut za javno zdravje – NIJZ, Slovenija; in Športna unija Slovenije (ŠUS), Slovenija.
Drugi partnerji: International Physical Literacy Association – IPLA, Health Enhancing Physical Activity Europe Network – HEPA Europe.
Financiranje: Sofinancirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo avtorjem in ne odražajo nujnostališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalskeagencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA).Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki sofinancira akcijo.