EUnetCCC JA

EUnetCCC JA

The European Network of Comprehensive Cancer Centers

Ne spreglejte
Najnovejše
Tit Albreht

Skladno s peto vodilno pobudo Evropskega načrta za boj proti raku bo v sklopu projekta skupnega ukrepanja EUnetCCC v prihodnjih letih zaživela Evropska mreža centrov za celostno obvladovanje raka. Do leta 2030 naj bi bil namreč glavnini bolnikov z rakom zagotovljen dostop do nove Evropske mreže centrov za celostno obvladovanje raka, kar bi vplivalo na zmanjšanje neenakosti na področju raka v EU, bolnikom pa pomenilo  kakovostnejšo oskrbo bližje domu.

Doc. dr. Tit Albreht, dr. med.

Opis projekta

Evropska mreža centrov za celostno obvladovanje raka (angl. European Network of Comprehensive Cancer Centers – EUnetCCC, ki bo zaživela v okviru projekta EUnetCCC Joint Action (EUnetCCC JA) postavlja v ospredje raziskave, zdravljenje in izobraževanje na področju raka. Ustanovitev Evropske mreže centrov za celostno obravnavo raka predstavlja skladen in integriran pristop k zdravljenju raka po vsej celini. Pobuda temelji na načelih odličnosti in sodelovanja. Multidisciplinarni pristop bo pacientom zagotavljal koristi najnovejših znanstvenih dosežkov: od zgodnjega odkrivanja bolezni do inovativnih zdravljenj in oskrbe po zdravljenju. Gre za implementacijski projekt skupnega ukrepanja v sklopu pete vodilne pobude Evropskega načrta za boj proti raku.

Cilj projekta

Primarni cilj projekta EUnetCCC JA je ustanoviti skladen in integriran konzorcij centrov za celostno obvladovanje raka po celotni Evropi, ki zagotavlja pacientom, ne glede na lokacijo, dostop do visoko kakovostne oskrbe. Ta mreža bo prav tako služila kot platforma namenjena sodelovanju, izmenjavi najboljših praks, virov in znanj. Takšno sodelovanje je ključno za spodbujanje raziskav, vključevanje najnovejših ugotovitev v klinično prakso in zagotavljanje, da imajo pacienti korist od najučinkovitejših oblik zdravljenja. Skladno z Evropskim načrtom za boj proti raku na bi bil do leta 2030  90% bolnikov z rakom zagotovljen dostop do nove Evropske mreže centrov za celostno obvladovanje raka, kar bi vplivalo na zmanjšanje neenakosti na področju raka v EU, bolnikom pa pomenilo  kakovostnejšo oskrbo bližje domu.

Koristi projekta za Slovenijo

V sklopu projekta EUnetCCC JA bo v naši državi vzpostavljena nacionalna mreža centrov, ki je ena izmed možnih oblik centrov za celostno obvladovanje raka. Nacionalno mrežo bo predstavljal konzorcij, ki ga sestavljajo Univerzitetni klinični center Ljubljana, Univerzitetni klinični center Maribor, obe Medicinski fakulteti (Ljubljana in Maribor), Klinika Golnik, ki se ukvarja z zdravljenjem rakov pljuč, Onkološki inštitut in NIJZ. NIIJ

NIJZ skupaj s Sciesanom iz Belgije sovodi četrti delovni paket Trajnost. Obenem obe instituciji skupaj z Norveško sodelujeta pri koordinaciji projekta EUnetCCC JA, ki je sicer uradno zaupana Franciji (INCA).

Faze projekta in njihova realizacija:

Projektno delo je organizirano v devet delovnih paketov (DP) in številne podpakete:

DP 1 – Projektni management in koordinacija;

DP 2 – Komunikacija;

DP 3 – Evalvacija;

DP 4- Trajnost;

DP 5 – Vključevanje, certificiranje in pristop k Evropski mreži centrov za celostno obvladovanje raka;

DP 6 – Krepitev kapacitet in izboljšanje kvalitete Evropske mreže centrov za celostno obvladovanje raka;

DP 7 – Upravljanje, management in udejstvovanje Evropske mreže centrov za celostno obvladovanje raka;

DP 8 – Razvoj in implementacija aktivnosti Evropske mreže centrov za celostno obvladovanje raka;

DP 9 – Podpora implementaciji Mrež za celostno obravnavo raka (CCCNs) za zagotavljanje visokokakovostne oskrbe za vse paciente z rakom.

Intenzivno delo na tem obsežnem in zahtevnem projektu se je začelo intenzivno že  oktobra 2024. V sklopu drugega delovnega paketa

Dodana vrednost

Mreža bo olajšala prevzemanje kakovostnih diagnostičnih in terapevtskih metod, vključno z usposabljanjem, raziskavanjem in kliničnim preskušanjem po vsej EU. Prispevala naj bi k:

(a) zmanjševanju neenakosti pri diagnostiki, zdravljenju in oskrbi ter dostopu do kliničnih preskušanj;

(b) krepitvi kakovosti rezultatov raziskav;

(c) integraciji klinične oskrbe in raziskav ter evalvaciji evropske kakovosti oskrbe raka.

Opisano evropsko sodelovanje bo pacientom izboljšalo dostopnost do visokokakovostne diagnostike, oskrbe in inovativnih zdravljenj.

Uporabilo se bo smernice, protokole in najboljše prakse ali drugo gradivo, razvito v okviru projekta CraNE Joint Action, kot tudi povezanih projektov, kot so Mreža ekspertnih znanj (JANE JA), Celovita infrastruktura na področju raka  v Evropi (CCI4EU) in Evropska referenčna omrežja (ERN).

Pričakovani rezultati in gradiva:

Europe’s baeting Cancer Plan

Trajanje projekta: 1. 10. 2024 do 30. 9. 2028.

Nosilna organizacija: INSTITUT NATIONAL DU CANCER GIP (INCa), Francija.

Projektni partnerji: Projekt vključuje 161 partnerjev iz 31 držav. Slovenski del konzorcija vodi Onkološki inštitut Ljubljana, s katerim sodelujejo Univerza v Ljubljani, UKC Ljubljana, Univerza v Mariboru, UKC Maribor, Nacionalni inštitut za javno zdravje in Univerzitetna klinika za pljučne bolezni Golnik.

Financiranje: Evropska komisija, EU4Health Programme (EU4H) v okviru Pogodbe o sodelovanju št. 101183407. Sofinancirano s strani Evropske unije in Ministrstva za zdravje Republike Slovenije. Skupna vrednost projekta: 112.012.503,62 EUR, NIJZ del: 1.337.895,90 EUR.

Fotografije z dogodkov:

Uvodni sestanek projekta, ki je potekal 22. oktobra 2024 v Parizu. ©DKG

Predstavitev četrtega delovnega paketa o trajnosti na uvodnem sestanku projekta, ki je potekal 22. oktobra 2024 v Parizu.

Vzpostavitveni sestanek četrtega delovnega paketa Trajnost 7.februarja 2025 v Bruslju.

Vzpostavitveni sestanek četrtega delovnega paketa Trajnost 7. februarja 2025 v Bruslju (NIJZ)

Predstavitev četrtega delovnega paketa o trajnosti na vzpostavitvenem sestanku tega delovnega paketa 7. februarja 2025 v Bruslju.

Za dobro javno zdravje
Pitna voda

Epidemiološka preiskava NIJZ glede fekalnega onesnaženja v objektu Maximarket zaključena

Podrobno
Pitna voda

Fekalna onesnaženost pitne vode v poslovnem objektu Maximarket

Podrobno
Javni pozivi

1. javni poziv za izbor zunanjih izvajalcev, ki bodo sodelovali pri izvedbi projekta »Medčloveški stiki v post pandemičnem obdobju po Covid-19 (STIK)«

Podrobno

Išči